Výtoň

Park Výtoň (Nové Město)

Park u Podskalské celnice na Výtoni, s dětským hřištěm.

Výtoň je připomínkou rybářské osady zvané Podskalí, na úrovni původního terénu stojí bývalá celnice ze 16. století, nyní součást Muzea hl. m. Prahy. Okolí Podskalské celnice je parkově upraveno. Park se nachází v prostoru mezi ulicemi Rašínovo nábřeží, Na Hrobci, Na Výtoni a Svobodova.

Část plochy tvoří rekonstruované dětské hřiště pro děti všech věkových kategorií. Herní prvky jsou umístěny podle jejich určení pro jednotlivé věkové kategorie, aby se děti při hře navzájem neohrožovaly, především je vymezena plocha s herními prvky pro malé předškoláky. Herní prvky pro děti vyšší věkové kategorie jsou navrženy tak, aby příznivě ovlivnily fyzickou zdatnost a obratnost. Pobytové plochy jsou rozděleny na tvrdé, měkké mlatové, travnaté a bezpečnostní dopadové. Hřiště je rozšířeno také o travnatou plochu sloužící jako rekreační trávník.

V parku Výtoň roste mnoho vzrostlých jedinců listnatých stromů. U ulice Na Hrobci je to  jerlín japonský (Sophora japonica), platan javorolistý (Platanus x hispanica) nebo javory mléče (Acer platanoides). Kolem budovy Muzea hl. m. Prahy, čili kolem bývalé Podskalské celnice se nachází na jaře krásně žlutě kvetoucí svitel latnatý (Koelreuteria paniculata), dále dřezovec trojtrnný (Gleditsia triacanthos) a celkem běžná trnka obecná (Prunus sp.)

Stromořadí několika dalších platanů (Platanus x acerifolia) se nachází u Svobodovy ulice. Kolem dětského hřiště roste více druhů většinou velmi letitých listnatých dřevin, je to například jasan ztepilý (Fraxinus excelsior), mahalebka obecná (Prunus mahaleb), javor klen (Acer pseudoplatanus), mohutný platan javorolistý (Platanus x acerifolia), opět jerlín japonský (Sophora japonica), nebo javor cukrový (Acer saccharinum).

U hřiště roste na okraji i několik jehličnanů, například smrk pichlavý (Picea pungens Glauca). Od rušné Svobodovy ulice odděluje hřiště živý plot z listnatých keřů.

Park je ve správě MČ Praha 2.

Provozní doba: květen - září: 08:00 - 21:00 hod., říjen - duben: 08:30 - 19:00 hod

 

 

 

Galerie: 
Výtoň
Na hřišti roste například nádherný platan javorolistý (Platanus x acerifolia). Foto D. Broncová v červnu 2020
Katastrální území

ZAJÍMAVOST

Zelená plocha leží ve výšce 195 metrů n. m.

Hřiště se večer uzamyká.

Adresa
Výtoň
Praha 2
Česká republika
50° 4' 4.2816" N, 14° 24' 57.2976" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 28.6.2020 20:09
Datum vytvoření: 20.6.2019 22:58

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?