PD T.Vokes a W.Greig. Foto: MČ Praha 2

Thomas Vokes a William Greig, britští vojáci (Vinohrady)

Deska na budově ZŠ Na Smetance na památku dvou britských vojáků, kteří se v květnu 1945 zapojili do bojů Pražského povstání a lstí přiměli německou posádku ke kapitulaci.  

Pamětní deska na budově základní školy Na Smetance připomíná britské vojáky (seržant Thomas Voke, vojín William Greig), kteří unikli z nacistického zajetí v táboře v Polsku, dostali se na území Protektorátu a s pomocí rodiny Mužíkových až do Prahy, kde se zapojili do Pražského povstání a bojů o rozhlas.

V dnešní budově základní školy  Na Smetance byla usídlena posádka 123 vojáků SS, kteří se zde opevnili a útočili na povstalce bránící budovu Českého rozhlasu. Vokes s Greigem vymysleli a navrhli velitelům povstalců válečnou lest, že se budou vydávat za předvoj britských výsadkářů a budou ve jménu krále Jiřího VI. požadovat, aby se nepřátelská jednotka vzdala pod pohrůžkou leteckého útoku. Spolu s českými veliteli Jaroslavem Zárubou a Václavem Kopeckým předstoupili 7. května s ultimátem před velitele Němců. Hrozba byla účinná a k překvapení vyjednavačů německá jednotka podepsala kapitulaci a složila zbraně.

K výročí 75 let od konce války vyjádřil britský velvyslanec Nick Archer ocenění odvahy všech, po jejichž boku měli Vokes a Greig tu čet bojovat a uvedl, že spojenectví a odvaha tehdejších hrdinů jsou základem dnešních vztahů. O rok později, 5. května 2021, odhalili na budově pamětní desku zástupkyně Britského velvyslance Lucy Hughes, a ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek, a to za přítomnosti dalších účastníků včetně zástupců Prahy 2.

Video: 
Galerie: 
PD T.Vokes a W.Greig, odhalení. Foto: MČ Praha 2
PD T.Vokes a W.Greig, odhalení. Foto: MČ Praha 2
PD T.Vokes a W.Greig, odhalení. Foto: MČ Praha 2
Katastrální území

Umístění: Na Smetance 505/1 (škola)

Text na desce: "Na památku seržanta Thomase Vokese a vojína Williama Greiga, britských vojáků, kteří se v květnu 1945 zapojili do Pražského povstání, a také všech, po jejichž boku měli Vokes a Greig tu čest bojovat."

Inicioval: Britské velvyslanectví v Praze

Odhalení: 5. května, 2021

 

Adresa
Pamětní deska T. Vokes, W. Greig
Na Smetance 505/1
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 47.6652" N, 14° 26' 10.104" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 6.10.2023 22:58
Datum vytvoření: 7.5.2021 21:37

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?