Přemysl a Libuše, Vyšehradské sady (Vyšehrad)

Přemysl Oráč je mystický zakladatel dynastie Přemyslovců. Pověst o něm a o kněžně Libuši zachytil Kosmas ve své kronice ve 12. století.

Vyšehradské sady vznikly na prostranství, kde od 17. století až do roku 1927 stála vyšehradská zbrojnice. Po požáru se z tohoto barokního objektu zachovaly jen dva kamenné portály poblíž východu ze sadů, tedy u chrámu sv. Petra a Pavla. V sadech stojí čtyři monumentální sousoší vytvořená Josefem Václavem Myslbekem původně pro Palackého most. V roce 1871 začaly projekční práce pro stavbu mostu, o němž pražská obec rozhodla, že bude sloužit nejen k užitku, ale též k okrase města. V roce 1881 byla vypsána veřejná soutěž na sochařskou výzdobu a ustanovena komise složená z umělců a estetiků zvučných jmen: Ženíška, Pinkase, Tyrše, Hostinského a Durdíka. Námět výzdoby stanoven nebyl.

Ze soutěže vyšel vítězně návrh sochaře J. V. Myslbeka, a to na námět Rukopisů a pod vlivem kreseb Josefa Mánesa. Realizace výzdoby trvala poměrně dlouho – od osazení Lumíra v roce 1888 až do roku 1897, kdy byla odhalena poslední skupina Ctirada a Šárky. Při pohledu od Palackého náměstí stál na mostě vlevo Přemysl a Libuše, vpravo Lumír a Píseň, na Smíchově ze stejného pohledu vlevo Ctirad a Šárka, vpravo Slavoj a Záboj.

Plastiku vysekali přímo na mostě podle Myslbekových modelů bratranci Josef a František Ducháčkové v letech 1889–1892, a to z hořického pískovce, z velké stěny Panského lomu u Podhorního Újezda. Sousoší je rovněž uváděno jako Libušina věštba.

V pylonech byly umístěny budky výběrčích. Podle budky, u níž stálo sousoší Lumír a Píseň, se jim říkalo „lumíři“. Jinou rozšířenou přezdívkou výběrčích bylo označení „datlové“, protože „klofali“ z misky drobné mince.

Den 14. únor roku 1945 znamenal konec výzdoby Palackého mostu. Při náletu amerických letadel byla střepinami zničena plastika Přemysla a Libuše a Lumíra a Písně tak, že musely být zhotoveny jejich kopie z hořického pískovce. Po válce byla nepoškozená sousoší Záboje a Slavoje a Ctirada a Šárky v roce 1947 uložena na travnatou plochu za kostelem sv. Petra a Pavla a později sem byla přenesena i kopie zničeného sousoší Přemysla a Libuše a opravené sousoší Lumíra a Písně. Kopie sousoší Přemysl a Libuše byla na Vyšehrad umístěna až v červenci 1977 pracovníky Ústředí uměleckých řemesel. Nachází se na sever a západ ve Vyšehradských sadech.

Josef Václav Myslbek (1848–1922) patřil ke generaci tvůrců Národního divadla a patřil mezi umělce monumentálního realismu. Každému z jeho děl předcházely důkladné studie, stovky náčrtů a modelů. Myslbek se stal zakladatelem novodobého českého sochařství. Vyučoval na Uměleckoprůmyslové škole a na Akademii výtvarných umění a ovlivnil několik generací českých sochařů.

Galerie: 
Katastrální území

Název: Přemysl a Libuše

Umístění: Vyšehradské sady, Vyšehrad

Autor: Josef Václav Myslbek

Provedení: hořický pískovec

Rok instalace: 1892

Adresa
Vyšehrad 121/1
12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 50.328" N, 14° 25' 5.7468" E
Datum poslední aktualizace: 19.10.2022 15:50
Datum vytvoření: 20.7.2018 11:41

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?