Josef Kumpán

Josef Kumpán

Význačný zahradní a parkový architekt.

Josef Kumpán se narodil 12. prosince 1885 v Mladé Boleslavi, zemřel 9. května 1961 v Praze.

 

Josef Kumpán se narodil v Mladé Boleslavi, kde prožil rané dětství. V mládí absolvoval Zahradnickou školu v Lednici. Již před první světovou válkou hned po studiích pracoval v Německu jako vedoucí architekt královské botanické zahrady v Berlíně, působil také v Hamburku a v Paříži. Po návratu domů v roce 1919 založil a otevřel si vlastní projekční ateliér v Roudnici nad Labem, a brzy nato v Praze.

Zahradní architekt Josef Kumpán se nesmazatelně zapsal do dějin československé zahradnické tvorby svými četnými návrhy rodinných zahrad a sadů. Vypracoval přes 1000 projektů novodobých zahrad u vil, 123 veřejných parků, 21 hřbitovů, několik sportovních areálů a koupališť a také zámeckých zahrad. Ve dvacátých a třicátých letech 20. století se podílel na úpravě zahrad Pražského hradu, Památníku bitvy u Lipan, byl autorem návrhu Růžového sadu na Petříně nebo se podílel na rekonstrukci Fürstenberské zahrady. Podle jeho návrhu byl vybudován například také lidový sportovní sad v Kolíně. Patřil mezi nejproduktivnější zahradní architekty první poloviny minulého století a obdržel mnoho cen v různých mezinárodních a domácích soutěžích.

V Praze 2 navrhnul v letech 1928–1929 novou zásadní úpravu parku na náměstí Míru. Při ní byla přeložena trať elektrické dráhy na okraj parku.

Josef Kumpán byl literárně činný, napsal několik knih věnovaných zahradní architektuře – je autorem knih Domácí zahrada (r. 1922), Jak bydleti (r. 1932) a Novodobé zahrady (r. 1935). Pravidelně přispíval do odborných časopisů, spoluredigoval periodikum Krásy našeho domova.

Věnoval se také veřejnému dění, byl členem a činovníkem Svazu spolků pro okrašlování a pro ochranu domoviny v Čechách, horlivě prosazoval vznik zákona na ochranu krajiny.

„Krása přírody povznáší myšlenky člověka z nížin všedního života do vyšších oblastí a sbližuje jej s nezměrným vesmírem. V přírodě najde uklidnění a posílení pro tvoření nových hodnot duševních i hmotných. Vždyť příroda je obdivuhodný harmonický celek, ve kterém jak fauna tak flóra žije ve vzájemném vztahu a jehož jednotlivosti do sebe zasahují jako kolečka v hodinovém stroji.“  Tento nadčasový text napsal Josef Kumpán před více než osmdesáti lety.

Zemřel 9. května 1961 v Praze.

Galerie: 
náměstí Míru, 1933, Světozor
Náměstí Míru
Narození
12.12.1885
Úmrtí
9.5.1961 (75 let)
Datum poslední aktualizace: 28.3.2023 9:26
Datum vytvoření: 26.7.2018 15:58

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?