Jan Václav hrabě Michna z Vacínova
Český šlechtic, mecenáš, pracoval v císařských službách.
Jan Václav hrabě Michna z Vacínova se narodil v roce 1669, zemřel v roce 1721.
Jan Václav hrabě Michna z Vacínova je potomkem rodu Michnů, který měl tři větve.
Jeho předek Pavel Michna z Vacínova je neblaze proslulý jako katolický politik. Za třicetileté války byl generálním dodavatelem císařské armády a po ní se podílel na rozsáhlých transakcích zabavených majetků vůdců stavovského povstání. Jeho syn Václav Jan po otci zdědil značný majetek, např. panství Tloskov nebo Konopiště. Tento hrabě V. J. Michna se zabýval především stavební činností, zajímalo ho umění a bibliofilská činnost. Kromě politických aktivit chtěl především dokončit Michnův palác na Malé Straně (nyní Tyršův dům), zasloužil se o vybudování tamního kostela sv. Máří Magdalény u dominikánského kláštera. Založil Michnovskou knihovnu, která je jednou z největších a nejvýznamnějších barokních šlechtických knihoven u nás, později se ale stala součástí knihovny Kolowrat-Krakovských, s níž přešla do fondu Knihovny Národního muzea.
Jan Václav Michna (námi popisovaný) nechal postavil Michnův letohrádek, zvaný též letohrádek Amerika, v ulici Ke Karlovu č.p. 460/20 na Novém Městě. V letech 1717–1720 letohrádek vybudoval mladý stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer, který zde uplatnil zkušenosti ze studijní cesty po Francii a severní Itálii. Jde o barokní předměstskou vilu. Byl tu původně malý dvůr s přízemními domky pro služebnictvo po stranách a ústřední budova, v prvním patře byl společenský sál. Název Amerika pochází z 19. století, kdy zde byla po roce 1826 zřízena restaurace Amerika.
V roce 1843 vilu zakoupilo město Praha, a od té doby slouží různým účelům. Sídlilo zde Muzeum školních pomůcek i několik tříd dívčího gymnázia Minerva, které vzniklo na popud Elišky Krásnohorské roku 1890. V roce 1932 se v letohrádku usadil spolek pro postavení pomníku Antonína Dvořáka v Praze a vybudoval zde muzeum. Po druhé světové válce se vila dostala do správy Společnosti Antonína Dvořáka. Na budově je pamětní deska Antonína Dvořáka, připomínající založení vily a pozdější muzeum skladatele. V zahradě jsou sochy a vázy z dílny Antonína Brauna a uvnitř budovy nástěnné malby od Jana Ferdinanda Schora. Dnes je zde umístěno Muzeum Antonína Dvořáka.
Jan Václav také nechal barokně přestavět gotický kostel sv. Jakuba Většího v Kratonohách u Hradce Králové. Ve vrcholu vítězného oblouku kostela je michnovský erb společně s erbem jeho manželky Marie Karoliny von Wopping, která byla patrně španělského původu. Statek Kratonohy koupil v roce 1701 od své ovdovělé sestry a držel ho do roku 1716, kdy jej prodal majiteli sousedního chlumeckého panství Václavu Kinskému. Symbolika krásné freskové výzdoby kostela přibližuje postavu tohoto šlechtice, jenž měl široké intelektuální zájmy a kulturní ambice.
Potomkem Jana Václava hraběte Michny z Vacínova byl Bedřich Jan, který vykonával post krajského hejtmana. Jeho osobou však hraběcí rod Michnů roku 1872 vymřel.
Datum vytvoření: 22.8.2018 9:19
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba