Jan Kotěra (Vinohrady)
Český architekt, pedagog, designer, malíř a urbanista. Je považován za zakladatele moderní české architektury.
Jan Karel Zdenko Kotěra se narodil 18. prosince 1871 v Brně, zemřel 17. dubna 1923 v Praze.
Zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra se narodil v Brně, avšak vychováván byl v německých školách v Dolních Zálezlech, v Ústí nad Labem a na státní průmyslové stavební škole v Plzni. Po studiu na německé vyšší průmyslové škole v Plzni se v letech 1894–1897 stal na vídeňské Akademii žákem Otto Wagnera. Ve Vídni se seznámil s Jožou Plečnikem, Adolfem Loosem a dalšími architekty. Po studiích působil jako profesor Uměleckoprůmyslové školy v Praze, poté jako profesor a rektor pražské Akademie výtvarných umění.
V roce 1899 se oženil s Bertou Trázníkovou a zařídil si byt v Praze. Bydlel mj. několik let v Jenštejnské ulici 4 na Novém Městě (1898 - 1910, než se přestěhoval do vily, kterou si postavil na Vinohradech v Hradešínské ulici).
Byl nejen skvělým architektem, ale i designérem nábytku, malířem a teoretikem architektury. Navrhl celou řadu objektů, které se staly v prvních čtyřiceti letech 20. století příkladem pro evropskou stavební kulturu.
Působil ve Spolku výtvarných umělců Mánes a pracoval jako redaktor časopisu Volné směry.
Jan Kotěra se stal zakladatelem české moderní architektury.
Typickým reprezentantem moderny na území Prahy 2 je dům nakladatele J. Laichtera (1908-1909) v Chopinově ulici č.p. 1543/4, který Jan Kotěra navrhl. Byl postaven v letech 1908–1909, nástavba je z pozdější doby. Na rozdíl od okolních domů, které se vyznačují množstvím ozdobných prvků, Kotěra použil k zvýraznění fasády režných bílých neomítnutých cihel a hrubé rýhované omítky. Jan Kotěra si navrhl vlastní vilu v Hradešínské ulici č.p. 1542/6 v Praze 10 (na pomezí MČ Praha 2 a Praha 10). V Praze 2 se nachází Kotěrova budova Všeobecného penzijního ústavu (1912-1914) na Rašínově nábřeží, spoluautorem této stavby je Němec Josef Zasche. Kotěra se podílel i na přestavbě domu ředitelství Královodvorské cementárny (1922-1923) v ulici v Tůních.
Další významné Kotěrovy stavby se nacháízejí nejen v Praze, ale i v dalších městech ČR (Hradec Králové, Zlín, Černošice aj.) i v zahraničí (Rakousko, Sarajevo). Jan Kotěra byl též aktivním organizátorem, tvořil i jako designér, malíř apod.
Zemřel po delší nemoci. Je pohřben na Vinohradském hřbitově.
Datum vytvoření: 21.8.2018 23:11
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba