Park na náměstí Míru je prvním vinohradským parkem. V roce 1895 nebylo náměstí ještě zdaleka dostavěno, neboť do něj zasahovala zahrada usedlosti Eichmanky, ale už tehdy se radní rozhodli, že budoucí park bude ozdobou Vinohrad. Při parcelaci pozemků si pro něj zajistili dostatečnou plochu. Se založením zeleně na náměstí se začalo před budovou radnice na konci devadesátých let 19. století podle návrhu architekta Josefa Mockera, stavitele kostela sv. Ludmily. Po dokončení chrámu se kolem něj upravovala i severní část.

Park o výměře 1,35 ha leží ve výšce 241–248 m n. m. a několikrát změnil svou podobu, poprvé v roce 1911 podle návrhu význačného zahradního architekta Leopolda Batěka (1869–1928). Ten se mj. zasloužil o založení odborné pokračovací zahradnické školy na Královských Vinohradech, která byla otevřena v roce 1909. Navrhnul a založil na 200 parků a zahrad, mezi jinými také Riegrovy sady a řídil rekonstrukci Sadů Svatopluka Čecha

Prostor na náměstí Míru prošel další zásadní změnou v roce 1928–1929. Při této úpravě, navržené Josefem Kumpánem (1885–1961), byla přeložena trať elektrické dráhy na okraj parku. Zahradní architekt vypracoval např. přes 1000 projektů zahrad, veřejných parků, hřbitovů a sportovišť, podílel se na úpravě zahrad Pražského hradu.

Park na náměstí Míru má oválný tvar, v západní části stojí kostel sv. Ludmily. Pod jeho schodištěm je široký půlkruhovitý prostor s volnou plochou a lavičkami. Okraje lemují květinové záhony, které se často a pravidelně upravují podle ročního období. Vysazují se sem pestrobarevné letničky, například begonia červená, krásnoočko velkokvěté žluté (Coreopsis grandiflora Sunburst), povijnice – ipomea, které se říká sladká bramborová réva, s tmavě purpurovými až fialovými listy ve tvaru srdce (I. Sweet Heart Purple) a další druh se zelenými listy (Ipomea batatas Sweet Georgia Light Green), šalvěj šarlatová (Salvia coccinea Lady in Red) kvetoucí od června do září či trvalka mealycup šalvěj (Salvia farinacea Victoria) s fialovými květy, která kvete od srpna až do října. V podzimních měsících se záhony připravují na jarní výsadbu tulipánů – většinou jde o plnokvěté kultivary, např. plnokvětý smetanovobílý (L) tulipán ´No Risk´– 35 cm, jenž kvete v dubnu v prostředních dvou až třech řadách, plnokvětý oranžovočervenozelený ´Orange Princess´ s výškou 35 cm rozzáří krajové řady. Do trávníku kolem pomníku a vedle kostela jsou vysazeny krokusy, a to směs ´Pickwick´ (fialově žíhaný) a chrysanthus ´Snowbunting´. Do těchto míst byly volně vysazeny také tulipány a narcisy.

Po pravé straně kostela a před ním rostou impozantní javory stříbrné (Acer saccharinum). Tyto stromy vynikají vzdušnou rozkladitou korunou, která v parném létě poskytuje příjemný světlý stín, a proto se hojně využívají ve větších sadech i na náměstích. Volně jsou po obou stranách kostela rozmístěny také javory mléče a javory kleny (Acer platanoides a A. pseudoplatanus). Jeden mladý javor mléč, stojící před Divadlem na Vinohradech, je zaspán jako význmaný pražský strom míru. Nedaleko vstupu do metra, přibližně na úrovni průčelí kostela, je solitérní vzácný převislý kultivar buku lesního (Fagus silvatica ´Pendula´). Jeho „mladší bratr“ stojí i na druhé straně kostela. Tento zelený opadavý strom se štíhlým kmínkem a tzv. smutečním vzhledem dorůstá výšky kolem 2,5–3 m. 

Nad bukem a javory roste za vchodem do metra těsně při cestě, na úrovni zadního traktu kostela, keřovitý stálezelený jalovec čínský (Juniperus chinensis Pfitzeriana Glauca) z čeledi cypřišovitých. Může se dožít úctyhodného věku. Na pravé straně chrámu se těsně vedle buku majestátně vypíná nápadná lípa srdčitá (Tillia cordata). Bývá vysoká přes 30 m a její koruna je klenutá a upravená. Poblíž stanice MHD, v dolní části parku se brzy na jaře krásně rozvoní keř šácholanu, známého spíše jako magnolie (Magnolia x soulangeana). Tento opadavý stromek či velký keř bývá široce rozvětvený, dorůstá přibližně do 10 m výšky i stejné šířky. Na jaře se park na více místech doslova rozsvítí šeříky obecnými a čínskými (Syringa vulgaris a Syringa x chinensis), které obklopují střední prostranství. Spodní část parku, která dosahuje k ulici Anglické a na jihu k Rumunské, má kruhová odpočívadla s kamennými pítky, zastíněná věkovitými mohutnými platany javorolistými (Platanus hispanica). Tyto stromy mají typický tvar listů a šedou až hnědou skvrnitou borku, která se odlupuje ve větších plátech (v mládí má kůru hladkou). Tento druh platanu dorůstá do výše 35–40 m a může se dožít až pěti set let.

Během války byla v parku vybudována protipožární nádrž, později zrušená. V únoru 1945 byl park zasažen leteckou pumou. Sadu se významně dotkla stavba metra trasy A. Po obou stranách kostela jsou umístěny plastiky, blíž k divadlu je to dílo Bratři Čapkové od Pavla Opočenského, na druhé straně u vstupu do metra stojí socha Mír, nazývaná také  Dívka s holubicí sochaře Jiřího Kryštůfka. 

Galerie: 
Park ve dvacátých letech minulého století
Katastrální územíHistorie
Purkyňovo náměstí 1884–1926
Mírové náměstí 1926–1933
Vinohradské náměstí 1933–1940 a 1945–1948
Říšské náměstí 1940–1945
náměstí Míru 1948 – dosud
Adresa
náměstí Míru
Praha 2
Česká republika
50° 4' 28.8408" N, 14° 26' 12.3324" E
Datum poslední aktualizace: 6.12.2020 18:58
Datum vytvoření: 11.2.2019 15:49

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?