Rovnou na obsah Rovnou na menu Rovnou na vyhledávání

Encyklopedie Prahy 2
Encyklopedie Prahy 2
kulturně historické dědictví
Rozšířené vyhledávání
Přihlásit se
Oblíbené
MENU
  • Mapa
  • Místa
    • Území
    • Organizace
    • Pamětní desky
    • Parky a příroda
    • Plastiky
    • Proměny v čase
    • Stavby
    • Vycházkové trasy
    • Ulice
  • Osobnosti
  • Události
  • Publikace
  • Zajímavosti
  • Hry a kvízy
  • Přihlásit se
  • Registrovat se

Jste zde

  1. Encyklopedie Prahy 2 /
  2. Události /
  3. Vyšehradská kapitula, její založení a funkce

Vyšehradská kapitula, její založení a funkce (Vyšehrad)

Vyšehradská královská kapitula sv. Petra a Pavla se hned od svého vzniku v 11. století významně podílela na architektonické tváři Vyšehradu a na jeho duchovním i kulturním významu. Zasloužila se rovněž o založení Slavína. Jedněmi z jejích nejznámějších proboštů byli na počátku 20. století Václav Štulc či Mikuláš Karlach. Kapitula dodnes plní svou funkci.

Sdílet
  • Share on facebook
  • Share on twitter
  • Share on linkedIn
  • Send by e-mail
  • Print page
Oblíbené
Přidat do oblíbených 

Vznik vyšehradská kapituly, což je sbor církevních hodnostářů, s kostelem sv. Petra a Pavla souvisí s vybudováním zdejšího hlavního panovnického sídla knížetem Vratislavem II. Kapitula byla od samého počátku vyňata z pravomoci pražského biskupa a byla pod ochranou samotného papeže, což je v naší zemi věc zcela neobvyklá. Byla založena v roce 1070, resp. tehdy byly položeny základy chrámu a kníže hned zřídil sbor kleriků v čele s proboštem. Zakládací listina kapituly se datuje rokem 1088. Jde spíš o tzv. fundační listinu. Kromě chrámu sv. Petra a Pavla a kostela sv. Klimenta, o němž mnoho informací nemáme, kapitula hned na počátku své existence dostala kolem čtyřiceti vesnic v okolí Prahy a jinde odebírala mýtné a clo.

Význačným dárcem a dobrodincem kapituly byl Soběslav I., který nechal r. 1129 vybudovat kolem kostela dlážděné chodby, ozdobit jeho průčelí honosnou bohatě zdobenou královskou korunou, vymalovat zdi a zavěsit nádherný lustr ze zlata, stříbra, mědi a železa. Upravil pohřebiště Přemyslovců v kryptě kostela a do chrámové knihovny věnoval vzácné knihy. Vyšehradská kapitula měla dvanáct kanovníků, probošta a děkana a stále se rozrůstala, čímž rostl i její význam. Před husitskými válkami měla přibližně již sto duchovních. Probošt byl vždy jmenován panovníkem a byl vázán povinnostmi na nejvyššího, tedy královského kancléře, ostatní kněží volila kapitula. Věhlasnými vyšehradskými probošty a kancléři, kteří se zasloužili o rozvoj kapituly, byli například Gervasius (1156–1178) a Arnold (1219–1240), jež byl příbuzný Přemysla Otakara I. Na samém počátku 14. století zde působil Petr z Aspeltu, jenž byl zároveň rádcem posledních Přemyslovců i Jana Lucemburského, zastával funkci zemského správce, byl politikem evropského rozměru a později byl jmenován mohučským arcibiskupem.

Putování Prahou 2

Toto heslo se nachází na herní trase Podskalí v aplikaci Putování Prahou 2

Vyrazte ven, pojďte si zahrát

Objevte více
Putování Prahou 2

Kapitula založila vlastní školu, která je doložena v roce 1240. Udržovala čilé kulturní styky s dalšími kulturními centry v Německu, Itálii, Polsku apod. a zasloužila se o rozvoj vzdělanosti a umění v celém království. Jedním z vysoce ceněných děl středověku je Vyšehradská madona, deskový obraz, jenž vznikl kolem r. 1350 v některé z pražských malířských dílen nejspíš pro vyšehradský chrám. K nejcennějším knižním pamětihodnostem nejen kapituly, ale i našeho národa, patří Korunovační evangeliář krále Vratislava z roku 1086, bohatě iluminovaná písemná památka, dále kronika kanovníka vyšehradského, která navazuje na text Kosmovy kroniky a popisuje události z období 1125–1141. Autor je neznámý, ale předpokládá se, že ji sepsal zdejší duchovní. Z konce 11. století pochází slavný, nádherně zdobený Kodex vyšehradský, který je spojován s první královskou korunovací v Čechách a který patří k význačným památkám románské doby. Je uložený v Národní knihovně. Zřejmě od týchž autorů pocházejí ještě další tři podobně bohatě malované kodexy.

