Rovnou na obsah Rovnou na menu Rovnou na vyhledávání

Encyklopedie Prahy 2
Encyklopedie Prahy 2
kulturně historické dědictví
Rozšířené vyhledávání
Přihlásit se
Oblíbené
MENU
  • Mapa
  • Místa
    • Území
    • Organizace
    • Pamětní desky
    • Parky a příroda
    • Plastiky
    • Proměny v čase
    • Stavby
    • Vycházkové trasy
    • Ulice
  • Osobnosti
  • Události
  • Publikace
  • Zajímavosti
  • Hry a kvízy
  • Přihlásit se
  • Registrovat se
Emauzy. Zdroj: archiv B. Kovaříkové

Jste zde

  1. Encyklopedie Prahy 2 /
  2. Místa /
  3. Toulky, vzpomínky a příběhy - část 2: Podskalí

Toulky, vzpomínky a příběhy - část 2: Podskalí (Nové Město)

Zajímá Vás Podskalí, příběhy jeho domů a vzpomínky na zajímavé osobnosti, které zde žily? Pojďme se vydat na sérii toulek s novinářkou a spisovatelkou Blankou Kovaříkovou, rodačkou z  Podskalí, autorkou řady zajímavých knih. Druhou toulku začínáme v ulici Plavecká.

Sdílet
  • Share on facebook
  • Share on twitter
  • Share on linkedIn
  • Send by e-mail
  • Print page
Oblíbené
Přidat do oblíbených 

Na druhé toulce s Blankou Kovaříkovou se vydáme z ulice Plavecká směrem k Palackého náměstí. Do Ladovy ulice, dále do Podskalské, Zítkových sadů, zastavíme se u ministerských budov a u pomníku legionářů. Vycházku zakončíme pod Emauzy vzpomínkou na zaniklou trestnici Fišpanku. 

Vycházkové trasy v Encyklopedii odpovídají sérii videodokumentů, v tomto případě Toulky Prahou 2 – vzpomínky a příběhy, 2. díl: Podskalí. Autorka Vám v nich vše vypráví osobně. Doporučujeme ke zhlédnutí. Zde v Encyklopedii se zase můžete zahloubat do podrobností v jednotlivých encyklopedických heslech, která se vztahují k objektům a osobnostem zmiňovaným na jednotlivých zastávkách. Budeme je postupně doplňovat.

ZASTÁVKAMI vycházky vás autorka provede svým textem a fotografiemi.

Celková vzdálenost: 0.55 km
Sbalit všeRozbalit vše
Přidat zastávku

Zastávka 1: Plavecká 403/8

Malé domky původních obyvatel starého Podskalí nahradily při asanaci v průběhu první republiky moderní, často až monumentální stavby, do nichž se stěhovali především umělci, úředníci a podnikatelé, tzv. střední třída. Mezi novými obyvateli Podskalí se těsně před druhou světovou válkou objevili i manželé Zdena a Michail Zahrynowští. Vyhlédli si tu luxusní dům č.p. 403/8 v Plavecké ulici. Tady v letech 1937-8 postavil Otto Máca podle plánů architekta Bohumíra Kozáka dvojici funkcionalistických nájemních domů s fasádou, tvořenou dvoubarevným keramickým obkladem, s vestibulem, obloženým mramorem, chodbou, zdobenou skleněnými deskami a s dvouramenným visutým schodištěm se zábradlím z desek z tabulového skla.

Zdena Zahrynowská, za svobodna Barvitiová, pocházela z významného rodu Barvitiů, kteří si již v roce 1897 otevřeli v Praze obchod s hudebními nástroji a později založili také hudební nakladatelství. Karel Barvitius v něm vydával hudebniny, ale věnoval se i prodeji klavírů a pianin. Měl několik sester a jednou z nich byla právě Zdena, budoucí maminka Mileny Zahrynowské. Zpívala ve sboru Národního divadla a virtuózně hrála na housle. První manželství se jí příliš nevyvedlo, ale podruhé zvolila dobře. Provdala se za architekta Michaila Zahrynowského, jenž pocházel z Podkarpatské Rusi. Původně se Zahrynowští nastěhovali do malého bytu v posledním patře, ale za 2. světové války se jim podařilo ho vyměnit za větší byt 2+1 v druhém patře. V něm od svého narození v roce 1941 vyrůstala jejich jediná dcera Milena, budoucí hvězda muzikálů.

