Věděli jste?Narození
Úmrtí
15.2.1738

Matyáš Bernard Braun

Matyáš Bernard Braun se narodil 24. února 1679 nebo 1684 v Sautens, ve farnosti Oetz v Tyrolsku, zemřel 15. února 1738 v Praze.

Barokní sochař, řezbář a kameník.

Matyáš Bernard Braun se narodil v Tyrolích, přičemž prameny o roku se různí a o jeho dětství není mnoho informací. Rodina Braunů byla výtvarně nadaná, bratr byl malířem a synovec sochařem. Matyáš studoval sochařství v Salcburku. Jako tovaryš zřejmě navštívil Itálii, kde se seznámil s Michelangelovou a Berniniho tvorbou. V Tyrolsku poznal mladého Matyáše osvícený šlechtic František Antonín hrabě Špork, a pozval ho k sobě na Kuks. Už tehdy v něm viděl talentovaného sochaře. V průběhu mnoha let pak Matyáš Braun na Kuksu vytvořil nádherné dílo, mimo jiné galerii 24 venkovních soch Ctnosti a Neřesti.

Kuks byl tehdy centrem kulturního a společenského dění a Braun se tu seznámil s malířem Petrem Brandlem. Společně pak pracovali na nádherném sousoší Sen sv. Luitgardy na Karlově mostě (1711). Téhož roku vytvořil Braun pro Karlův most ještě sousoší Svatý Ivo. Po vytvoření těchto úspěšných a oceňovaných děl dostával další a další zakázky a na Karlově náměstí otevřel v rozlehlé zahradě vlastní kamenosochařskou dílnu. Musel se však stát občanem Nového Města pražského (1711) a poté mohl v Praze působit už natrvalo.

Slavný sochař díky své pracovitosti a píli zbohatnul a koupil si v Praze několik domů. V dnešní Jungmannově ulici ještě v roce 1711 to byl dům U tří lilií, který Braun přestavěl a za tři roky opět prodal. Brzy se stal zámožným občanem a koupil si v roce 1714 velký dům na Karlově náměstí 617/24, proti věži Novoměstské radnice, kde nakonec i zemřel. Matyáš Bernard Braun zde má pamětní desku.

Objekt je znám jako Braunův dům, Salmovský nebo ještě předtím se mu říkalo dům U Kamenného stolu (neplést si s domem proti kostelu sv. Ignáce na rohu Ječné ulice). Stejně jako u jižněji položeného domu v Ječné 550/1 zde kdysi opravdu býval kamenný stůl, na němž se prováděly platby v přítomnosti tržního komisaře. Původně zde byly dva gotické objekty, spojené v jeden celek, což je patrné ve sklepení. Budova byla renesančně přestavěna, z té doby se dochovalo křídlo do dvora a portál z druhé poloviny 16. století. V druhé polovině 18. století byl objekt barokně upraven a tato podoba se dochovala do současnosti.

V roce 1719 se Braun oženil s Marií Alžbětou Josefínou Miseliusovou, dcerou českého radního v Jaroměři. Narodilo se jim 5 dětí. Společně pak v roce 1721 koupili objekt za kostelem sv. Václava na Zderaze a přestavěli ho na letohrádek (u dnešní Václavské ulice). Pro zahradu a letohrádek používali vodu ze studánky Pučky. Letohrádek byl zbořen a v roce 1925 byl místo něj postaven činžovní dům (čp. 328). Další Braunův dům na nároží Jungmannovy a Vodičkovy ulice byl zbořen v roce 1911.

Matyáš B. Braun je autorem mnoha církevních a světských staveb v Praze a dalších městech. Např. sochami vyzdobil nejspíš také Vilu Ameriku (Michnův letohrádek) v ulici Ke Karlovu. Vytvořil náhrobek s plačící ženou na hrobě své tchyně v Jaroměři (1721), který je chloubou české funerální plastiky, v Jaroměři ještě Mariánský sloup (1724–1724), dále vytvořil dřevořezby v klášteře v Plasech, vyzdobil zámky Veltrusy, Duchcov, Konopiště, v Lysé nad Labem, zámecký park v Cílolibech, chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli, v Praze paláce Thunovský, Černínský, Clam-Gallasů, Vrtbovský a další, vytvořil náhrobek hraběte Šlika ve Svatovítské katedrále, na Karlově mostě ještě sochu sv. Ludmily.

Je pohřben v kostele sv. Štěpána ve Štěpánské ulici.

Věděli jste?Narození
24.2.1679