Náhrobek Karla Čapka (Foto M. Polák, 2020)

Boží muka (Vyšehrad)

Hrob Karla Čapka

Josef Čapek byl českým malířem, grafikem, knižním ilustrátorem a spisovatelem i dramatikem. Narodil se 23. března 1887 v Hronově a zahynul pravděpodobně v dubnu 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen.

Vojtěch (Adalbert) Kerhart byl českým architektem a stavitelem. Narodil se 4. července 1892 v Poděbradech, zemřel 31. května 1978.

Karel Čapek, mladší bratr Josefa, byl českým spisovatelem, novinářem, dramatikem, překladatelem a amatérským fotografem. Patřil mezi přední intelektuály první republiky. První předseda československého odboru PEN klubu. Narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích a zemřel ve své vinohradské vile 25. prosince 1938.

Karel Čapek vystudoval gymnázium v Hradci Králové, filozofickou fakultu UK, a poté působil jako vychovatel v šlechtické rodině. Od roku 1917 byl redaktorem, poté dramaturgem Vinohradského divadla, autorem mnoha divadelních her, románů, fejetonů, glos, atd.

Mnichovské události v září 1938 a následná štvanice proti jeho osobě se staly pro Karla Čapka těžkým otřesem, ke kterému se přidalo v prosinci vážné onemocnění z nachlazení. Zemřel o Vánocích 1938 a jeho smrt symbolizovala konec demokratické první republiky.

Josef Čapek začínal také jako redaktor Národních listů, působil též jako redaktor a výtvarný kritik v Lidových novinách. Je autorem celé řady výtvarných děl, knih, které sám napsal či ilustroval, navrhoval scény pro divadla, publikoval v časopisech a novinách atd.  Za protifašistickou činnost byl v září 1939 zatčen a vězněn v koncentračních táborech. Zemřel na pochodu smrti v dubnu 1945.

Oběma bratřím je věnován pomník na náměstí Míru na Vinohradech.

Ing. arch. Vojtěch (Adalbert) Kerhart vystudoval techniku. Mezi jeho díly bychom našli pardubickou záložnu, vyšší hospodářskou školu či Libenského kolonádu v Poděbradech a mnoho dalších staveb v Praze. Navrhl celou řadu pamětních desek a je spoluautorem náhrobku Karla Čapka.

Náhrobek Karla Čapka na Vyšehradském hřbitově navrhl jeho bratr Josef Čapek ve spolupráci s architektem Vojtěchem Kerhartem. (V literatuře bývá zaměňován za malíře a redaktora Českého světa a svého bratra Oldřicha Kerharta). Náhrobek má podobu kapličky „boží muka“. Tato plastika má charakteristickou kresebnou linku Josefa Čapka. Na místo, kde se objevuje na lidových božích mukách svatý obrázek, umístil Josef Čapek státní znak prvorepublikového Československa, čímž naznačil, že republika se jakoby ocitla na „mukách“ v pomnichovské době, v níž Karel Čapek zemřel. Spoluautor náhrobku Vojtěch Kerhart pak vytvořil na hrobě i kamennou misku na vodu, čímž splnil Čapkovo přání, aby na jeho hrob chodili pít ptáci. Za německé okupace byl státní znak sňat a na Čapkův hrob se vrátil až po osvobození. Otevřená bronzová kniha na hrobě nese jméno Karla Čapka; později byla doplněna stuhou se jménem jeho manželky Olgy Scheinpflugové (1902–1968), dílem sochaře Jana Nušla.

Dne 25. prosince se každoročně koná u spisovatelova hrobu pietní setkání, které pořádá Společnost bratří Čapků. Za dob komunismu byla hojně navštěvována a účastníci čerpali z odkazu velkého spisovatele i často velmi odvážných proslovů řečníků velkou vnitřní sílu.

Galerie: 
Náhrobek Karla Čapka (Foto M. Polák, 2020)
Bronzová kniha na hrobě jako atribut spisovatelů (Foto M. Polák, 2020)
Katastrální území

Název: Kaplička

Umístění: Vyšehradský hřbitov

Autor: Josef Čapek

Provedení:

Odhalení:

Název: Boží muka, náhrobek Karla Čapka

Umístění: Vyšehradský hřbitov, 12-47

Autor: Josef Čapek, Vojtěch Kerhart

Provedení: Kámen a bronz

Instalace: 1939

Adresa
Vyšehradský hřbitov 12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 53.0064" N, 14° 25' 5.16" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 17.11.2023 17:43
Datum vytvoření: 5.9.2020 14:08

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?