Limnigraf v lednu 2020 (Foto Milan Polák)

Limnigraf na Výtoni (Nové Město)

Menší secesní stavba na Rašínově nábřeží je limnigraf neboli vodočet – přístroj sloužící k odčítání a zaznamenávání výšky hladiny Vltavy v čase.

Limnigraf

Na Rašínově nábřeží, poblíž železničního mostu, šikmo naproti bývalé celnici na Výtoni, najdeme půvabnou secesní stavbu připomínající zahradní altán. Je to tzv. limnigraf neboli vodočet – přístroj sloužící k odčítání a zaznamenávání výšky hladiny Vltavy v čase. Každou vteřinu vykresluje inkoustový hrot na válec ovinutý papírem aktuální hodnotu průtoku vody ve Vltavě. Pravidelné otáčení válce zajišťuje hodinový strojek. Výši vodní hladiny a od ní odvozený průtok snímá plovák a naměřené hodnoty ukazují čtyři ciferníky. Hned nad ukazateli průtoku jsou osazeny hodiny. V průčelí domku byla skříňka s meteorologickou stanicí: barografem, minimálním a maximálním teploměrem, termografem, vlhkoměrem. Dnes je však skříňka zakryta roletou.  Kopule limnigrafu je zakončena jednoduchou korunou, nad kterou je ukazatel světových stran s korouhvičkou ve tvaru psí hlavy ukazující směr větru. Celek je architektonicky zpracován do podoby glorietu se sloupovým loubím po stranách.

Výstavba

Limnigraf Na Výtoni vznikl v r. 1907 v souvislosti se stavbou podskalského úseku dnešního Rašínova nábřeží. V roce 2003 byl opraven a znovu zprovozněn. Jeho identický protějšek najdeme na Dvořákově nábřeží v oblasti na Františku.

Galerie: 
Limnigraf (foto M. Polák, 2007)
Limnigraf (foto M. Polák, 2020)
Katastrální území

Název: Limnigraf

Vznik: 1907 (1908)

Umístění: Rašínovo nábřeží

Adresa
Rašínovo nábřeží, naproti ústí ulice Na Hrobci
Rašínovo nábřeží
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 5.5308" N, 14° 24' 52.7436" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Odkazy a literatura:
Jungmann Jan, Zaniklé Podskalí – Vory a lodě na Vltavě, Muzeum hl. m. Prahy, Praha 2005, s. 44–45.
Datum poslední aktualizace: 14.4.2024 19:14
Datum vytvoření: 15.2.2020 23:08

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?