Vycházka - Podskalí (Nové Město)
Podskalí je oblast na břehu Vltavy. Kdysi vesnice, později součást Nového Města pražského. Po staletí byl zdejší život spjat s řekou, ale počátkem 20. století se Podskalí začalo proměňovat i v důsledku asanace. Vycházka nás provede po stopách historie a architektury. Její trasa i obsah jsou inspirovány podklady Muzea hl. m. Prahy. Začínáme u Podskalské celnice, kde má muzeum expozici , projdeme ulicemi až na Palackého náměstí a po nábřeží se vrátíme na zpět na Výtoň.
ÚVOD:
Název Podskalí pochází od skály, na níž dnes stojí Emauzský klášter Na Slovanech a kostel sv. Jana Nepomuckého na Skalce. Sahá od zhruba Vyšehradu až po někdejší Šítkovské mlýny (dnes Mánes). První písemná zmínka o Podskalí je v listině krále Přemysla I. z roku 1199. Karel IV. nechal někdejší vesnici zahrnout do hradeb Nového Města. Tradiční obživou obyvatel Podskalí bylo plavení dřeva a obchod se dřevem i další práce související s řekou - ledování a pískaření, rybaření a prodej ryb.
Z vorů připlavených do Prahy se při ústí Botiče vybíralo clo ve formě vytínání určitého počtu klád (odtud název Výtoň). Příjemcem cla byla původně vyšehradská kapitula, po husitských válkách pak z rozhodnutí Jiřího z Poděbrad Nové Město, později stát a roku 1829 bylo zrušeno. Podskalští obchodníci se dřevem se sdružovali do plaveckého cechu doloženého k roku 1523. Až roku 1783 byly plavba dřeva a obchod s ním prohlášeny za svobodné. Dnes tyto tradice připomíná spolek Vltavan.
Na tehdejší dobu výstavní plavecké domy byly soustředěny v Podskalské ulici. Směrem k řece ještě byly ohrady s rampou pro vytahování klád z vody. Dále za plaveckými domy byly menší domy řemeslníků a dělníků. Zánik Podskalí souvisí s regulací vltavských břehů na dnešním Rašínově nábřeží a výstavbou dopravního propojení skrze Vyšehradský tunel. Výstavba bezpečných nábřežních zdí definitivně oddělila bývalou plaveckou osadu od řeky. Jako první zanikla v období let 1876-1878 část Podskalí v okolí Moráně, v souvislosti s vybudováním mostu Palackého a jeho předmostí. Soustavná asanace území pak probíhala v letech 1904 - 1914. Při velkorysé urbanistické úpravě prostoru pod Emauzy podle projektu B. Hypšmana byla roku 1924 zbořena poslední skupinka domů na sníženém terénu původní Podskalské třídy. Dodnes z celého Podskalí zbyl jen kostelík sv. Trojice v ulici Trojické a budova bývalé podskalské celnice na Výtoni, kde je expozice Muzea hl. m. Prahy věnovaná historii Podskalí a života u řeky. Zajímavá obrazová dokumentace je soustředěna i v knize Zaniklé Podskalí / Vory a lodě na Vltavě od Josefa Jungmann nebo v brožuře Naučná stezka Starým i novým Podskalím z téže produkce.
DOPORUČUJEME: Proměny v čase
Proměny Podskalí v čase si můžete prohlédnout i na MAPÁCH různého stáří.
Porovnejte i jak vypadala některá místa na trase dříve a nyní, a to pomocí starých a nových fotografií: Emauzský klášter x Zítkovy sady , Rašínovo nábřeží, Vyšehradský tunel.
Dále viz ZASTÁVKY
Katastrální území
Datum vytvoření: 11.3.2020 17:24
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba