probošt Václav Štulc (autor fotografie: Milan Polák)

Pomník probošta Václava Štulce (Vyšehrad)

Václav Svatopluk Štulc se narodil 20. prosince 1814 v Kladně a zemřel 9. srpna 1887 na Vyšehradě. Byl vyšehradským proboštem, spisovatelem a vlastencem. Jeho pomník se nachází na Vyšehradě ve Štulcových sadech.

Původně Svatováclavské sady na Vyšehradě byly přejmenovány na počet vyšehradského probošta na Štulcovy sady. Nachází se zde dvě sochy – jezdecká socha sv. Václava a pomník probošta Štulce. Pomník Václava Štulce navrhl z iniciativy a na náklad probošta Mikuláše Karlacha sochař Štěpán Zálešák.

Sochař Štěpán Zálešák (1874–1945) absolvoval Odbornou školu pro zpracování dřeva a Uměleckoprůmyslovou školu. Působil jako profesor na UMPRUM; specializoval se především na sakrální umění a věnoval se i restaurátorství. Na Vyšehradě se kromě zmíněné busty setkáváme s jeho dílem na tympanonech nad vchodovými dveřmi do chrámu, vytvořil sochy sv. Petra a Pavla na hlavním oltáři a boční oltář Král Králů. V katedrále sv. Víta na Pražském hradě jsou jeho dílem střední dveře Wohlmutovy kruchty a v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru vyřezal oba boční oltáře.

Pomník tvoří bronzová busta na pískovcovém podstavci z tmavočerveného, nejspíš nučického pískovce ve tvaru odstupněného hranolu, na nichž je mezi dvěma pylony umístěna bronzová polopostava Václava Štulce držícího v roce svazek listin. Nápis na podstavci oznamuje: „Proboštu Václavu Štulcovi, křísiteli zašlé slávy hory Vyšehradu věnoval probošt Mikuláš Karlach 1910“. Pomník byl slavnostně odhalen 29. června 1910. Podle dobových fotografií se nacházel nad pomníkem vysoký a zdobený novogotický baldachýn, který se však do dnešních dnů nedochoval.

Katastrální území

Název: Probošt Václav Štulc

Umístění: Štulcovy sady, Vyšehrad

Autor: Štěpán Zálešák

Provedení: bronzová busta na pískovcovém podstavci

Rok instalace: 1910

Adresa
Vyšehrad 77
12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 56.3364" N, 14° 25' 2.3808" E
Datum poslední aktualizace: 19.10.2022 15:51
Datum vytvoření: 20.7.2018 11:41

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?