Jan Kotěra

Jan Kotěra (Nové Město)

Český architekt, pedagog, designer, malíř a urbanista.

Jan Karel Zdenko Kotěra se narodil 18. prosince 1871 v Brně, zemřel 17. dubna 1923 v Praze.

Sdílet

Zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra se narodil v Brně, avšak vychováván byl v německých školách v Dolních Zálezlech, v Ústí nad Labem a na státní průmyslové stavební škole v Plzni. Po studiu na německé vyšší průmyslové škole v Plzni se v letech 1894–1897 stal na vídeňské Akademii žákem Otto Wagnera. Ve Vídni se seznámil s Jožou Plečnikem, Adolfem Loosem a dalšími architekty. Po studiích působil jako profesor Uměleckoprůmyslové školy v Praze, poté jako profesor a rektor pražské Akademie výtvarných umění.

V roce 1899 se oženil s Bertou Trázníkovou a zařídil si byt v Praze. Bydlel mj. několik let v Jenštejnské ulici vna Novém Městě (než se přestěhoval do vily, kterou si postavil na Vinohradech v Hradešínské ulici). 

Byl nejen skvělým architektem, ale i designérem nábytku, malířem a teoretikem architektury. Navrhl celou řadu objektů, které se staly v prvních čtyřiceti letech 20. století příkladem pro evropskou stavební kulturu.

Působil ve Spolku výtvarných umělců Mánes a pracoval jako redaktor časopisu Volné směry.

Jan Kotěra se stal zakladatelem české moderní architektury.

Typickým reprezentantem moderny na území Prahy 2 je dům nakladatele J. Laichtera v Chopinově ulici čp. 1543/4, který Jan Kotěra navrhl. Byl postaven v letech 1908–1909, nástavba je z pozdější doby. Na rozdíl od okolních domů, které se vyznačují množstvím ozdobných prvků, Kotěra použil k zvýraznění fasády režných bílých neomítnutých cihel a hrubé rýhované omítky. Jan Kotěra si navrhl vlastní vilu v Hradešínské ulici čp. 1542/6 v Praze 10 (na pomezí MČ Praha 2 a Praha 10). V Praze 2 se nachází Kotěrova budova Všeobecného penzijního ústavu na Rašínově nábřeží, spoluautorem této stavby je Němec Josef Zasche. Další významné Kotěrovy stavby se nacháízejí nejen v Praze, ale i v dalších městech ČR (Hradec Králové, Zlín, Černošice aj.) i v zahraničí (Rakousko, Sarajevo). Jan Kotěra byl též aktivním organizátorem, tvořil i jako designér, malíř apod.   

Zemřel po delší nemoci. Je pohřben na Vinohradském hřbitově.

Galerie: 
Narození
18.12.1871
Úmrtí
17.4.1923 (51 let)
Katastrální územíDatum poslední aktualizace: 21.7.2020 9:51
Datum vytvoření: 21.8.2018 23:11