Skateboardista, 1990, zdroj: Vysehradskej.cz

Skateboardista (Vinohrady)

Bronzová socha Jaroslava Hladkého. Umístěna v parku Folimanka 1982 - 2007. První socha skateboardisty na světě. Po poškození byla uložena v depozitáři. Proběhl projekt na její opravu a znovuosazení v parku,  iniciovaný v souvislosti s LOH v Tokiu. 

Bronzovou sochu Skateboardista vytvořil pro park Folimanka sochař Jaroslav Hladký (* 1942) v roce 1982. Inspirací pro autora byly fotografií ze zahraničního časopisu. Jedná se údajně o první sochu skateboardisty na světě. V letech 1982 – 2007 byla umístěna na odpočívadle schodiště nad sportovní halou. Sochu však poškodil neznámý vandal (uražené ruce) a proto byla odinstalována a uložena v depozitáři Prahy 2 spolu s dalšími sochami z tzv. Velké kaskády.

Původně se počítalo s novým umístěním soch až po rekonstrukci parku. V červnu 2019 však MČ Praha 2 schválila na základě iniciativy P. Friše, propagátora historie Vyšehradu a Folimanky (působícího též pod identitou Vyšehradskej jezdec), záměr na opravu a využití sochy k propagaci skateboardingového sportu v souvislosti s přípravou na LOH  v Tokiu, kde měl být tento sport zařazen poprvé jako olympijská discilína. Za tímto účelem bylo torzo sochy zapůjčeno České skateboardinové asociaci a byla zahájena veřejná kampaň na získání finančních prostředků na opravu sochy. Návrat sochy do parku se předpokládal po uskutečnění LOH odložených z důvodu koronavirové pandemie na rok 2021. V roce 2020 byly zahájeny projekční práce na vytvoření volnočasového areálu v parku Folimanka. Jejich součástí bylo i určení vhodného místa pro novou instalaci sochy.

Sochař Jaroslav Hladký se narodil 1. července roku 1942 v Praze. Mezi lety 1956 a 1960 studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu keramickou v Karlových Varech u prof. Strnada.  Po studiích na střední škole nastoupil do sochařského ateliéru na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Karla Hladíka. Působil jako pedagog na fakultě Univerzity Karlovy v Praze.  Jaroslav Hladký se ve své tvorbě zabýval především realisticky pojatou figurou, mj. se sportovní tématikou. Díla Jaroslava Hladkého jsou zastoupena v Národní galerii, Alšově jihočeské galerii a mnoha sbírkách v Itálii, Japonsku, Francii atd. Jeho dílo je skloubeno vnitřním řádem, zaujetím a snahou zanechat svědectví. Vnitřním humorem některých svých děl je řazen do školy české grotesky. Dnes již netvoří a žije mimo ruch města.

Doplněk: Skateboardista se vrátil na Folimanku
Tříleté úsilí o navrácení sochy Skateboardista na Folimanku bylo úspěšně završeno 16. srpna 2022. Opravená socha stojí na podstavci nedaleko plochy určené pro trénování skateboardingu a jiných "kolečkových" sportů. Ta vznikla v rámci výstavby nového volnočasového areálu Jammertal pod Nuselským mostem. Na umístění spolupracoval autor sochy Jaroslav Hladký. Setkání u sochy se zúčastnili Pavel Friš (Vyšehradskej jezdec), iniciátor a realizátor projektu, Jaroslav Šolc za Prahu 2, zástupci České asociace skateboardingu (patron projektu), společnosti Mystic Constructions a dárců, kteří přispěli na opravu sochy. 

Galerie: 
Skateboardista, 2006, zdroj: Vysehradskej.cz
Skateboardista, 2020, zdroj: Vysehradskej.cz
Propagace sbírky v CAMP
Skateboardistův návrat, srpen 2022
Skateboardistův návrat, srpen 2022
Katastrální území

Materiál: bronz

Autor: Jaroslav Hladký

Umístění: park Folimanka (1982-2007)

Adresa
Folimanka 12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 4.4508" N, 14° 25' 53.1552" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 27.5.2023 17:38
Datum vytvoření: 26.8.2020 23:57

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?