Spolek Vltavan

Spolek Vltavan v Praze (Nové Město)

Vltavan v Praze je nejstarším existujícím profesním spolkem. Byl založen 11. června 1871 v pražském Podskalí s názvem „Vzájemně se podporující spolek plavců, rybářů a pobřežných Vltavan“.

Události

Založení spolku Vltavan 11.6.1871

11. června 1871 byl  v pražském Podskalí v hostinci U Hejduků založen Vzájemně se podporující spolek plavců, rybářů a pobřežných Vltavan

Původně sdružoval lidi pracující na Vltavě při plavení dříví a jeho zpracování, dále ledaře, plavčíky i zaměstnance rozvíjející se nákladní a osobní paroplavby. Z vybraných příspěvků poskytoval v případě nouze, nemoci a úmrtí materiální podporu členům, jejich rodinám, příp. pozůstalým. Jedním ze zakládajících členů spolku Vltavan byl i pražský primátor František Dittrich.

Život pražského spolku byl ovlivněn asanací pražského Podskalí spojenou s výstavbou vltavského nábřeží koncem 19. a počátkem 20. století. 

Z důvodu velké výstavby vodních děl na řece Vltavě došlo v polovině minulého století k postupnému útlumu až k úplnému zániku voroplavby. Přesto spolek přetrval až do dnešních časů díky obětavosti, vlastenectví a úctě jeho členů k dlouholetým tradicím spolku. Jeho členové žijí bohatým kulturním a společenským životem v Praze, zejména na území Prahy 2. O vážnosti spolku hovoří i to, že pražští primátoři se stávají jeho čestnými členy.

V současnosti se Vltavani prezentují zejména oblíbenými plesy. Ve spolupráci s Pražskou paroplavební společností organizují různé společensko-kulturní akce, zejména Podskalská setkání s veřejností. Ta jsou spojena s prohlídkou exponátů Podskalského muzea na Výtoni, kde může veřejnost obdivovat historii a dovednost podskalských vorařů, jakož i vznik a vývoj paroplavby na řece Vltavě.

Důležitou součástí Vltavana v Praze je také spolupráce s ostatními vltavanskými spolky (Purkarec, Štěchovice a Davle), s kterými byl v roce 1999 vytvořen společný spolek „Vltavan Čechy", jež reprezentuje vltavanskou veřejnost i v zahraničí. To potvrzuje členství v mezinárodní vorařské asociaci a účast na jejich akcích.

Tématu Zaniklé Podskalí a život na Vltavě i historii spolku Vltavan je věnována expozice Muzea hlavního města Prahy v Podskalské celnici na Výtoni. 

Na secesním domě č.p. 405/40 na Rašínově nábřeží Praha 2 Nové Město je pamětní deska připomínající, že v tomto místě stával hostinec U Hejduků, kde byl spolek Vltavan založen.

V roce 1971 byl při příležitosti stého výročí Vltavanu odhalen v parčíku vedle celnice pomník Na paměť podskalských plavců.

 

Galerie: 
Katastrální území
Datum založení
11.6.1871 (152 let)
Adresa
Rašínovo nábřeží 412/30
128 00 Praha 2
Česká republika
50° 4' 4.2636" N, 14° 24' 55.3788" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 8.4.2023 21:57
Datum vytvoření: 11.2.2019 15:34

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?