Jiráskův most (Nové Město)
Alois Jirásek se narodil 23. srpna 1851 v Hronově, zemřel v Praze 12. března 1930, ale pohřben byl v rodném Hronově. Byl českým spisovatelem, dramatikem a politikem. Vyučoval dějepis na gymnáziu v Litomyšli a později v Praze.
Známý spisovatel, autor mnoha historických románů i divadelních her, se nastěhoval se svou početnou rodinou (s manželkou Marií měl osm dětí) v roce 1903 do nárožního domu na dnešním Jiráskově náměstí č.p. 1775/4. V tomto domě žil až do své smrti v roce 1930. V roce 1947 bylo prostranství, na němž se nacházel dům kde spisovatel bydlel, přejmenováno z Riegrova na Jiráskovo náměstí. Z tohoto náměstí vychází most přes Vltavu, z něhož jedna čtvrtina náleží pod katastrální území Prahy 2. Vzhledem k tomu, že se jednalo v té době o nejširší z pražských mostů, není ani ta jedna čtvrtina zanedbatelná.
Jiráskův most se koncepčně řešil velice dlouho a nakonec dlouho trvala i jeho stavba. V té době se totiž dostavovalo nábřeží a plavební komory na smíchovské straně. Nakonec padlo rozhodnutí vybudovat železobetonový most v ose Resslovy ulice. Začal se stavět v roce 1929, přičemž jeho osa směřovala do prostoru Riegrova, dnešního Jiráskova, náměstí. Most byl do provozu předáván postupně ve třech etapách. První část s dřevěnou špalíčkovou dlažbou a kolejemi elektrické dráhy, která zde však nikdy nevedla, byla uvedena do provozu 6. prosince 1931. Druhá část mostu byla otevřena 25. červan 1932, takže provoz, mohl být rozšířen na dvě třetiny šířky mostu a v celé impozantní šíři byla stavba dokončen 27. října 1933.
Most vybudován podle plánů mostního stavitele a projektanta ing. Františka Mencla (narozen 21. ledna 1879 v Libranticích, zemřel 27. ledna 1960 v Praze) a architekta, výtvarného umělce a předního scénografa Vlastislava Hofmana (narozen v Jičíně v roce 1884, zemřel 28. srpna 1964 v Praze). Most má šířku 21 metrů a šest polí o rozpětí 51 metrů. Šest pilířů je obloženo žulovými kvádry.
Za války nesl název Dienzenhoferův most podle Kiliána Ignáce Dienzenhofera (1689–1751), architekta pražského baroka. V místě vyústění Jiráskova mostu na smíchovském břehu, stával Dienzenhoferem postavený pavilon, nazvaný jeho jménem. Před stavbou bylo rozhodnuto, že pavilon o půdorysu 25 × 12 metrů bude posunut o 110 metrů proti proudu Vltavy. Protože se však v té době nenašla pojišťovna, která by v případě neúspěšného přesunu uhradila vzniklou škodu, bylo od přesunu upuštěno a pavilon byl raději zbořen.
Jinak od svého vzniku do dnešních dnů (s výjimkou válečných let) se most jmenuje Jiráskův.
Na předpolí mostu na novoměstské straně jsou umístěny pamětní desky Most Jiráskův připomínajísí jeho stavbu a opravu.
Datum vytvoření: 12.10.2018 9:58
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba