areál Jammertal

Volnočasový areál Jammertal, Folimanka (Vinohrady)

Volnočasový multifunkční areál Jammertal pod Nuselským mostem, v parku Folimanka, nabízí zábavu, relax a sport pro každého. Je vybaven zázemím pro řadu aktivit a sportů a nabízí tak celoroční využití. Areál byl uveden do provozu v srpnu 2022.

Název areálu je odvozen od dávného pojmenování části nuselského údolí Jamrtál (z němčiny Jammer Tal - Údolí nářků, Slzavé údolí). Pochází z doby, kdy bylo údolí za třicetileté války zpustošeno.

Vybudováním nového atraktivního místa pro sport, rekreaci a jiné volnočasové aktivity navázala radnice MČ Prahy 2 na předchozí etapy revitalizace parku Folimanka (altán, hřiště, schody, Sluneční stráň pod hradbami aj.). Areál se nachází v původně hluchém místě přímo pod pilíři Nuselského mostu poblíž sportovní haly USK Praha, které mělo omezené možnosti využití. Při přípravách stavby bylo navíc zjištěno, že pod vrstvou zeminy je ukrytá suť z domů zbouraných kvůli výstavbě mostu, proto by jakákoli výsadba zeleně byla problematická.

Moderní areál Jammertal je vybaven zázemím pro řadu aktivit a sportů a nabízí návštěvníkům zejména z Prahy 2 a Prahy 4 celoroční vyžití. Nejvíce prostoru z cca 5.000 m2 výměry pokrývá víceúčelová plocha, která slouží od jara do podzimu zejména kolečkovým sportům. V zimě se plocha mění v kluziště pro veřejné bruslení. Najdeme zde také dvě hřiště na pétanque, prostor pro cvičení nejen jógy, ping-pongové stoly i jedinečný interaktivní vodní prvek pro děti. V areálu nechybí ani nový mobiliář.

Dostatečná kapacita laviček, stolů i židlí, grilovací místa a stánek s občerstvením umožňují rekreaci i těm, kteří přímo sportu neholdují. Navíc ten, kdo navštíví areál s cílem si odpočinout, může využít služeb venkovní knihobudky. Součástí revitalizace byly sadové úpravy, které park obohatily o stovky nových stromů a keřů a tisíce rostlin.

Architektonické studio LOXIA, které za podobou areálu stojí, pak v rámci projektu navrhlo rovněž propojení stávající horní a dolní cesty parku, které dosud chybělo. Je realizováno jako dominantní žluté kovové schodiště s vyhlídkou.

Jednou z rarit je návrat bronzové sochy legendárního skejťáka z díla sochaře Jaroslava Hladkého. Je první sochou skateboardisty na světě a podařilo se ji zrekonstruovat díky veřejné sbírce. Vrací se po létech uložení v depozitáři zpět na Folimanku, pár desítek metrů od původního umístění na schodišti nad halou USK Praha. Nově stojí poblíž místa, které skateboardisty hojně navštěvováno. V souvislosti s výstavbou areálu byla částečně upravena i blízká velká vodní kaskáda, kterou kompletní revitalizace včetně návratu dalších soch teprve čeká. 

Galerie: 
areál Jammertal
areál Jammertal
areál Jammertal
lokalita před výstavbou areálu Jammertal
Katastrální území
Adresa
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 1.8012" N, 14° 25' 50.2608" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 27.5.2023 17:38
Datum vytvoření: 27.5.2023 11:58

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?