Pomník v roce 2017 (Foto M. Polák)

Pomník bratří Čapků (Vinohrady)

Josef Čapek se narodil 23. března 1887 v Hronově a zahynul pravděpodobně v dubnu 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Byl českým malířem, grafikem, knižním ilustrátorem a spisovatelem i dramatikem.

Karel Čapek, mladší bratr Josefa, se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích a zemřel ve své vinohradské vile 25. prosince 1938. Byl českým spisovatelem, novinářem, dramatikem, překladatelem a amatérským fotografem. Patřil mezi přední intelektuály první republiky. První předseda československého odboru PEN klubu.

Karel vystudoval gymnázium v Hradci Králové, filozofickou fakultu UK, a poté působil jako vychovatel v šlechtické rodině. Od roku 1917 byl redaktorem, poté dramaturgem Vinohradského divadla, autorem mnoha divadelních her, románů, fejetonů, glos, atd.

Josef začínal také jako redaktor Národních listů, působil též jako redaktor a výtvarný kritik v Lidových novinách. Je autorem celé řady výtvarných děl, knih, které sám napsal či ilustroval, navrhoval scény pro divadla, publikoval v časopisech a novinách atd.  Za protifašistickou činnost byl v září 1939 zatčen a vězněn v koncentračních táborech. Zemřel na pochodu smrti v dubnu 1945.

Oba bratři si postavili dvojvilu v Úzké ulici, dnešní Bratří Čapků č.p. 1853, 1854/28, 30 na Královských Vinohradech. O pomníku obou výjimečných osobností začala Společnost bratří Čapků uvažovat již v roce 1947. Jednalo se o náročný projekt, neboť nebylo snadné vybrat pro pomník vhodnou lokalitu a umělce, který by dokázal plastiku vytvořit tak, aby vyjadřovala bohaté umělecké zaměření obou mužů. Dne 28. prosince 1983 se obrátila Společnost bratří Čapků na tehdejšího ministra kultury ČSR M. Klusáka se žádostí o zařazení návrhu pomníku bratřím Čapkům do plánu na rok 1990, kdy připadalo sté výročí narození Karla Čapka. K vyspání soutěže došlo až roku 1988, avšak nejlepší návrhy byly odměněny až třetí cenou, když první dvě ceny uděleny nebyly. Třetí cenu obdržel návrh akad. sochařů Jana Simoty a Bohumila Chlupníčka a návrh akad. sochaře Milana Doubravy. Až po společenských změnách padlo v roce 1990 rozhodnutí umístit pomník na náměstí Míru, které se nachází na Vinohradech rovněž jako dvojvila bratrů, a kromě toho bylo Divadlo na Vinohradech vlastně domovskou scénou bratrů. V roce 1990 byl na travnaté ploše parku položen základní kámen, jehož autorem byl arch. Durdík. V roce 1992 byla založena Nadace pro postavení pomníku a vyhlášena peněžní sbírka. Vypsaná soutěž zůstala bez vítěze a k vytvoření pomníku byl vyzván sochař Pavel Opočenský.

Pavel Opočenský (* 1954) se vyučil šperkařem. V roce 1979 emigroval a pracoval v New Yorku, odkud se vrátil v devadesátých letech. Své dílo nazval Jména v kameni. Pomník tvoří tři metry vysoký blok dioritu vylomený na Šumavě, který má z jedné strany jméno Josefa a z druhé strany jméno Karla – z děr provrtaných v kameni. Maketa pomníku byla nejprve na několik hodin instalována 23. června 1994 na náměstí Míru. Pomník, který byl přijat veřejností s rozpaky a získal hanlivou přezdívku Vinohradský ementál, byl slavnostně odhalen v roce 1995 při předpokládaném výročí tragické smrti Josefa Čapka. Tím, že stojí stranou v parku částečně zakryt vzrostlou vegetací, jej nakonec místní občané přijali a je trvalou připomínkou odkazu obou výjimečných bratrů.

Galerie: 
Nepřijatý návrh J. Simoty a B. Chalupníčka
Nepřijatý návrh Milana Doubravy
Maketa pomníku (Zdroj: Zprávy Společností bří Čapků, foto R. Portel)
Katastrální území

Název: Pomník bratří Čapků

Umístění: náměstí Míru, Vinohrady

Autor: Pavel Opočenský

Provedení: kámen diorit

Rok instalace: 1995

Adresa
náměstí Míru, Vinohrady
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 32.664" N, 14° 26' 11.0076" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 18.11.2023 13:09
Datum vytvoření: 26.7.2018 19:52

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?