Hlavní záložky

Štulcovy sady od 1910 – dosud
Dagmar Broncová

Štulcovy sady (Vyšehrad)

Původně Svatováclavské sady byly na počest kanovníka a pozdějšího probošta vyšehradské kapituly nazvány Štulcovy sady. Jsou nejstarším vyšehradským parkem. Založil je Václav Štulc v romantizující podobě v letech 1873–1874. Leží ve výšce 223–226 m n. m. a mají rozlohu necelé třetiny hektaru. Původně patřily k novému probošství a byly oploceny a veřejnosti nepřístupné. Vstupovalo se do nich dodnes dochovanou zděnou novogotickou brankou se znakem kapituly. Parčík s hadovitě vedenými cestičkami byl členěn do několika částí s nádhernými květinovými záhony.

V roce 1954 byly sady upraveny podle návrhu zahradního architekta Jiřího Novotného a otevřeny pro návštěvníky Vyšehradu. Poté se upravovaly po roce 1970. Volně navržená zelená plocha s lavičkami byla atraktivní zejména nádherným výhledem na Prahu. V sadech rostou převážně listnaté stromy, především trnovník akát (Robinia pseudoacacia), lípy a jasany. Za pomníkem V. Štulce byly stříbrné smrky pichlavé (Picea pungens), vysazené zřejmě v roce 1910, ale ty již dožily.

Rostou tu zimolezy a keře zlatice prostřední (Forsythia x intermedia), pustoryl a šeříky obecné (Syringa vulgaris).

Po obnově v roce 2002 se v parku otevřely nové malebné výhledy na dominanty Prahy a byla upravena přilehlá část vyhlídkové cesty na hradbách. Byly vyměněny povrchy cest, obnovena dlažba kolem soch a na travnatých plochách byl zaveden automatický zavlažovací systém. Byl vysazen nový habrový plot, v jiné části je plot kovaný. Opět jsou zde půvabné květinové záhony tvořené trvalkami. V roce 1993 převzala sady příspěvková organizace hl. m. Prahy –Národní kulturní památka Vyšehrad (NKPV). Park nepatří do správy městské části Praha 2.

Sady krášlí socha sv. Václava, která stávala na Václavském náměstí, a pomník Václava Štulce z roku 1910. Sady najdeme v severozápadní části citadely, přičemž kolem jejich jižního okraje vede Štulcova ulice. Je z nich vstup na letní scénu.

Václav Svatopluk Štulc se narodil 20. prosince 1814 v Kladně a zemřel 9. srpna 1887 na Vyšehradě. Byl vyšehradským proboštem, spisovatelem a vlastencem.

Věděli jste? Katastrální území Historie
Svatováclavské sady 1873–1910