NP2_2021_06

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, červen 2021

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V červnovém čísle najdete dvoustranu na téma připravované revitalizace parku U Hradeb (Horská), rozhovor se sochařem, který vrátil Skateboardistovi ruce, vzpomínky na osobnosti, tipy na vycházky i aktuality. Těž tradiční stránky věnované kultuře i výlety do historie. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin.

str. 1 – TITULNÍ

• Pomníčky připomínají odvahu obránců Rozhlasu. Ohlédnutí za květnovým výročím Pražského povstání a odhalením nové pamětní desky Na Smetance dvěma britským vojákům, kteří napomohli kapitulaci německé posádky.

Encyklopedie: Boj o rozhlas 1945, PD T. Vokes a W. Greig.

str. 2– ZPRAVODAJSTVÍ

• Dvojka bude spolupracovat na podpoře aktivit na Vyšehradě. O podpisu Memoranda o spolupráci mezi MČ Praha 2 a NKP Vyšehrad.

str. 3 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Záhadné pouto našlo místo u Ludmily. K nedávné výstavě na náměstí Míru o historii vztahů mezi Českou republikou a Izraelem. Doplněno rozhovorem s velvyslancem Státu Izrael, J. E. Danielem Meronem.

Encyklopedie: Výstava Záhadné pouto na náměstí Míru.

str. 4 – CO SE CHYSTÁ

• Folimanka: ideální místo pro odpočinek. O projektu výstavby nového volnočasového areálu v parku Folimanka.

Encyklopedie: Park Folimanka.

str. 5 – ROZHOVOR

• Nejtěžší bylo napodobit rukopis autora. Oprava sochy Skateboardisty z Folimanky pokračuje. Rozhovor se sochařem Jiřím Kašparem, který na doporučení autora Jaroslava Hladkého vymodeloval nové ruce.

Encyklopedie: Skateboardista.

str. 7 – MĚSTO A LIDÉ

• Vycházka z Albertova na Vyšehrad. Pokračování série článků s námětem na poznávací vycházku od J. Grosse. Z Albertova ulicí Na Slupi podchodem do Neklanovy ke kubistickému domu J. Chochola, kolem Lumírových sadů na Vyšehrad. Následuje ulice V Pevnosti, Leopoldova brána, rotunda sv. Martina, kaple Panny Marie Šancovské, Gorlice, Cihelná brána, Štulcový sady, sochy V. Štulce a sv. Václava, Nové proboštství, Vratislavova ulice až k bývalé Vyšehradské radnici.

Encyklopedie: Albertov, Na Slupi, Neklanova, Kubistický dům, Lumírovy sadyVyšehrad, V Pevnosti, Leopoldova brána, rotunda sv. Martina, kostel Panny Marie Šancovské, Gorlice, Cihelná brána, Štulcový sady, sochy V. Štulce a sv. Václava, Nové proboštství, Vratislavoba ulice, Bývalá vyšehradská radnice.

str. 8 a str. 9 – TÉMA

• Park u Hradeb se promění, v budoucnu ho čeká revitalizace. Tematická dvoustrana věnovaná projektu na revitalizaci parku u Novoměstských hradeb podél ulice Horská.

Encyklopedie: Park Horská, Horská, Novoměstské hradby.

str. 10 – KULTURA

• Jan Dvořák: Vzpomínka na válečný čundr. Literárně zpracovaná vzpomínka sice ze Zlína, ale hlavními postavami jsou dvě pozdější dlouholeté obyvatelky Prahy 2.
  • Tip redakce – Výstava o přemyslovské kněžně Ludmile. O zahájení Roku sv. Ludmily v Praze 2 i s pozvánkou na červnovou výstavy na náměstí Míru.

Encyklopedie: Sv. Ludmila, Výstava Kněžna sv. Ludmila.

str. 11 – KULTURA

• Dvojka pro přátele kultury. Tradiční článek s informací o činnosti klubu. Ohlédnutí za snad již posledním měsícem s kulturou pouze on-line (s osobnostmi Josef Kumpán, HanušFolkman, Ája Vrzáňová, Jan Otto). V části Připravujeme s informací o červnových akcích klubu a tipech na kulturu, tentokráte již naživo. Kvíz na červen.
  • Malá výstava. Fotografie s výstavou o Áje Vrzáňové,  ve formě komixu ve vitrínách radnice.
  • Karla Vobišová-Žáková (1887-1961). Článek v nové rubrice Z Encyklopedie Prahy 2 představující významnou českou sochařku.

Encyklopedie: Josef Kumpán, HanušFolkman, Ája Vrzáňová, Jan Otto, Karla Vobišová-Žáková. Doplňovačka na červen 2021.

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• Psalo se před 100 lety – Dnes o elektrické dráze. Článek M. Frankla z atraktivní série zaměřené na témata z dobového tisku. Je patrné, že problémy s dopravou se řešily vždy, i před sto lety
  • Legionáři oslavili sto let své existence. Text ke kulatému výročí založení Československé obce legionářské, která sídlí v Praze 2.
  • O původu názvů ulic – V Tůních a Na Rybníčku. Pokračování seriálu autorů J. Grosse a J. Kocourka.
  • Výročí měsíce června. Výběr z kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.

Encyklopedie: Československá obce legionářská, V Tůních, Na Rybníčku, Osobnosti a výročí měsíce června (zajímavost).

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: alegorické ženské postavy na budově Ministerstva zdravotnictví vytvořil sochař Jaroslav Horejc.

Encyklopedie: Ministerské budovy, Jaroslav Horejc.

Více v Noviny Prahy 2, červen 2021 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 8.6.2021 23:00
Datum vytvoření: 8.6.2021 22:35