(autor fotografie: Dagmar Broncová)

Zahrada Michnova letohrádku (Nové Město)

Zahrada u Muzea Antonína Dvořáka

V ulici Ke Karlovu se mezi vysokými budovami naproti Kateřinské zahradě skrývá Muzeum Antonína Dvořáka s půvabnou zahradou bývalého Michnova letohrádku zvaného též Vila Amerika. Některé zdejší stromy jsou staré přes sto let.

V prostoru stávala v 16. století chalupa Tomáše Hrnečka, později zde byla rozlehlá zahrada, kterou v roce 1715 koupil Jan Václav hrabě Michna z Vacínova. V letech 1715–1720 zde dal postavit letní sídlo, barokní letohrádek se zahradou. Návrh vytvořil nejspíš Kilián Ignác Dientzenhofer a jako autor soch se uvádí Matyáš Bernard Braun. Některé pozdější sochy jsou připisovány jeho synovci Antonínu Braunovi. V roce 1826 zde byla zřízena zahradní restaurace Amerika, která dala letohrádku pozdější jméno.Od roku 1843 patří   pozemek a budovy městu Praha. Po druhé světové válce zde otevřela Společnost Antonína Dvořáka muzeum tohoto světoznámého skladatele, které zde sídlí dosud.

Zahrada byla upravena v krajinářském slohu někdy po roce 1793 podle návrhu Franze Weppela. V roce 1883 byla část pozemku zastavěna a v letech 1884–1886 byla část zahrady opět upravena, a to na základě návrhu zahradního architekta Františka Thomayera. Je architektonicky členěná a nyní novodobě upravena. Před budovou je první část zahrady s keři. Po stranách stojí dvě barokní sochy (vlevo Obr Cacus a vpravo Herkules) a přízemní pavilony. Po levé straně hlavní budovy je i z ulice nepřehlédnutelný jírovec maďal (Aesculus hippocastanum).

Větší část zahrady se skrývá za letohrádkem. Parter obklopují po obou stranách vzrostlé stromy. Rostou zde lípy – lípa velkolistá (Tilia platyphyllos) a lípa řapíkatá (Tilia petiolaris). Jsou tu umístěny na původních podstavcích dvě barokní vázy s putti, trávník zdobí v rozích další sousoší. Vlevo stojí Jaro – Zima, vpravo Léto – Podzim. Vzadu uprostřed je postavena busta imperátora, která ale nepochází z doby baroka. Cesty jsou mlatové. Jsou zde umístěny lavičky, je tu veřejné WC a zdroj pitné vody. Zákaz vstupu se psy.

Zahrada má rozměr přibližně 1630 m² a leží ve výšce 233 metrů n. m. Je přístupná během otevírací doby Muzea Antonína Dvořáka. Je ve správě Hlavního města Prahy. V zahradě se v letním období konají koncerty vážné hudby.

V jednom ze dvou zahradních domků, které přiléhají ke dvoru letohrádku, prožila dětství významná česká herečka Růžena Nasková (1884–1960), která byla členkou Národního divadla v letech 1907–1948.

Zahrada je součástí souboru kulturní nemovité památky: Michnův letohrádek č.p. 462

Galerie: 
Katastrální území
Adresa
Ke Karlovu 462/20
Nové Město Praha 2
Česká republika
50° 4' 25.3596" N, 14° 25' 36.9912" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 2.1.2020 13:49
Datum vytvoření: 31.5.2019 10:36

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?