Javor mléč stojí vlevo od kostela (foto D. Broncová, podzim 2020)

Strom míru na náměstí Míru (Vinohrady)

Javor mléč se nachází na severní straně parku, mezi Divadlem na Vinohradech a kostelem sv. Ludmily. Má kolem sebe malý plůtek, ale informační cedulka chybí. Je pražským významným stromem.

Mladý javor jako strom míru byl u kostela sv. Ludmily na náměstí Míru naproti Divadlu na Vinohradech vysazen dne 1. listopadu 2013 na počest 40 let neziskové organizace Jóga v denním životě v České republice. Zakladatelem této instituce je jogínský guru, duchovní učitel, mírový aktivista a humanitární pracovník svámí Mahéšvaránanda. Je nástupcem jedné z nejstarších duchovních linií v Indii. Sestavil nový integrální systém cvičení jógy, který se z Evropy rozšířil do celého světa. Spojil dávné jógové učení a cvičení s vlastními zkušenostmi  a výsledky bádání moderní vědy. Jóga v denním životě v České republice reprezentuje celosvětově uznávaný systém cvičení. Český svaz byl založen v roce 1995 a sdružuje 53 samostatných poboček. Věnuje se vzdělávací, tělovýchovné a propagační činnosti v rámci systému Jóga v denním životě. Bez ohledu na věk, zdravotní stav, náboženství, národnost apod. umožňuje široké veřejnosti učit se a využívat tento systém.

V roce 2016 byl javor mléč – strom míru zařazen do databáze významných stromů s číslem 72. Obvod jeho kmene měřil 21 cm. Jeho stáří se nyní (r. 2020) odhaduje na deset let.

Javor mléč (Acer platanoides) je opadavý strom, bývá mohutný se široce sloupovitou korunou. Má velké vstřícné listy vykrojené do pěti laloků, zespoda jsou světlejší a lesklé. Na podzim krásně zezlátne a barví se až do sytě oranžova nebo do červena. Dorůstá do výšky 20–30 metrů a šířky 15 metrů. Mladé větve jsou lysé a obsahují mléčnou šťávu. Kvete brzy na jaře. Javor mléč je jediný domácí druh javoru, u kterého plně vynikají zářivě žluté květy, protože se objevují dřív než listy. Tento mladý javor není tak nápadný, jako ostatní dřeviny v parku na náměstí Míru, jako například nedaleký vzácný převislý kultivar buku lesního (Fagus silvatica ,Pendula´), nebo javory stříbrné (Acer saccharinum) či v dolní části vzrostlé platany javorolisté (Platanus hispanica).

Za významné stromy v České republice se považují dřeviny, které se nějak pojí k důležité události, nebo k určité historické skutečnosti, anebo k místu, kde rostou. Bývají často vysazovány na počest nějakého výročí. Mohou to být také stromy nápadného vzrůstu, jedinci, kterých se vyskytuje jen málo, tvoří dominantu krajiny, nebo to jsou zvláštní dendrologické taxony dřevin. V Praze 2 rostou celkem čtyři významné stromy; je to kromě tohoto javoru mléče ještě hrušeň tisíciletí na Vyšehradě Karlachových sadech, jinan dvoulaločný v Botanické zahradě UK Na Slupi a strom míru na Vyšehradě, což je lípa srdčitá. 

Někde se významné stromy označují informační tabulkou. Na rozdíl od památných stromů ČR zatím nejsou ze zákona povinně evidovány a označovány. V Praze je nyní celkem evidováno přes 300 významných stromů.

Galerie: 
Listí na podzim zezlátne (foto D. Broncová v listopadu 2020)
Javor má kolem kmene dřevěnou ohrádku (foto D. Broncová, podzim 2020)
U javoru mléče dobře vyniknou květy
Katastrální území

NÁZEV: strom míru náměstí Míru, javor mléč

HISTORIE: vysazen v roce 2013

ZAJÍMAVOST: javor mléč ve skupině stromů u kostela

MÍSTO: náměstí Míru

Adresa
náměstí Míru
náměstí Míru
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 33.0528" N, 14° 26' 13.146" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 6.12.2020 18:53
Datum vytvoření: 6.12.2020 18:53

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?