Vltavan (autor fotografie: Milan Polák)

Vltavan: Na paměť podskalských plavců - vorařů (Nové Město)

100 let Vltavanu

Vltavan v Praze je nejstarším existujícím profesním spolkem. Byl založen 11. června 1871 v pražském Podskalí s názvem „Vzájemně se podporující spolek plavců, rybářů a pobřežných Vltavan“.

Vltavan původně sdružoval lidi pracující na Vltavě při plavení dříví a jeho zpracování, dále ledaře, plavčíky i zaměstnance rozvíjející se nákladní a osobní paroplavby. Z vybraných příspěvků poskytoval v případě nouze, nemoci a úmrtí materiální podporu členům, jejich rodinám, příp. pozůstalým. Jedním ze zakládajících členů spolku Vltavan byl i pražský primátor František Dittrich.

Život pražského spolku byl ovlivněn asanací pražského Podskalí spojenou s výstavbou vltavského nábřeží koncem 19. a počátkem 20. století. 

V současnosti se Vltavani prezentují zejména oblíbenými plesy. Ve spolupráci s Pražskou paroplavební společností organizují různé společensko-kulturní akce, zejména Podskalská setkání s veřejností. Ta jsou spojena s prohlídkou exponátů Podskalského muzea na Výtoni, kde může veřejnost obdivovat historii a dovednost podskalských vorařů, jakož i vznik a vývoj paroplavby na řece Vltavě.

Tématu Zaniklé Podskalí a život na Vltavě i historii spolku Vltavan je věnována expozice Muzea hlavního města Prahy v Podskalské celnici na Výtoni.

V parčíku ve Svobodově ulici vedle výtoňské hospody stojí pomník spolku Vltavan. Na velkém kameni je nápis Vltavan a znak spolku, na soklu pod ním je nápis Na paměť podskalských plavců - vorařů. Pomník je dílem sochaře Jana Jiříkovského, který autor vytvořil v roce 1971 a téhož roku, u příležitosti stého výročí založení Vltavanu, sem byl instalován.

Sochař Jan Jiříkovský se narodil 7. května1906 v Klatovech, zemřel v Praze 19. června 1990.

Galerie: 
Vltavan, foto 2007
Vltavan, foto 2018
Katastrální území

Název: Vltavan: Na paměť podskalských plavců - vorařů

Umístění: Svobodova ulice vedle výtoňské hospody

Autor: Jan Jiříkovský

Provedení: kámen

Rok instalace: 1971

Adresa
Svobodova 1388
12000 Praha 2 - Nové Město
Česká republika
50° 4' 3.9288" N, 14° 24' 56.5956" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 14.12.2019 22:55
Datum vytvoření: 20.7.2019 11:41

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?