Když byl kníže Vladislav II. zvolen českou šlechtou v roce 1140, královský palác na Vyšehradě opustil a přestěhoval se na Pražský hrad. Od té doby se panovníci již natrvalo přesunuli na Hradčany a úloha bájného místa jakožto sídla králů tak skončila. Ale zůstala tu bohatá a proslulá kapitula v čele s proboštem. Za Karla IV. byl obnoven Vyšehrad do podoby rezidenčního královského hradu a kapitula byla jeho církevní institucí. Zlatou bulou jí v roce 1352 potvrdil všechna privilegia a svobody. Byla rovněž ochráncem hrobu prvního českého krále Vratislava. Karel IV. zahrnul vyšehradského probošta mezi přední preláty českého království a připojil mu navždy hodnost královského kancléře a titul knížete.

Po bitvě u Vyšehradu mezi husity a králem Zikmundem v roce 1420 byla kapitula rozpuštěna a klerikové se rozešli po celé zemi. Po skončení husitských válek v roce 1434 se činnost kapituly začala pomalu obnovovat. Zasloužil se o to značně opat Jan Ondřejov, zvaný Šindel, který začal shromažďovat rozptýlený majetek. Ale až po založení vyšehradského pivovaru v roce 1564 a výrobě piva se zvýšili příjmy kapituly. Také díky tomu začala v roce 1575 přestavba kostela sv. Petra a Pavla.  

Na počátku 17. století byl postaven dům pro kanovníka a od roku 1608 měli všichni děkani povinnost zde sídlit. Poté měla kapitula dva preláty (probošta a děkana) a pět kanovníků, přičemž ten kanovník, který zde bydlel, byl zároveň farářem.

Během třicetileté války utrpěl celý Vyšehrad včetně zástavby uvnitř a kapitula značné škody. Zůstal jí jen kostel. Vzestup nastal až v roce 1719. Ještě předtím se již stal Vyšehrad poutním místem díky deskovému obrazu Panny Marie Vyšehradské-Dešťové jakožto zázračnému vyobrazení Madony přivolávající déšť. V létě se sem při velkém suchu konala velká procesí. Tato tradice se držela ještě po roce 1800. Dalším kultem se v 18. století stala soška P. Marie Loretánské, zvané Šancovské.

Nejvýznamnějším děkanem v té době zde byl Jan Václav Ditrich z Lilienthalu, který završil obnovu a vývoj kapituly po době husitské. Působil zde v letech 1719–1744 a zasloužil se o její celkový vzestup. Kapitula měla kromě sídelních kanovníku dalších šest, kteří zde nebydleli a působili jako faráři mimo Vyšehrad, dále dva vikáře a čtyři zpěváky. Ditrich zavedl pravidelné a kvalitní bohoslužby. Dal barokně přestavět kostel, shromáždil cennou sbírku 73 obrazů a 35 kreseb a díky jemu se také prohloubily vztahy s papežem. Během působení dalšího význačného děkana v letech 1749–1760, Jana Tomáše Vojtěcha Berghauera, kapitula nadále vzkvétala. Avšak po jeho smrti, za vlády Marie Terezie, byly pravomoci kapituly převedeny pod pražské arcibiskupství, když papež v roce 1763 zrušil exemptní bulu z roku 1397. Tím přišla vyšehradská kapitula o své specifické postavení.

V roce 1860 byl zvolen za sídelního kanovníka Václav Štulc, vlastenecký kněz a buditel. Zdůrazňoval slovanskou vzájemnost, byl literárně činný, učil na staroměstském gymnáziu a snažil se kapitulu pozdvihnou k její bývalé slávě. Dosáhl zrušení státního dohledu nad hospodařením kapituly. Byl jmenován proboštem; kanovníkem se stal Mikuláš Karlach. Díky oběma nastal skutečný hospodářský, duchovní a kulturní rozvoj kapituly. Byla postavena nová budova probošství, tři kanovnické domy a děkanství, byly sem instalovány sochy. Byly založeny kapitulní zahrady, byla restaurována románská rotunda sv. Martina a přestavěn kostel sv. Petra a Pavla v novogotickém slohu.

V současné době je královská kolegiální kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě podřízena pražskému arcibiskupovi. Má 14 členů: probošta, děkana, šest kanovníků sídelních a šest kanovníků nesídelních. V roce 2018 je proboštem Mons. Aleš Opatrný a děkanem Mgr. Ing. Michal Němeček.

