Josef Hlávka (Nové Město)
Český architekt, stavitel, mecenáš a vlastenec
Josef Hlávka se narodil 15. února 1831 v Přešticích a zemřel 11. března 1908 v Praze.
.
Josef Hlávka pocházel ze skromných poměrů úřednické rodiny, takže již během studia na české polytechnice a Akademii výtvarných umění ve Vídni pracoval v česko-rakouské stavební kanceláři Františka Šebka. Zprvu jako zednický učeň, poté se však vypracoval na místo ředitele kanceláře. Nakonec pro jeho „píli a solidnost“ stavitel Šebek svou firmu při odchodu do penze Hlávkovi předal. Kromě teorie se mladý Josef Hlávka nechal inspirovat moderními proudy v architektuře. Ovlivněn byl především pařížskou architekturou reprezentovanou architekty Augustem von Siccardsburgem, Friedrichem Schmidtem a Karlem Rössnerem. Za své snažení a píli získal tříleté stipendium na studijní cestu po Evropě. Po návratu z této poznávací cesty se stal velmi úspěšným stavitelem. Je zdokumentováno, že v letech 1860–1869 Hlávkova kancelář projektovala a postavila 142 staveb, mezi něž patří rezidence řecko-katolického biskupa v Černovicích, Dvorní opera ve Vídni nebo Zemská porodnice v Praze. Stavitele porodnice v Apolinářské ul. č.p. 441/18 připomíná pamětní deska u vchodu.
Z důvodu velkého pracovního vypětí Hlávka roku 1869 zkolaboval a v důsledku toho ochrnul na obě nohy. Po jedenácti letech rekonvalescence na svém zámku v Lužanech se jeho zdravotní stav natolik zlepšil, že byl schopen opět chodit. Po smrti své první manželky Marie se oženil se Zdeňkou Havelkovou. Během druhého manželství přestavěl svůj zámek v Lužanech do podoby inspirované italskou renesancí.
Stavby Hlávkovi vynášely poměrně velké jmění, dědicové však nepřicházeli ani v prvním, ani v druhém manželství. Jeho nadšení pro vzdělávání, vědu a umění jej pak přivedlo k podpoře a zakládání mnoha institucí a Hlávkova kolej byla jednou z nich. Ve vstupní chodbě koleje v Jenštejnské ul. čp. 1966/1 je umístěna Hlávkova pamětní deska.
V roce 1901, se založením Spolku studentských českých vysokých škol pražských, Hlávka věnoval peněžní dar 200 000 korun rakousko-uherských pro stavbu kolejí a stanovil, že koleje budou výhradně pro nemajetné české studenty s trvale výbornými studijní výsledky a jednací řečí bude čeština.
Datum vytvoření: 27.11.2018 10:38
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba