Jak vznikl nápad na Encyklopedii Prahy 2?
Je nás hodně, koho baví kultura a historie, kdo rád poznává a objevuje zajímavosti, zejména týkají-li se míst, kde žijeme a kudy často procházíme. Praha 2 je čtvrtí bohatou na kulturně historické dědictví. O poznávací komentované vycházky je značný zájem nejen z řad členů našich Dvojkových klubů. Stejně tak o publikace věnované zajímavým událostem a místům, ať již z produkce radnice nebo o Pragensie obecně. V dnešní době je běžné hledat informace na internetu, kde jsou dostupné pro zájemce z celého světa. Nabídka není malá, počínaje wikipedií až po různé servery orientované na turistický ruch či konkrétní dílčí témata. Rozhodli jsme se přispět k takové nabídce trochu jinak – encyklopedií zahrnující více témat, ale obsahově zaměřenou na Prahu 2. Koncem roku 2017 vznikl záměr na projekt „Encyklopedie Prahy 2 – kulturně historické dědictví“ (dále i jen „Encyklopedie“) a v srpnu 2018 jsme zahájili provoz stávajících webových stránek. Encyklopedií vycházíme vstříc našim spoluobčanům, kteří jsou vděčnými „turisty“ poznávajícími hlouběji místa, kde žijí a kudy často procházejí. Právě jejich zájmem byl vznik tematické encyklopedie inspirován.
Takže, proč to děláme? KULTURA A HISTORIE NÁS BAVÍ! Chceme se spolu s Vámi vzdělávat, zlepšit přístup k informacím, rozšiřovat si znalosti o vlastní historii, posilovat sounáležitost a hrdost na naši obec. Stále je co objevovat a chytré technologie nám v tom mohou efektivně pomáhat.
Jak jsme připravili dnešní verzi Encyklopedie?
V závěru roku 2017 jsme si udělali přehled o stávajících zdrojích zajímavých informací a vymezili si první sekce a kategorie zájmových objektů (MÍSTA: Ulice, Pamětní desky, Plastiky, Slavné stavby, OSOBNOSTI). Vybrali jsme si pro zpracování obsahu dodavatele s bohatými zkušenostmi ve zpracování historických a encyklopedických informací, nejen o Praze. Zahájili jsme tak pilotní etapu, na níž jsme stanovili počáteční rozsah Encyklopedie a vyladili podobu informací. Údaje pro naplnění kategorií ulice, pamětní desky, plastiky, osobnosti nám zpracovali lidé z nakladatelství Milpo (mj. autoři knihy „Praha 2 křížem krážem“ a dalších publikací o Praze 2). Údaje o slavných stavbách pak zpracovalo nakladatelství Foibos (mj. autoři knihy „Slavné stavby Prahy 2“). Jednou z podmínek bylo i poskytnutí otevřené licence ke zpracovaným údajům.
V roce 2018 jsme s uvedenými dodavateli pokračovali ve zpracování informací, které dnes tvoří startovní obsah encyklopedie. Vybrali jsme též zpracovatele webových stránek – společnost Drualas, která nám pomohla i s prvotním naplněním obsahu. Informace nezbytné pro zobrazování v mapě byly zpracovány v součinnosti se správcem Mapového portálu Prahy 2 (Web GIS). Encyklopedie je vytvořena na bázi redakčního systému Drupal a díky tzv. responzivnímu designu si ji lze pohodlně prohlížet na počítači, na tabletu i v mobilu. Startovní verze Encyklopedie byla uvedena do provozu ke konci srpna 2018. Vydali jsme se tak na nekončící cestu dalšího rozvíjení Encyklopedie.
V článcích Novinky v Encyklopedii Vás budeme pravidelně informovat o tom, co jsme nového přidali a můžete vyzkoušet, ale také co nového připravujeme a na co se můžete těšit.
Jak chceme Encyklopedii dále rozvíjet?
Internetová Encyklopedie je dílo určené k neustálému rozvíjení – k rozšiřování obsahu a zdokonalování uživatelských funkcí. Již nyní máme v šuplíku řadu nápadů. Pokud jde o obsah, víme o množství pamětních desek a bust uvnitř budov, o zajímavých adresách, kde žily významné osobnosti a na domech nejsou pamětní desky. Chceme doplňovat profily dalších významných osobností Prahy 2, včetně současných, nebo informace o zajímavých organizacích. V plánu máme prezentovat proměny v čase nebo zaměřit se i na již zaniklá místa a objekty. Máme i další nápady, jak rozvíjet nové uživatelské funkce. Například systematickou tvorbou tematických štítků nejen pro účely lepšího vyhledávání, pokročilejší práce s mapou, nástroje pro užší spolupráci v komunitě uživatelů, atraktivní prezentace údajů i pro potřeby výuky apod. Máme v plánu řešit i další provazování obsahu s jinými webovými servery.
Jak se můžete zapojit i Vy?
Především budeme rádi, když shledáte Encyklopedii pro Vás zajímavou a užitečnou. Uvítáme, pokud se s námi o své dojmy podělíte a také řeknete o Encyklopedii svým přátelům a sousedům s podobnými zájmy. Při využití Encyklopedie můžete zpočátku narazit na nějaké nesrovnalosti v obsahu či závady ve funkčnosti. Dejte nám o nich vědět. Kontaktní formulář zde. Máte nějaké zajímavé nápady na nová hesla, něco důležitého Vám v Encyklopedii schází? Napište nám o tom!. A máme ještě jednu speciální nabídku. Připravujeme seminář k Encyklopedii, na kterém se budete moci s autory potkat a sdělit jim své poznatky a podněty přímo. Rádi si s Vámi popovídáme i o tom, jak byste se i Vy mohli zapojit a přispět k dalšímu rozvoji Encyklopedie. Sledujte naše Atuality, budeme Vás včas informovat.
Jaroslav Šolc, 18. února 2019
jaroslav.solc@praha2.cz
Logo ke stažení
V logu je použit font Merriweather.
- Logo ZIP vše
- Logo AI vše
- Logo základní PDF
- Logo základní SVG
- Logo základní PNG
- Logo základní, černé PDF
- Logo základní, černé SVG
- Logo základní, černé PNG
- Logo čtvercové, alternativní PDF
- Logo čtvercové, alternativní SVG
- Logo čtvercové, alternativní PNG
- Logo čtvercové, alternativní, černé PDF
- Logo čtvercové, alternativní, černé SVG
- Logo čtvercové, alternativní, černé PNG
- Symbol základní PDF
- Symbol základní SVG
- Symbol základní PNG
- Symbol černý PDF
- Symbol černý SVG
- Symbol černý PNG