Naproti stojí veliká budova střední školy potravinářských technologií, která zde vyrostla před válkou. Dříve se jmenovala Škola společného stravování, lidově se jí říkalo "Knedlíkárna".  

Plavecká 8 a 10. Zdroj: archiv B. KovaříkovéPlavecká 8, vchod. Zdroj: archiv B. KovaříkovéMilena Zahrynowská. Zdroj: archiv B. KovaříkovéTzv. Knedlíkárna v Podskalské ulici v r. 1946. Zdroj: archiv B. Kovaříkové
Podskalí
#Území

Podskalí

Kdysi vesnice pod skálou u břehu Vltavy, později součást Nového Města, jejíž charakter zásadně...
Asanace Podskalí
#Události

Asanace Podskalí

Pražskou asanací se rozumí rozsáhlá demolice celých oblastí domů v historickém centru Prahy. Během...
Domy v Plavecké ulici čp. 402/10 a 403/8
#Stavby

Domy v Plavecké ulici čp. 402/10 a 403/8

Dvojici výrazných funkcionalistických nájemních domů v Podskalí navrhl významný architekt Bohumír...

Zastávka 2: Ladova ulice

Své jméno dostala Ladova ulice po slavném malíři Josefu Ladovi. Bydlel v nárožním domě č.p. 2045/1, kde vyrůstal také budoucí režisér Václav Vorlíček (1930-2019). Ten tu zažil nálet 14. února 1945, když jako chlapec ležel nemocný v posteli a do pokoje se rozlítly střepiny z okenních skel, které mu ale nijak neublížily. Naproti v tehdejší Městské dívčí a odborné škole rodinné a živnostenské, které se zkráceně říkalo rodinka a lidově též knedlíkárna (dnes VOŠ, SPŠ a SOŠ Podskalská) pak shromažďovali raněné a mrtvé… 

Na opačném konci „Ladovky“ pak žila další mimořádná osobnost – zakladatel polarografie, profesor Jaroslav Heyrovský, nositel Nobelovy ceny. Dobře se s ním znala Jana Osbornová, rozená Kučerová (1937-2016), botanička a univerzitní pedagožka, zapálená členka Vltavanu, která v tomto domě bydlela od svých tří let až do konce života a o Podskalí sepsala krásnou vzpomínkovou knížku Pražské Podskalí dvacátého století (2004). Obě nároží zdobí plastiky plavců, které připomínají někdejší obyvatele – voraře (Plavec s lanem, Plavec s bidlem).

Dům Ladova 1, kde žili Josef Lada a Václav Vorlíček. Zdroj: archiv B. KovaříkovéSocha plavce na domě Ladova 1. Zdroj: archiv B. KovaříkovéJana Osbornová, botanička, členka Vltavanu, napsala knížku o Podskalí. Zdroj: archiv B. Kovaříkové
Ladova
#Ulice

Ladova

Novoměstská Ladova ulice se původně jmenovala V Ohradách. Ulice vznikla v roce 1925 při úpravě Podskalí asanací celé této oblasti a novou výstavbou....
Jaroslav Heyrovský, Ladova čp. 2042/7
#Pamětní desky

Jaroslav Heyrovský, Ladova čp. 2042/7

Jaroslav Heyrovský se narodil 20. prosince 1890, zemřel 27. března 1967 v Praze. Významný fyzikální...
Josef Lada, Ladova čp. 2045/1
#Pamětní desky

Josef Lada, Ladova čp. 2045/1

Josef Lada se narodil 17. prosince 1887 v Hrusicích, zemřel 14. prosince 1957 v Praze. Český malíř...
Jaroslav Heyrovský
#Osobnosti