Galerie: 
Katastrální území
Vyšehrad | 346
Datum
1070

Místo: Vyšehrad

Adresa
Karlachovy sady
120 00 Praha 2
Česká republika
50° 3' 48.6612" N, 14° 25' 3.3888" E
Zobrazit na mapě: Google mapy
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
www.kkvys.cz
cs.wikipedia.org
Autor: 
MILPO MEDIA s.r.o. | 880
Datum poslední aktualizace: 7.11.2024 11:18
Datum vytvoření: 5.12.2018 8:37

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?

Zpětná vazba

Mohlo by vás zajímat

Vyšehrad, barokní pevnost s branami
#Stavby

Vyšehrad, barokní pevnost s branami

Při opevňování Vyšehradu sehrála důležitou úlohu třicetiletá válka. Barokní citadela se tak stala...
Hospodářská usedlost čp. 16, K Rotundě 3
#Stavby

Hospodářská usedlost čp. 16, K Rotundě 3

Původně hospodářská usedlost ze 17. století se dnes skládá ze tří samostatných budov a dvora...
Stará rezidence, K Rotundě čp. 81, 82/6,8
#Stavby

Stará rezidence, K Rotundě čp. 81, 82/6,8

Stavba kanovnického dvojdomu vznikla na popud kanovníků, kteří sídlili od třicetileté války pod...
Kostel Panny Marie Šancovské, V Pevnosti
#Stavby

Kostel Panny Marie Šancovské, V Pevnosti

Novobarokní kostel Panny Marie Šancovské je nápadná a půvabná stavba s věžičkou v ulici V Pevnosti.
Nové děkanství, K Rotundě čp. 100/10
#Stavby

Nové děkanství, K Rotundě čp. 100/10

Výstavba novogotické budovy děkanství spadá do období velké stavitelské aktivity kanovníka Václava...
Brána Špička
#Stavby

Brána Špička

Gotická brána Špička ve vyšehradské pevnosti byla postavena mezi lety 1348–1350. V jejím zbytku se...
  • Zobrazit další

Zůstaňte v obraze i na cestách s naším informačním přehledem SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

  • O projektu
  • Kontakty
  • Výročí
  • Rejstřík
  • Autoři
  • Další zdroje
  • Mapa stránek
  • Ochrana soukromí
  • Prohlášení o přístupnosti
  • Nastavení souborů cookie
  • Registrace
  • Slovník pojmů
Změnit velikost textuAAA
Vytisknout stránku
Youtube
Praha2
Vaše podněty
Copyright © 2018 - 2024 Městská část Praha 2. Všechna práva vyhrazena.
Webdesigner: našli jste chybu? Máte náměty a připomínky?Vytvořil: Drualas
Cookies
Tyto webové stránky potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Přijmout všechny soubory cookie“.
Nastavení
Odmítnout
Přijmout všechny soubory cookie
Cookies - nastavení
Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie podle kategorií, v souladu s vlastními preferencemi.
Technické cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Jsou odpovědné mj. za uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, působení filtrů, nákupní proces a ukládání nastavení soukromí. Nepožadujeme Váš souhlas s využitím technických cookies na našem webu. Z tohoto důvodu technické cookies nemohou být individuálně deaktivovány nebo aktivovány.
… ukázat více… ukázat méně
Analytické cookies
Analytické cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a našich reklamních kampaní. Jejich pomocí určujeme počet návštěv a zdroje návštěv našich internetových stránek. Data získaná pomocí těchto cookies zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které ukazují na konkrétní uživatelé našeho webu. Pokud vypnete používání analytických cookies ve vztahu k Vaší návštěvě, ztrácíme možnost analýzy výkonu a optimalizace našich opatření.
… ukázat více… ukázat méně
Reklamní cookies
Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři, abychom Vám mohli zobrazit vhodné obsahy nebo reklamy jak na našich stránkách, tak na stránkách třetích subjektů. Díky tomu můžeme vytvářet profily založené na Vašich zájmech, tak zvané pseudonymizované profily. Na základě těchto informací není zpravidla možná bezprostřední identifikace Vaší osoby, protože jsou používány pouze pseudonymizované údaje. Pokud nevyjádříte souhlas, nebudete příjemcem obsahů a reklam přizpůsobených Vašim zájmům.
… ukázat více… ukázat méně
Tyto webové stránky potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohly zobrazovat informace v souladu s Vašimi zájmy.
Uložit nastavení
Odmítnout
Přijmout všechny soubory cookie