Eduard Albert (Nové Město)
Český lékař, básník a překladatel.
Prof. MUDr. Eduard Albert se narodil 20. ledna 1841 v Žamberku, zemřel 26. září 1900 v Žamberku.
Eduard Albert se narodil v rodině hodináře Františka Alberta a Kateřiny, roz. Zdobnické.
Do národní školy chodil v rodném městě, poté studoval gymnázium v Rychnově nad Kněžnou a medicínu ve Vídni. V roce 1868 se oženil s Marií Pietschovou, jejímž otcem byl lékař z Králík. Měli dvě děti, ale dcera zemřela již ve dvou letech.
Promoval v roce 1867 a hned nastoupil na vídeňskou kliniku, v roce 1873 byl jmenován řádným profesorem chirurgie a přednostou kliniky v Innsbrucku. Byl známý prosazováním dodržování zásad antisepse. Chtěl nastoupit jako přednosta na chirurgii v Praze, ale neuspěl a ucházel se proto o stejné místo ve Vídni, kde posléze dosáhl velkých úspěchů.
Na univerzitě ve Vídni, kde žil od roku 1881, se stal profesorem. Kromě toho měl soukromou praxi a mnoho klientů z různých společenských vrstev a z mnoha zemí, mj. byl jeho pacientem i císař František Josef I. Prof. Albert byl velmi oblíben pro své znalosti, vlídné vystupování a široké vědomosti. Zabýval se historií lékařství, psal básně. Je autorem několika odborných děl (např. Diagnostika chirurgických nemocí; Učebnice chirurgie a nauky operační). Je mu připisováno několik prvenství v lékařství a výjimečné byly také jeho operace kloubů.
Podporoval české studenty a umělce žijící v německém prostředí. Svými styky s vysoce postavenými osobnostmi významně pomohl české politické reprezentaci. Byl poslancem říšského sněmu a byl zastáncem osamostatnění Čech. V roce 1890 byl zvolen členem České akademie věd a umění. Také jeho bratr František byl lékařem a spisovatelem, jedna sestra se stala spisovatelkou a druhá, herečka, založila v Žamberku muzeum.
Ke sklonku života se často vracel do rodného města, podporoval různé spolky a na hřbitově nechal postavit kapli sv. Vojtěcha. V roce 1889 koupil v Žamberku rozsáhlý pozemek s výhledem na nedaleké hory a dal zde postavit vilu. Pořádal v ní mnohá setkání s osobnostmi politického a kulturního života, k jeho přátelům patřil např. T. G. Masaryk , A. Jirásek, Fr. L. Rieger, J. Vrchlický a další. V této vile byl nalezen mrtev dne 26. září, když zemřel na mozkovou mrtvici. Některé zdroje uvádějí datum úmrtí 25. září. Byl pohřben na hřbitově v Žamberku, ale jeho syn Jiří po roce nechal ostatky převézt do Vídně, a to proti vůli občanů a přátel. Vila byla později přestavěna na sanatorium pro léčbu tuberkulózy.
Po Eduardu Albertovi je pojmenován komplex budov přírodovědecké a lékařské fakulty UK v Praze na Novém Městě – Albertov. Oblíbeným se stal i jeho citát: „Veliké vzory jsou dobrou a silnou potravou duše. Na výši lidstva panuje božský, čistý vzduch, a ten nás sílí tak, že rádi se noříme ve zbožné rozvažování.“
Datum vytvoření: 26.7.2018 16:04
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba