Kilián Ignác Dientzenhofer (Nové Město)

 

 

 

Český architekt a stavitel německého původu.

Kilián Ignác Dientzenhofer se narodil 1. září 1689 v Praze a zemřel 12. prosince 1751 v Praze (někde je uváděno také datum 18. prosince 1751). Pochován byl v tehdejším kostele sv. Maří Magdaleny, dnešním Muzeu české hudby.

 

Syn významného českého architekta Kryštofa Dientzenhofera Kilián Ignác Dietzenhofer slavný architekt a stavitel, jehož tvorba také poznamenala Prahu 2, navštěvoval jezuitské gymnázium na Malé Straně. Po ukončení gymnázia začal studovat na pražské univerzitě matematiku a filozofii. Stavitelství se vyučil u svého otce a roku 1707 vyrazil na studijní cestu do ciziny. Ve Vídni se seznámil s barokní tvorbou architekta Johanna Lucase von Hildebrandta, u něhož určitou dobu také pracoval. Byl však ovlivněn také F. Borrominim a rovněž stavitelem J. B. Santinim-Aichlem, po jehož smrti některé z jeho staveb dokončoval. V roce 1715 se vrátil a stal se spolupracovníkem svého otce. V pozdní fázi své tvorby spolupracoval se svým zetěm Anselmem Luragem.

2. února 1719 se v kostele sv. Jiljí v Praze na Starém městě oženil s Annou Cecilií Popelovou.

Mezi první pražské stavby patří kostel sv. Jana Nepomuckého v Kanovnické ulici na Hradčanech, letohrádek Michnů z Vacínova zvaný také Amerika v ulici Ke Karlovu.

Kromě projektování novostaveb se zabýval také barokizací starších budov, především gotických chrámů i občanských staveb. Z jeho bohaté tvorby můžeme dále jmenovat barokní přestavbu chrámu sv. Tomáše při klášteře augustiniánů na Malé Straně, poutní kostel P. Marie v Plánici na Klatovsku, kostel sv. Václava v Heřmánkovicích, kostel sv. Hedviky pro benediktinské opatství v obci Legnicke Pole v Polsku, kostel sv. Maří Magdaleny v Karlových Varech, kostele sv. Václava a několika dalších kostelech kolem Broumova. Kilián Ignác pracoval i na Pražském hradě. Je autorem návrhu přístavby ke Staré sněmovně postavené v r. 1727, ve které byl umístěn archív zvaný svatováclavský.

V roce 1725 si postavil předměstský letohrádek na dnešní Štefánikově ulici v Praze Smíchově, který v 19. stol. patřil rodině Porgesů z Portheimu a dnes se označuje jako Portheimka.

V období 1731–35 postavil v Praze na Staroměstském náměstí kostel sv. Mikuláše, druhý tohoto zasvěcení v Praze.

Dalším Dienzenhoferovým významným pražským kostelem z třicátých let je kostel sv. Jana Nepomuckého na Skalce pod Karlovým náměstím v ulici Vyšehradské, který je považován za jednu z nejkrásnějších barokních staveb v Praze. V letech 1731 až 1737 Kilián Ignác pracoval i na pražské Invalidovně, kde se z velkorysého projektu od architekta J. B. Fischera z Erlachu realizovala jen malá část. Budovy byly mezi jiným využívány jako archívy a byly silně postiženy záplavami v roce 2002.

Galerie: 
Narození
1.9.1689
Úmrtí
12.12.1751 (62 let)
Katastrální území
Adresa
Ke Karlovu 20
Praha 2
Česká republika
50° 4' 25.3596" N, 14° 25' 36.9912" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 17.3.2024 18:22
Datum vytvoření: 27.11.2018 10:19

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?