Anna Honzáková (autor fotografie: Česká svět 1912)

Anna Honzáková (Nové Město)

Lékařka, první promovaná doktorka medicíny na české Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze, historicky třetí promovaná česká lékařka.

MUDr. Anna Honzáková se narodila 16. listopadu 1875 v Kopidlně, zemřela 13. října 1940 v Praze.

 

MUDr. Anna Honzáková pocházela z rodiny Jana Honzáka, lékaře, významného osvětového pracovníka a váženého občana. Rodina se šesti dětmi žila v Kopidlně u Jičína a otec byl osobním lékařem hraběte Šlika. Po příkladu otce chtěl studovat medicínu jedeno z jeho synů i dcera Anna, ale v té době ještě dívky nesměly navštěvovat ani střední školy, natož vysoké.

Anna se tedy rozhodla pro studium ve Švýcarsku. Vzhledem k náhlému úmrtí otce a nemožnosti financování školy z plánu sešlo. V té době však již Eliška Krásnohorská založila v Praze v roce 1890 první dívčí gymnázium ve střední Evropě Minerva, kam Anna nastoupila a vystudovala je. Již na gymnáziu prokázala své schopnosti, když dala první pomoc dívce s epileptickým záchvatem, a tím jí pomohla. Později zde působila jako školní lékařka. Školu ukončila s vyznamenáním.

Poté studovala lékařskou fakultu na pražské německé univerzitě, a díky novému zákonu a jejímu výbornému prospěchu, a také několika intervencím ve Vídni, pokračovala a skládala zkoušky na české Karlo-Ferdinandově univerzitě. V roce 1902 promovala. Její vědomosti, píli a vynikající výsledky pochválil prof. Josef Thomayer. Prošla tříletou praxí na chirurgii.

Potom si otevřela na Novém Městě soukromou gynekologickou ordinaci v rohovém domě ulic Na Moráni a Dittrichovy (č.p. 1958, č. 7), kde je umístěna i její bronzová pamětní deska.

MUDr. Anna Honzáková byla velmi pracovitá, odborně na výši, schopná a především vstřícná a laskavá ke svým pacientkám, což byl na tehdejší dobu průkopnický čin. Její ordinace byla vyhlášená a měla širokou klientelu. Navštěvovaly ji kromě mnoha neznámých žen, které leckdy léčila zdarma, také například Josefa Náprstková, manželka Vojty Náprstka a zakladatelka rozsáhlé sbírky lidových výšivek, spisovatelka Eliška Krásnohorská, herečky Leopolda Dostalová a Hana Kvapilová.

Na Moráni pracovala neúnavně od roku 1905 dlouhých 35 let, přitom ještě psala odborné články a rok byla předsedkyní Sdružení československých lékařek (1930). Zajímaly ji také práva žen a zasazovala se o jejich lepší život, byla aktivní v několika spolcích (Ženský klub český a Výbor pro volební právo žen), podporovala emancipační hnutí. Byla členkou Ženské národní rady. V roce 1937 založila „Fond Anny Honzákové-Hlaváčové pro stáří nebo nemoc práce neschopných žen“. Vložila do něj část svých vlastních úspor, které se měly potřebným ženám vyplácet po její smrti. Získala přezdívku Matka matek.

Narození
16.11.1875
Úmrtí
13.10.1940 (64 let)
Katastrální území
Adresa
Na Morání 7
120 00 Praha 2
Česká republika
50° 4' 24.8952" N, 14° 24' 58.122" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 8.11.2023 15:39
Datum vytvoření: 20.7.2018 16:58

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?