Vycházka - Vinohrady (1) (Vinohrady)
Vinohrady (Královské Vinohrady) vyrostly po zbourání novoměstských hradeb. Stavební ruch na přelomu 19. a 20. století dal vzniknout mnoha úžasným stavbám a místům, které obdivujeme dodnes. Tuto vycházku zahájíme u někdejšího Pavilonu, resp. Vinohradské tržnice, a blízkých paláců na Vinohradské třídě. Vydáme se do Riegrových sadů a Italskou ulicí se vrátíme zpět na Vinohradskou k budově rozhlasu. Další část Vinohrad si projdeme v jiné vycházce.
ÚVOD
V místech dnešních Vinohrad, se dříve za novoměstskými hradbami nacházely usedlosti, pole, zahrady a vinic e založené Karlem IV. Samostatnou obcí se Královské Vinohrady (resp. Viničné Hory) staly teprve roku 1849. V 70. letech došlo k bourání hradeb. Dne 26. září 1879 byly pak Královské Vinohrady povýšeny na město. Od 80. let 19. století století probíhal na Královských Vinohradech zhruba po čtyřicet let velký stavební ruch. Staly se druhým největším českým městem, které dbalo i na vybudování potřebné infrastruktury (školy, kostel, nemocnice, divadlo, vodárna, tramvajová doprava apod.) V roce 1922 došlo k jejich připojení k Velké Praze. V roce 1960 byly uměle rozděleny mezi pět městských částí – zejména Prahu 2, Prahu 3 a Prahu 10, drobné části území zasahují i do Prahy 1 a Prahy 4. Také přišly o část názvu Královské. Vihohrady spolu s Žižkovem a Vršovicemi patří od roku 1993 do městské památkové zóny.
DOPORUČUJEME: Proměny v čase
Proměny Vinohrad v čase, v místech okolo trasy, si můžete prohlédnout na MAPÁCH různého stáří. Proměny některých míst na starých a nových fotografiích jsou uvedeny u jednotlivých zastávek.
Dále viz ZASTÁVKY
Katastrální území
Datum vytvoření: 8.4.2020 23:07
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba