Zvětšit mapu
Zmenšit mapu
Milan Polák

Praha svým vítězným synům, náměstí Pod Emauzy (Nové Město)

Pomník legionářů

Původní pomník zvaný Praha svým vítězným synům byl zhotoven na počest obětí první světové války a československých legionářů.

Na náměstí Pod Emauzy, v prostoru upraveném architektem Bohumilem Hybšmanem, mezi nynějšími objekty Ministerstva zdravotnictví ČR a Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, byl 28. října 1932 odhalen legionářský pomník, dílo Josefa Mařatky. Byl to hlavní a oficiální legionářský pomník s názvem Praha svým vítězným synům. Již v zadání projektu pražskou radnicí zazněla podmínka, aby pomník nevyjadřoval tragiku, ale velikost vítězů. Střed sousoší tvoří 16 metrů vysoký pylon z mrákotínské žuly, první z monolitů pro Pražský hrad, který se však zlomil. Prezident Masaryk ho daroval právě pro potřeby pomníku legionářů.

Obelisk je obklopen sedmi legionáři, jedním italským, dvěma ruskými a čtyřmi francouzskými. V centru stojí francouzský legionář s praporem, který věnčí žena – Praha – lipovou ratolestí. Žerď praporu cituje verše básníka Viktora Dyka „Opustíš-li mne, nezahynu, opustíš-li mne, zahyneš“. Nad postavami legionářů jsou vytesána jména bojišť: „Zborov-Bachmač-Volha, Terrron-Vouzi`res -Champagne, Doss Alto-Piave-Dobrudža“.

Pomník nepřežil nacistickou okupaci, díky garážmistrovi Oldřichu Riegrovi se však podařilo zachránit schránku se zakládací listinou. Po roce 1945 se ale nenašla a po roce 1948 se již ani nehledala, snaha po obnovení památníku totiž nebyla. Stalo se tak až po společenských změnách v roce 1989. V archivech se dochovaly modely pomníku i fotodokumentace, a proto mohl být pomník znovu odhalen. Podle původních návrhů ho zhotovila akademická sochařka a restaurátorka Kateřina Amortová. Stalo se tak při oslavě 80. výročí vzniku Československa dne  28. října 1998.

Autor díla, sochař Josef Mařatka (1874–1937), studoval Uměleckoprůmyslovou školu a AVU. V roce 1900 odjel do Paříže, kde pracoval v ateliéru Augusta Rodina. Podílel se mimo jiné na tvorbě pomníku Františka Palackého, kde je jeho dílem skupina Útisk

Název: Praha svým vítězným synům

Umístění: náměstí Pod Emauzy, Nové Město