Anglická (Vinohrady)
Historický název Anglické ulice byl odvozen od jména cesty vedoucí od Žitné brány do vsi Vršovice, při níž v letech 1867–1878 vznikala uliční zástavba.
V roce 1878 byla ulice pojmenována po národním buditeli Františkovi Palackém (1798–1879), českém historikovi, politikovi a spisovateli. Byl přezdíván Otec národa. Po připojení k tzv. Velké Praze byla jménem tohoto buditele nazvána ulice snad v každé čtvrti, jen na území současné Prahy se kdysi nacházelo na pětadvacet ulic Palackého. Tato vinohradská ulice Palackého pokračovala za náměstím až do Vršovic (dnes Francouzská). V roce 1926 získala jméno po jedné z historických zemí Spojeného království, a to ze stejného důvodu, z jakého byla pojmenována Americká a další ulice – podle zemí bojujících za první světové války proti tzv. centrálním mocnostem. Původně se na jejím území u náměstí Míru rozkládala vinice Na kozím hřbetě, která patřila majiteli Strašnic rytíři Janu Hlasovi z Kamenice. V ulici se nachází slavná Kavárna Demínka, na protějším rohu pak bývalo po roce 1876 Nové české divadlo. V domě čp. 565/14 bývalo knihkupectví K. Volského a v čp. 391/17 další kavárna nesoucí název Slovanská a u náměstí Míru pak známá kavárna Hlavova pojmenovaná Vinohrad, ale později nazývaná Hlavovka.. V čísle popisném 81/24 bývala Štepánkova lékárna a majitelem sousedního domu byl velkouzenář Joešf Štěpánek. Z velkých úřadů zde měla sídlo Záložna vinohradská
Za německé okupace byla Anglická ulice přejmenována, neboť Velká Británie byla ve válečném stavu s nacistickým Německem, a tak dostala název podle Irska, odvěkého rivala a nepřítele Velké Británie. Po skončení války se ulici navrátil název Anglická.
Datum vytvoření: 13.7.2018 13:41
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba