Riegrovy sady (Vinohrady)
Riegrovy sady byly zřízeny na místě někdejší zahrady Kanálky, kterou vybudoval Josef Emanuel hrabě Canal de Malabaila (1745–1826) na přelomu 18. a 19. století. Vykoupil pozemky za městskými hradbami, Angelovskou vinici a ještě další menší vinohrady Cikánku, Kocourku, Sklenářku, Kuchynku (u dnešní Vinohradské ulice pod náměstím Jiřího z Poděbrad) a vinohradské usedlosti č.p. 30–33 a založil tu ovocnou, zelinářskou a botanickou zahradu. Ta se táhla zhruba od Národního muzea k náměstí Jiřího z Poděbrad. Na pozemku obehnaném vysokou zdí postavil čtyři obytné budovy, taneční sál a sál přednáškový, vybudoval anglický park a francouzský park, vysázel vzácné stromy a vytvořil skvostnou a oblíbenou oázu klidu a zeleně. Po smrti své milované ženy Brigitty dal na její památku v zahradě postavit obelisk s reliéfem aliančních znaků na soklu. Dodnes dochovaný obelisk v Riegrových sadech je také téměř jedinou památkou na kdysi slavnou Kanálku. Původní zahradu dodnes ještě připomíná název ulice U Kanálky. Při výstavbě města Královské Vinohrady byla Kanálka r. 1895 rozparcelována a byly postaveny nové ulice, zbyla jen část v podobě dnešních sadů. Jejich rozloha je nyní 11 ha, leží ve výšce 237–270 m n. m. a roste tu na 120 druhů dřevin. K vzácným jedincům patří habr obecný převislý, jasan ztepilý, jinan dvoulaločný sloupovitý a lípa řapíkatá. (Mimochodem neobvyklý jinan dvoulaločný se nachází v Botanické zahradě UK a je významným stromem.)
Bývala tu Šretrova restaurace, postavená v letech 1931–1933. V devadesátých letech byla zprivatizována a dnes je z ní soukromá administrativní budova. V její těsné blízkosti se nachází dětské hřiště U Draka, které bylo v roce 2009 rozšířeno, později ještě doplněno o nové herní prvky a upraveno.
Kromě Obelisku byly v roce 1964 do seznamu nemovitých památek zapsány ještě vstupní brána z Vozové ulice a restaurace s rozhlednou „Mlíkárna“. Brána pochází ze čtyřicátých let 19. století, je uzavřena železnou kovanou mříží mezi dvěma hranolovými pilíři zdobenými koulemi. V roce 2018 prošla rekonstrukcí. Pozdně klasicistní stavba známá jako Mlíkárna byla opravena v roce 2007. Na jejím vrcholu je vyhlídková terasa s původním kovaným zábradlím. Je přístupná novodobým venkovním schodištěm.
V letech 2018-2019 se park postupně revitalizuje, Upravují se cesty a na svah byly vysázeny např. břízy himalájské (Betula utilis jacquemontii). Je to velmi působivý druh břízy s výrazně bílou kůrou až k bázi kmene a bohatou korunou. V červnu 2019 zde byla otevřena Promenáda Pawla Adamowicze.
V roce 1958 byl do seznamu zapsán park jako celek. V roce 2007 byla jako kulturní památka prohlášena i Sokolovna.
František Ladislav svobodný pán Rieger (1818–1903) byl český politik, poslanec za Národní stranu Českého zemského sněmu a poslanec Říšského sněmu ve Vídni, národohospodář. Byl vůdčí osobností staročechů v polovině 19. století. V jihozápadní části Riegrových sadů, u křižovatky ulic Italské a Na Smetance, stojí bronzový pomník Fr. L. Riegra. Vytvořil ho Josef Václav Myslbek v letech 1913–1914. V parku se nachází ještě bronzová plastika Dívka s obručí od Ladislava Kovaříka (??) a před budovou Sokola zajímavý pomník k výročí 150 let založení sokola. Vytvořili ho Karel a Petr Holubovi.
Název Riegrovy sady platil od roku 1902, předtím byl označován jako Městské sady Královských Vinohrad. Po vynikajícím českém hudebním skladateli Bedřichu Smetanovi (1824–1884) se park nazýval v době německé okupace.
Parková cesta s výhledem na Prahu, vedoucí severně kolem sokolského cvičiště, byla 4. června 2019 pojmenována Promenádou Pawla Adamawicze.
Datum vytvoření: 13.7.2018 13:47
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba