Josef Václav Myslbek
2.6.1922
Štítky:
Josef Václav Myslbek

Josef Václav Myslbek se narodil 20. června 1848 v Praze na Novém Městě, zemřel 2. června 1922 v Praze na Starém Městě.

Významný český z přelomu 19. a 20. století, zakladatel novodobého sochařství u nás, profesor.

Josef Václav Myslbek se narodil ve Školské ulici v domě zvaném U rytířů, čp. 693, v rodině malíře pokojů. Nejdříve se učil od svých šestnácti let v dílně Tomáše Seidana a pracoval jako jeho pomocník na sochách pro Arsenal ve Vídni. Tam se seznámil se sochařem Václavem Levým (mj. ten vytvořil sochu sv. Jakuba na Vyšehradském hřbitově). Poté u něj pracoval v jeho ateliéru a studoval malířství na pražské Akademii výtvarných umění v letech 1868–1872. Rok na to si zařídil vlastní dílnu.

V témže roce 1873 se oženil s Karolinou, roz. Brožovou. Narodilo se jim postupně osm dětí, avšak většina z nich zemřela již v dětském věku a jeho žena ve svých 59 letech spáchala sebevraždu. Aby děti uživil, Myslbek stále intenzivně pracoval.

Každému z jeho děl předcházely důkladné studie, stovky náčrtů a modelů a je známo, že byl velmi precizní a ke své práci kritický. Většinu života pracoval v Praze, v roce 1878 navštívil Paříž a v Louvru se seznámil s francouzským uměním. Patřil ke generaci tvůrců Národního divadla a zařadil se mezi umělce monumentálního realismu. Jeho celoživotním přítelem byl Václav Brožík a Vojtěch Hynais. Chodil do Kavárny Union na Národní třídě, kde se scházel také s Mikolášem Alšem, Františkem Ženíškem, Aloisem Jiráskem a dalšími předními umělci té doby.

Jako profesor na Uměleckoprůmyslové škole a později na AVU, kde založil sochařský ateliér, učil například Stanislava Suchardu, Josefa Mařatku, Otakara Švece, Herberta Masaryka, Quido Kociana, Jana Štursu, Břetislava Bendu a další.

Vytvořil desítky soch a pomníků. V Praze 2 je jeho dílem bronzový pomník Františka Ladislava Riegra, stojící u křižovatky ulic Italské a Na Smetance, na jihozápadní straně Riegrových sadů. Je umístěn na hrubém žulovém podstavci ve výšce čtyř metrů. Postava F. L. Riegra stojí v řečnickém postoji. Vytvořil ho v letech 1913–1914 na náklady Vinohradské záložny a díky péči tehdejšího starosty Aloise Bureše.

Dále je od něj v Praze 2 sousoší na Vyšehradě – Lumír a Píseň, Přemysl a Libuše, Záboj a Slavoj, Ctirad a Šárka, která původně stála na předpolí Palackého mostu. K Myslbekovým nejznámějším dílům patří jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí.

J. V. Myslbek je pochován na Vyšehradském hřbitově.

Věděli jste?
Narození