Jaroslav Heyrovský

Fyzikální chemik, první český nositel Nobelovy ceny, první profesor fyzikální chemie v Čechách....
Nálet na Prahu v únoru 1945 na Popeleční středu
#Události

Nálet na Prahu v únoru 1945 na Popeleční středu

Prahu postihla za druhé světové války tři bombardování americkými vzdušnými silami, přičemž první...
Spolek Vltavan v Praze
#Organizace

Spolek Vltavan v Praze

Vltavan v Praze je nejstarším existujícím profesním spolkem. Byl založen 11. června 1871 v pražském...
Plavec s bidlem, Ladova 2045/1
#Plastiky

Plavec s bidlem, Ladova 2045/1

Autorem plastiky Plavce s bidlem je sochař Jaroslav Brůha. Český sochař a medailér Jaroslav Brůha...
Plavec s lanem, Ladova 2042/7
#Plastiky

Plavec s lanem, Ladova 2042/7

Autorem plastiky Plavce s lanem je sochař Jaroslav Brůha. Český sochař a medailér Jaroslav Brůha se...
Josef Lada
#Osobnosti

Josef Lada

Český malíř, ilustrátor, divadelní výtvarník, spisovatel a humorista. Josef Lada se narodil 17....
Jana Osbornová
#Osobnosti

Jana Osbornová

Geobotanička, pedagožka PřF UK, aktivní členka spolku Vltavan. Narodila se 23. března 1937 v Praze...

Zastávka 3: Podskalská 24

V Podskalské ulici mám ráda dům 1252/24, neboť v něm vyrůstal můj kamarád ze školy Pavel Kusák a jeho maminka Alena mi vyprávěla zajímavý příběh jejich rodinného koloniálu, který provozoval do roku 1948 její tatínek. Říkalo se mu U Petříků a malá Alena pomáhala s roznáškou housek a chleba, který nosila v koši na zádech až do bytů. V místnosti za krámem spali příručí a zákazníci u nich mnohdy nakupovali na dluh… Od roku 1958 tu bydlel Vladimír Ráž (1923-2000), král Miroslav z Pyšné princezny, s Alenou Vránovou a vychovávali tu dceru Markétu. V horním patře domu pak sepisoval svá díla literatury faktu Ludvík Souček (1926-1978). Na sklonku svého života se mimoděk postaral o několik záhad. Zemřel totiž těsně poté, kdy dokončil rukopis Tušení světla. Existoval v jediném originálu, který údajně ještě stihl donést do nakladatelství, ale tam stopy mizí. Možná rukopis ztratil po cestě, možná si ho nakladatelská redaktorka nechala na památku, nebo bylo všechno jinak. Zatímco oficiální zpráva zněla, že Souček podlehl infarktu, příznivci sci-fi si myslí své.  

Foto před koloniálem U Petříků, Podskalská ulice. Zdroj: archiv B. KovaříkovéInzerát obchodníka Petříka. Zdroj: archiv B. KovaříkovéLudvík Souček, autor Zuzana KostiukováVladimír Ráž s dcerou Markétou v Podskalské. Zdroj: archiv B. Kovaříkové
Podskalská
#Ulice

Podskalská

Podskalská ulice nese název podle osady Podskalí. Tato osada plavců a obchodníků s dřevem byla začleněna do nově budovaného Nové Město, ale svůj...

Zastávka 4: Ministerské budovy a Zítkovy sady

Je zásluha architekta Bohumila Hypšmana, že dnes Podskalí zdobí elegantní ministerské budovy, které nepůsobí ani trochu stroze a úřednicky. V zadním traktu budovy Ministerstva práce a sociálních věcí v ulici Pod Slovany jsme se školní družinou zažili několik úžasných pátků koncem 60. let, kdy nám tu promítali filmy o Vinnetouovi, chodili jsme sem i na karnevaly a soutěže s dr. Janem Pixou, televizním konferenciérem a scenáristou. Vybavuji si pohodlná křesla a nábytek v klubovně ve stylu Bruselu ve veselých barvách. Do Zítkových sadů naproti u Palackého náměstí jsme si někdy chodili hrát. Vznikly na místě, kde jsou pod asanačními navážkami zachovány četné pozůstatky původní domovní zástavby plavecké osady, možná i včetně středověkého kostela sv. Jana Křtitele s pohřebištěm.

