NP2_2021_08

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, srpen 2021

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V srpnovém čísle najdete tipy, kam na zajímavé akce za teplých letních večerů, rozhovor s Václavem Vydrou, tip na vycházku z náměstí Míru do Kateřinské zahrady. Tradičně též dvě strany o kultuře, výlety do historie a fotosoutěž  na poslední stránce. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin.

str. 1 – TITULNÍ

• Slovo úvodem. O nutnosti podpořit kulturu po nelehkém období se zamýšlí ředitel Novoměstské radnice A. Kubišta.

Encyklopedie: Novoměstská radnice

str. 2– ZPRAVODAJSTVÍ

• Dvojka má další pamětní desku. Fotografie a text o odhalení pamětní desky generálu Otakaru Husákovi v ulici U Havlíčkových sadů.

Encyklopedie: Otakar Husák

str. 5 – ŽIJÍ MEZI NÁMI

• Václav Vydra: Jako dítě jsem na sáňkách naboural do Muzea. Celostránkový rozhovor s osobností.

str. 7 – MĚSTO A LIDÉ

• Vycházka z náměstí Míru do Kateřinské zahrady. Pokračování série článků s námětem na poznávací vycházku od J. Grosse. Tentokráte z velmi živé části Vinohrad do málo známého novoměstského parku. Zajímavosti cestou: náměstí Míru, fontána na křižovatce Americká Záhřebská, domu č. 23 a 25 v Záhřebské, dům s pamětní deskou Jaroslava Průchy, Fügnerovo náměstí, Apolinářská a Zemská porodnice od Josefa Hlávky, Na Bojišti a Psychiatrická klinika, Kateřinská zahrada.

Encyklopedie: náměstí Míru, Fontána na křižovatce Záhřebská Americká, Jaroslav Průcha (pam. deska), Zemská porodnice, Josef Hlávka, Kostel sv. Kateřiny s klášterem augustiniánů, Kateřinská zahrada

str. 8 – TÉMA

• Kam za teplých večerů. Tipy na letní návštěvu akcí na zajímavých místech. Mj. výstava na Karlově náměstí, letní scéna Vyšehrad, akce pro děti na Folimance nebo U Vodárny, budovy a prostory festivalu Open House Praha, koncert pro českou kněžnu na náměstí Míru, na akci do Americké, do Grotty v Havlíčkových sadech za divadlem nebo za muzikou v rámci Hudebního léta do dalších parků – na Folimanku a na Karlovo náměstí.

Encyklopedie: Karlovo náměstí, Vyšehrad, Folimanka, náměstí Míru, Havlíčkovy sady.

str. 10 – KULTURA

• Okénko do Novoměstské radnice.
    Vyšehradské okénko

Kulturní a společenské akce, na které se můžeme přijít podívat.
  • Nová divadelní sezóna začne už v srpnu. Zahájení sezóny v Divadle na Vinohradech.
  • Tip redakce – Josef Suk žije v našich vzpomínkách. K výstavě ve výloze radnice u vchodu z Jugoslávské.

Encyklopedie: Novoměstská radnice, Vyšehrad, Divadlo na Vinohradech, Josef Suk.

str. 11 – KULTURA

• Dvojka pro přátele kultury. Tradiční článek s informací o činnosti klubu. Ohlédnutí za uplynulým měsícem a plány na červenec. Kvíz na červenec.
  • Z Encyklopedie Prahy 2 – R. A. Dvorský (1899 – 1966). Článek o slavném hudebníkovi, králi swingové a taneční hudby, který žil i na Vinohradech.

Encyklopedie: Doplňovačka na srpen 2021, R. A. Dvorský

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• Psalo se před sto lety – Dnes o názvech ulic. K přejmenovávání ulic po roce 1918 (M. Frankl).
  • Vzpomínka na konec tramvají na Karlově. O změnách souvisejících s výstavbou metra (J. Dvořák).
  • Ladislav Preininger byl hrdina z Nuslí. Vzpomínka na hrdinu u jeho pamětní desky v Oldřichově ulici.
  • Výročí měsíce srpna. Výběr z kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.

Encyklopedie: Osobnosti a výročí měsíce srpna (zajímavost).

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: socha císaře Ferdinanda III. Habsburského od Josefa Maxe. Původně zdobila Staroměstské náměstí, od r. 1985 je umístěna v areálu Revmatologického ústavu Na Slupi (J.Gross).
  • Jak jsem si sáhl na zvon. O málo známém zvonu v kostele sv. Kosmy a Damiána (V. Pech).

Encyklopedie: Revmatologický ústav, Ferdinand III. (socha), kostel sv. Kosmy a Damiána.

Více v Noviny Prahy 2, srpen 2021 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 9.8.2021 20:09
Datum vytvoření: 8.8.2021 11:05