Svatoludmilská místa v Praze 2_titulka

Svatoludmilská místa v Praze 2 (J. Izdný, M. Čadil, M. Janičatová)

Vydala městská část Praha 2. Text Jakub Izdný, Matěj Čadil, Miroslava Janičatová.  Fotografie  M. Čadil, M. Kolář, J. Poborský a další. Rok vydání 2021 (Rok svaté Ludmily). Brožura, formát A5, 116 stran.

Publikace byla vydána u příležitosti výročí 1100 let od mučednické smrti kněžny Ludmily (Rok svaté Ludmily), kdy si celá země připomíná jednu z nejvýznamnějších postav našich dějin - manželku přemyslovského knížete Bořivoje I. stojící u počátků české státnosti, babičku sv. Václava, první českou světici.  Svatá Ludmila se stala častým námětem v kultuře i duchovní sféře. Ztvárnila ji řada sochařů a malířů, inspirovala hudební skladatele, spisovatele a další umělce. Četné odkazy a zpodobnění lze nalézt i v Praze 2. 

Brožura tematicky navazuje na obdobnou publikaci z roku 2017, je však podstatně rozsáhlejší. V první části od Jakuba Izdného je posán život kněžny Ludmily a související dobové události. Ve druhé, hlavní části, kterou napsal Matěj Čadil, jsou zmapována a popsána místa v Praze 2 (nejen), kde lze nalézt upomínky na svatou Ludmilu. Nejen Kostel sv. Ludmily a vyobrazení v dalších kostelích, ale i sochy na budovách, ve vyšehradské Gorlici a další objekty. Celkem přes dvacet míst, přičemž na některých lze nalézt zpodobnění sv. Ludmily vícekrát. Závěrečná stručná třetí část od Miroslavy Janičatové připomíná odkaz sv. Ludmily a inspiraci pro dnešní dobu. Text publikace doprovází množství obrázků a fotografií. Nechybí ani úvodní mapa s přehledem míst. 

Adresa
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 30.5508" N, 14° 26' 15.0936" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Datum poslední aktualizace: 10.5.2021 23:17
Datum vytvoření: 8.3.2021 23:24

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?