T. G. Masaryk na návštěvě u Aloise Jiráska v roce 1926
18.3.1930
T. G. Masaryk na návštěvě u Aloise Jiráska v roce 1926

Alois Jirásek

Alois Jirásek se narodil 23. srpna 1851 v Hronově, zemřel v Praze 12. března 1930, pohřben je v rodném Hronově.

Český spisovatel, dramatik a politik. Učil dějepis na gymnáziu v Litomyšli a v Praze.

Tvůrce našeho historického románu Alois Jirásek váhal po ukončení gymnaziálních studií mezi malířstvím, pro něž měl talent, a historií. Nakonec zvolil studium dějin na pražské univerzitě. V Praze se seznámil s řadou spisovatelů z okruhu časopisu Lumír. Po skončení studií působil 14 let jako středoškolský profesor v Litomyšli a následně vyučoval dějepis na gymnáziu v Praze, kde také napsal většinu svých románu.

V roce 1879 se Jirásek oženil s Marií Podhajskou. Měli spolu osm dětí, sedm dcer a jednoho chlapce.

Jeho dílo je velice rozsáhlé – od dob mystických (Staré pověsti české), přes husitství (Mezi proudy, Proti všem apod.), dobu pobělohorskou (např. Psohlavci, Temno, Skaláci) až po národní obrození (F. L. Věk, U nás a další). Je autorem dramat Jan Hus, Lucerna, Vojnarka a dalších. Po vzniku samostatné Československé republiky byl zvolen do revolučního Národního shromáždění a v letech 1920–1925 byl zvolen senátorem za pravicovou národní demokracii.

Jirásek se s chotí přestěhovali do Prahy roku 1888. První byty manželům Jiráskovým nevyhovovaly, až našli příhodný velký byt na Novém Městě. Od roku 1903 tak až do své smrti bydlel Alois Jirásek v domě čp. 1775/4 na rohu ulice Resslovy a náměstí, které nese od roku 1947 pojmenování podle spisovatele, Jiráskovo náměstí. Rovněž most vycházející z Jiráskova náměstí nese spisovatelovo jméno – Jiráskův most. Na spisovatele upomíná i pamětní deska na domě.

Věděli jste?Narození
23.8.1851