František Dittrich (Nové Město)
Politik, primátor Prahy, zakladatel vltavské paroplavby, mecenáš.
František Dittrich se narodil 19. února 1801 v Praze- Podskalí, zemřel 21. října 1875 v Praze.
František Dittrich se narodil v rodině zámožného kupce a dřevaře v Podskalí, ale již ve třech letech mu zemřela matka a brzy na to i otec a vzhledem k hospodářské krizi přišel o dědictví. Měl těžký život, jeho poručníkem byl strýc, který ho však nechtěl živit, ani mu jakkoli pomáhat. V mládí se proto dal František najmout jako plavec vorů a velmi šetřil. Ve svých 25 letech díky své pracovitosti a houževnatosti použil vydělané peníze na vlastní obchod se dřevem. Poté si ještě otevřel vorařský hostinec.
V roce 1828 se stal pražským měšťanem a začal se zajímat o veřejný a společenský život a o vlastenectví. Četl historickou literaturu. Začal podporovat spolek Podskalák a kajetánské divadlo na Malé Straně. Postupně bohatl, což mu umožnilo nejeden chvályhodný počin. Oženil se s dcerou majetného dřevaře , v roce 1839 koupil dům č.p. 383/II (tzv. Podskalskou radnici), přestavěl ji a žil v ní až do konce života.
V roce 1841 založil tzv. Českou společnost, která organizovala velké národní schůze. Té první na hradě Točník se zúčastnilo několik tisíc lidí. Krátce po druhé úspěšné schůzi v Podskalí nastala v Praze v roce 1845 velká povodeň na Vltavě. František Dittrich jako zkušený lodník při ní zachránil 80 lidí ze zatopených domů.
V roce 1846 byl spoluzakladatelem Měšťanské besedy, r. 1848 byl členem deputace, která císaři Ferdinandu Dobrotivému přednesla požadavky Čechů. Tehdy byl zvolen do zastupitelstva Prahy. Po skončení Bachova absolutismu a zlepšení demokracie u nás se v roce 1859 vrátil do politiky a později se stal náměstkem primátora Bělského. Kromě jiného zlepšil hospodaření nemocnice na Karlově. Roku 1865 byl zvolen předsedou Sboru pro dostavění Národního divadla, zavedl orientační čísla domů a prosazoval, aby se ulice jmenovaly po významných českých osobnostech. Díky němu byla zahájena i paroplavba na Vltavě. Vložil do ní sám nemalou finanční částku. Za to obdržel rytířský kříž Františka Josefa.
V roce 1870 se stal purkmistrem a byl aktivní v mnoha oborech, mj. provedl reformu městských úřadů, podílel se na založení pražské peněžní burzy nebo zřízení Hlavního nádraží. Byl patronem podpůrného spolku Vltavan.
Je pochován na Olšanských hřbitovech. Jmenuje se po něm Dittrichova ulice na Novém Městě. Byl po něm pojmenován parník (Primátor Dittrich)
Datum vytvoření: 26.7.2018 16:02
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba