Výstava Kněžna sv. Ludmila. Foto: MČ Praha 2

Výstava Kněžna sv. Ludmila na náměstí Míru (Vinohrady)

Přijďte se podívat na výstavu, která pojednává o kněžně Ludmile, o době z přelomu 9. a 10. století, počátcích českého státu pod vládou Přemyslovců.  Výstava je jednou z akcí, kterými se Praha 2 připojuje k uctění výročí 1100 let od mučednické smrti sv. Ludmily. Na náměstí Míru ji můžete shlédnout do konce června, poté bude na červenec přemístěna do kostela sv. Ludmily.

Před měsícem jsme v Praze 2 zahájili Rok svaté Ludmily a představili novou publikaci Svatoludmilská místa v Praze 2 i přehled akcí, které připravujeme na letošní rok k zmíněnému výročí 1100 let. Výstava na náměstí Míru, před největším kostelem sv. Ludmily na světě, byla zahájena 3. června za účasti Jaroslava Šolce za městskou část, otce Jakuba Berky za farnost při kostele sv. Ludmily, Miroslavy Janičatové za spolek Svatá Ludmila 1100 let, který výstavu vytvořil a zapůjčil, a autora výstavy, historika Jakuna Izdného. Ten na místě podal k výstavě odborný komentář přítomným zájemcům z řad klubu Dvojka pro přátele kultury.

Co se na výstavě dozvíte?

Například dobový kontext, tedy jak vypadala střední Evropa v době na přelomu 9. a 10. století, kdy Čechy obklopovala Velkomoravská říše z jedné strany a Franská ze strany druhé a do toho Evropou táhli Maďaři. Nebo jak se v té době šířilo křesťanství, které přijali i první doložený přemyslovský kníže Bořivoj a jeho žena Ludmila. Ústředním tématem jsou z legend tradované skutečnosti o životě sv. Ludmily - od původu, přes rodinný život, až po smrt na Tetíně. Dozvíte se ale také, jak se rozvíjel středověký i novodobý kult a odkaz této významné osobnosti našich dějin, která se spolu se svým vnukem sv. Václavem stala patronkou české země. Všechny informace doprovázejí pečlivě vybrané poutavé ilustrace.

Chcete vědět více? Co dále chystáme?

Spolek Svatá Ludmila 1100 let vydal k výstavě i brožuru Kněžna sv. Ludmila. Ta je spolu s publikací Svatoludmilská místa v Praze 2 k prohlédnutí v PDF i v Encyklopedii. Z iniciativy spolku vydalo nakladatelství LN také výpravnou monografii Ludmila – kněžna a světice od Jakuba Izdného a kolektivu autorů. Na konec léta se připravuje další výstava, tentokráte z produkce Univerzity Karlovy. Chystáme i venkovní hru a slavnostní koncert. Září bude na akce na počest Ludmily opravdu bohaté, nejen v Praze 2. Přehled najdete na plakátu mezi obrázky a více pak na webu spolku nebo na webu prague.eu

Galerie: 
Výstava Kněžna sv. Ludmila. Foto: MČ Praha 2
Výstava Kněžna sv. Ludmila. Foto: MČ Praha 2
Výstava Kněžna sv. Ludmila, zahájení. Foto: MČ Praha 2
Výstava Kněžna sv. Ludmila, prohlídka J. Izdný. Foto: MČ Praha 2
Plakát SVL akce v Praze 2
Průčelí kostela s obrazem sv. Ludmily, Foto MČ Praha 2, 5. 6. 2021
Katastrální území

Výstava Kněžna sv. Ludmila na náměstí Míru

1. 6. - 30. 6. 2021

poté do 31.  7. v kostele sv. Ludmily

Adresa
náměstí Míru
Praha 2
Česká republika
50° 4' 31.4148" N, 14° 26' 11.706" E
Datum poslední aktualizace: 7.6.2021 14:15
Datum vytvoření: 4.6.2021 21:05

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?