Boj o rozhlas 1945 (Vinohrady)

Hrdinný boj o Český rozhlas v květnu 1945 je významnou kapitolou českých dějin.

V sobotu 5. května 1945 v rozhlase na Vinohradské třídě nastoupil ranní službu rozhlasový hlasatel Zdeněk Mančal, který památnou větou „Je právě sechs hodin“ odstartoval vysílání Českého rozhlasu pouze v českém jazyce. Současně jeho slova zapůsobila jako rozbuška k vypuknutí Pražského povstání. Boj o Český rozhlas trval čtyři dny a vyžádal si život 170 českých občanů.

Němci vyslali proti budově rozhlasu jednotky SS, ale na pomoc rozhlasu přicházeli již čeští policisté a povstalci. V budově se nacházelo 90 vojáků SS, kteří zde však bloudili, neboť zaměstnanci odstranili na chodbách německé nápisy. V 12:15 h začali pracovníci rozhlasu vyvěšovat spojenecké vlajky. Po vyvěšení československé a americké vlajky jim ve vyvěšení sovětské a britské zabránila palba Němců. Vysílání o pomoc se v éteru začalo šířit od 12:33, tedy v době, kdy již v budově probíhaly těžké boje. Éterem znělo "Voláme českou policii, české četnictvo a vládní vojsko na pomoc Českému rozhlasu!", o pár minut později již "Voláme vše české na pomoc Českému rozhlasu, esesáci zde vraždí české lidi...!", Večer v 18 hodin Němci kapitulovali, ale následujícího dne se pokusili dobýt rozhlas zpět, případně ho zničit. Nasadili proto tanky a pancéřový vlak, jehož děly budovu ostřelovali.

Dne 5. května 1945 v 18.00 hod byla budova rozhlasu definitivně v českých rukou, když velitel SS souhlasil s úplnoi kapitulací. Velitelem obrany budovy rozhlasu se stal nadporučík pěchoty Jarslav Záruba. Boje v okolí rozhlasu pokračovaly po celou dobu povstání. Přilehlá Balbínova ulice byla ostřelována německými kulomety ze školy Na Smetance. V Balbínově ulici byl smrtelně zraněn granátem i Jaroslav Záruba, když řídil zpevňování okolních barikád. Na jeho hrdinský čin upomíná pamětní deska.

V podvečer 6. května byla budova zasažena čtvrttunovou pumou svrženou z proudového letounu Me 262. Výbuch zničil vstupní halu, přilehlé místnosti a vysílací techniku. Vysílání rozhlasu se však záhy ozvalo z provizorního studia v Husově sboru v Dykově ulici na Královských Vinohradech. Povstalcům docházela munice, ale naštěstí se podařilo za přispění dvou britských vojáků vyjednat kapitulaci posádky 123 příslušníků zbraní SS ve škole v ulici Na Smetance, a tak získat zásobu zbraní a munice.

Němci byli odraženi i 8. května; boje definitivně utichly až 9. května, kdy večer v 19:05 bylo slavnostně obnoveno vysílání již opět Československého rozhlasu z původní budovy na dnešní Vinohradské třídě. Krátce před tím skončilo před 19. hodinou vysílání z provizorního studia v Husově sboru. V bojích o rozhlas a v blízkosti rozhlasu padlo 127 povstalců.

Událostem i obětem povstání je věnována řada pamětních desek přímo u rozhlasu nebo v budově (signál volání, padli v boji o rozhlas, hlasatelna aj.) i v okolí. Dne 5. května se u rozhlasu koná každoročně pietní akt, kterého se účastní i zástupci Prahy 2. 

Galerie: 
Pietní akt, rozhlas
Pietní akt, rozhlas
Katastrální území
Datum
5.5.1945 - 9.5.1945 (78 let)

Místo: Vinohradská č.p. 1409/12, Vinohrady

Adresa
Vinohradská čp. 1409/12
Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
50° 4' 42.9348" N, 14° 26' 4.2288" E
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 5.5.2023 19:46
Datum vytvoření: 24.9.2018 11:08

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?