Zítkovy sady kolem r. 1931. Zdroj: archiv B. KovaříkovéZítkovy sady, 40. léta. Zdroj: archiv B. KovaříkovéPalackého nám. před výstavbou ministerských budov. Zdroj: archiv B. Kovaříkové
Ministerské budovy na Palackého náměstí
#Stavby

Ministerské budovy na Palackého náměstí

Výstavba Ministerských budov je spjata s asanací Podskalí. Na počátku minulého století se řada...
Palackého náměstí
#Ulice

Palackého náměstí

Františku Palackému, českému učenci, politikovi, poslanci a zakladateli novodobého českého dějepisectví se dostalo přívlastku „otec národa“. Narodil...
Zítkovy sady
#Parky a příroda

Zítkovy sady

Zítkovy sady o rozloze 0,65 ha  leží při řece Vltavě v těsné blízkosti Palackého náměstí....
Pod Slovany
#Ulice

Pod Slovany

Tato ulice spojuje Plaveckou ulici a Na Moráni, kde se nachází i malá plocha zeleně. Ulice leží pod skalnatým návrším, na němž král Karel IV. založil...

Zastávka 5: Pomník legionářů, Emauzy a Fišpanka

Líbí se mi průhled od Zítkových sadů směrem k Emauzům, kterým vkusně prostupuje  obelisk od Josefa Mařatky, věnovaný legionářům a obětem první světové války. Emauzský klášter benediktinů je hrdou a krásnou dominantou Podskalí, za mého dětství však byl zavřený a mohli jsme obdivovat jenom jeho nové věže – skořepinová křídla z betonu podle návrhu architekta F. M. Černého. Ta v roce 1969 nahradila původní věže, poškozené při náletu v roce 1945. Namísto někdejší klášterní zahrady se v 60. letech nacházelo dětské hřiště, v zimě polévané a proměněné na kluziště. Zato již nepamatuji Městskou věznici Fišpanku, která stála v bezprostřední blízkosti kláštera. Původně to byla továrna na úpravu velrybích kostic do šněrovaček – proto název Fischbein, odtud Fišpanka. Pak tu obec zřídila věznici, v níž byli až do roku 1933, kdy byla zrušena, vězněni tuláci, pytláci a lidi bez střechy nad hlavou včetně žen, které tu trávily čas vařením, praním, šitím nebo draním peří.

Pod Emauzy dnes. Zdroj: archiv B. KovaříkovéBratři Aleny Kusákové před Emauzy za války. Zdroj: archiv B. KovaříkovéVybombardované Emauzy. Zdroj: archiv B. Kovaříkové
Klášter Benediktinů Na Slovanech s kostelem P. Marie, sv. Jeronýma, Cyrila a Metoděje, Vojtěcha a Prokopa
#Stavby

Klášter Benediktinů Na Slovanech s kostelem P. Marie, sv. Jeronýma, Cyrila a Metoděje, Vojtěcha a Prokopa

Emauzské opatství bylo slavnostně založeno Karlem IV. jako plánovaná součást Nového Města pražského...
Praha svým vítězným synům, náměstí Pod Emauzy
#Plastiky

Praha svým vítězným synům, náměstí Pod Emauzy

Původní pomník zvaný Praha svým vítězným synům byl zhotoven na počest obětí první světové války a...
náměstí Pod Emauzy
#Ulice

náměstí Pod Emauzy

Náměstí vzniklo po rozsáhlé asanaci v této části Nové Města a po výstavbě nových vládních budov v roce 1925. Název získalo podle polohy pod klášterem...
Josef Mařatka
#Osobnosti

Josef Mařatka

Český sochař, pedagog. Narodil se 21. května 1874 v Praze (Nové Město), zemřel 20. dubna 1937 v...

Chcete vědět více?

