Apollón a Artemis (Zima a Jaro), Letohrádek Amerika, Ke Karlovu č.p. 462/20, Nové Město (autor fotografie: Milan Polák)

Apollón a Artemis, Letohrádek Amerika, Ke Karlovu čp. 462/20 (Nové Město)

Zima a Jaro

Apollón je v řecké a římské mytologii bohem, synem Dia a Léto a dvojčetem Artemis.

Apollón je považován za božstvo, které má moc nad mořem, světlem, sluncem, tancem, rozumem a které je ochráncem stád. Je vůdcem Múz.

Artemis je dvojčetem Apollóna. Je bohyní lovu a ochránkyní lesů a divoké zvěře. Je i bohyní Měsíce. Římskou obdobou Artemidy je bohyně Diana. Artemis se narodila o den dříve než Apollón a pomáhala matce při jeho porodu. Stejně jako bratr mohla rozdávat smrtelníkům náhlou smrt nebo nemoc, ale stejně tak mohla nemocné i uzdravovat.

Sousoší Apollón a Artemis se nachází spolu se sousoším Bakchus a Démétér v zahradě letohrádku hraběte Michny z Vacínova, dnes známějšího jako letohrádek Amerika, v ulici Ke Karlovu. Apollón zde znázorňuje zimu a Artemis jaro, zatímco Bakchus znázorňuje podzim a Démétér léto.

Barokní letohrádek z let 1717–1720 je dílem Kiliána Ignáce Dientzenhofera. V roce 1826 zde byla zřízena zahradní restaurace Amerika, která dala letohrádku současné jméno. Na konci 19. století zde sídlilo dívčí gymnázium Minerva a po roce 1932 Spolek pro postavení pomníku Antonína Dvořáka. Společnost Antonína Dvořáka získala muzeum po druhé světové válce a zřídila zde Muzeum Antonína Dvořáka, které zde sídlí dosud.

Sochy jsou dílem slavného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a pocházejí z doby kolem roku 1730.

Matyáš Bernard Braun se narodil 24. února 1684 v Sautens u Innsbrucku, zemřel 15. února 1738 na Nové Městě v Praze. Sochařské umění vystudoval v Innsbrucku a následně cestoval po Itálii, kde se seznamoval s pracemi tamějších sochařských velikánů. Ještě před rokem 1770 v Praze založil dílnu. Do pražského sochařského cechu vstoupil mistrovským dílem sousoší Sen sv. Luitgardy (slepé cisterciačky), které je považováno z celé sochařské výzdoby Karlova mostu za nejkrásnější. Braun se v Praze oženil a brzy zde zdomácněl. S jeho dílem se můžeme seznámit na mnoha místech České republiky, výjimečný soubor tvoří jeho plastiky zhotovené pro hraběte Šporka na zámku Kuksu.

Katastrální území

Název: Apollón a Artemis (Zima a Jaro)

Umístění: Letohrádek Amerika, Ke Karlovu č.p. 462/20, Nové Město

Autor: Matyáš Bernard Braun

Provedení: kámen

Rok instalace: kolem roku 1730

Adresa
Ke Karlovu 462/20
Praha 2
Česká republika
50° 4' 25.3596" N, 14° 25' 36.9912" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 19.2.2024 10:24
Datum vytvoření: 24.8.2018 20:52

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?