Další Toulky, vzpomínky a příběhy s Blankou Kovaříkovou v Encyklopedii

Knížky Blanky Kovaříkové: 

  • Po stopách krále Miroslava, Nakl. XYZ 2012
  • Příběhy domů slavných, Brána 2013, 2. vydání 2019
  • Nové příběhy domů slavných, Brána 2014
  • Příběhy domů slavných i zapomenutých, Brána 2017
  • Retro příběhy, vydala Euromedia Group 2020
Po stopách krále MiroslavaPříběhy domů slavnýchNové příběhy domů slavnýchPříběhy domů slavných i zapomenutýchRetro příběhyBlanka Kovaříková
Toulky, vzpomínky a příběhy - část 1: Na Slupi
#Vycházkové trasy

Toulky, vzpomínky a příběhy - část 1: Na Slupi

Zajímá Vás Podskalí, příběhy jeho domů a vzpomínky na zajímavé osobnosti, které zde žily? Pojďme se...
Toulky, vzpomínky a příběhy - část 3: Rašínovo nábřeží.
#Vycházkové trasy

Toulky, vzpomínky a příběhy - část 3: Rašínovo nábřeží.

Zajímá Vás Podskalí, příběhy jeho domů a vzpomínky na zajímavé osobnosti, které zde žily? Pojďme se...
Video: 

Katastrální území
Nové Město | 1024
Odkazy a literatura:
Knihy Blanky Kovaříkové - viz Chcete vědět více?
bkovarikova.cz
Autor: 
Blanka Kovaříková | 18
Datum poslední aktualizace: 15.4.2025 0:47
Datum vytvoření: 25.1.2021 23:10

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?

Zpětná vazba

Zůstaňte v obraze i na cestách s naším informačním přehledem SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

  • O projektu
  • Kontakty
  • Výročí
  • Rejstřík
  • Autoři
  • Další zdroje
  • Mapa stránek
  • Ochrana soukromí
  • Prohlášení o přístupnosti
  • Nastavení souborů cookie
  • Registrace
  • Slovník pojmů
Změnit velikost textuAAA
Vytisknout stránku
Youtube
Praha2
Vaše podněty
Copyright © 2018 - 2024 Městská část Praha 2. Všechna práva vyhrazena.
Webdesigner: našli jste chybu? Máte náměty a připomínky?Vytvořil: Drualas
Cookies
Tyto webové stránky potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Přijmout všechny soubory cookie“.
Nastavení
Odmítnout
Přijmout všechny soubory cookie
Cookies - nastavení
Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie podle kategorií, v souladu s vlastními preferencemi.
Technické cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Jsou odpovědné mj. za uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, působení filtrů, nákupní proces a ukládání nastavení soukromí. Nepožadujeme Váš souhlas s využitím technických cookies na našem webu. Z tohoto důvodu technické cookies nemohou být individuálně deaktivovány nebo aktivovány.
… ukázat více… ukázat méně
Analytické cookies
Analytické cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a našich reklamních kampaní. Jejich pomocí určujeme počet návštěv a zdroje návštěv našich internetových stránek. Data získaná pomocí těchto cookies zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které ukazují na konkrétní uživatelé našeho webu. Pokud vypnete používání analytických cookies ve vztahu k Vaší návštěvě, ztrácíme možnost analýzy výkonu a optimalizace našich opatření.
… ukázat více… ukázat méně
Reklamní cookies
Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři, abychom Vám mohli zobrazit vhodné obsahy nebo reklamy jak na našich stránkách, tak na stránkách třetích subjektů. Díky tomu můžeme vytvářet profily založené na Vašich zájmech, tak zvané pseudonymizované profily. Na základě těchto informací není zpravidla možná bezprostřední identifikace Vaší osoby, protože jsou používány pouze pseudonymizované údaje. Pokud nevyjádříte souhlas, nebudete příjemcem obsahů a reklam přizpůsobených Vašim zájmům.
… ukázat více… ukázat méně
Tyto webové stránky potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohly zobrazovat informace v souladu s Vašimi zájmy.
Uložit nastavení
Odmítnout
Přijmout všechny soubory cookie