Kateřinská zahrada, východní část (autor fotografie: Dagmar Broncová)

Zahrada kláštera augustiniánek (Nové Město)

Kateřinská zahrada

Kolem kostela sv. Kateřiny na Novém Městě se nachází pěkný bezbariérový park se vzrostlými stromy. Obklopují ho ulice Apolinářská na jihu, Ke Karlovu na východě, Kateřinská na severu a Viničná na západě. Jde o klidné odpočinkové místo v centru Prahy 2.

Klášter obutých augustiniánek s kostelem sv. Kateřiny založil Karel IV. v roce 1355 a ve své době byl jediným ženským klášterem v této oblasti. Kostel a klášter byly situovány do severního rohu velkého čtvercového prostranství při nynější Kateřinské ulici, na zbývající ploše byla založena zahrada. Ta původně sloužila jako zelinářská a květinová zahrada. V roce 1420 klášter vypálili husité. Po roce 1718 byl kostel i konvent přestavěn a byla nově upravena zahrada s křížovou dispozicí. Tato barokní úprava z let 1718 až 1730 vydržela až do počátku 19. století. Po zrušení kláštera v roce 1784 Josefem II. zde byl otevřen chudobinec, od roku 1822 ústav choromyslných, v němž například v roce 1875 zemřel hudební skladatel Vilém Blodek, v roce 1884 Bedřich Smetana a byl zde krátce hospitalizován spisovatel Jaroslav Hašek.

Na budově chrámu byla zvenku umístěna pamětní deska kostela sv. Kateřiny, avšak zmizela někdy po roce 2007.

Někdy v první polovině 19. století byla zahrada upravena v krajinářském stylu, ale neměla velký vliv na původní uspořádání. Zůstalo zde stromořadí i ohradní zeď, změnily se některé trasy cest. Cestní síť dnes vede do několika okruhů, v nichž jsou volně vysazeny stromy. Vynikají zde prastaré a hodnotné tisy červené (Taxus baccata), katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides), jírovec pávie (Aesculus pavia), věkovité ohromné duby, javor stříbrný (Acer saccharinum), dva urostlé jírovce maďaly (Aesculus hippocastanum), několik jasanů ztepilých a javorů mléče, lípy, roste zde i jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba).

Při ulici Ke Karlovu v severní části parku je viditelná vyzdvižená plocha, jde o starou část zahrady s křížovou dispozicí cest. Je oplocena a přístupna po schodech jen v určenou dobu a pouze ve všední dny. Jde o barokní zahradu, která byla vytvořena pro donátorku kláštera, baronku Beckovou. Byl tady pro ni postaven i dům. Žila tu v polovině 18. století. V severozápadním rohu Kateřinské zahrady byl vysazen Strom Olgy Havlové, jírovec žlutý. V roce 2018 bylo při výročí nedožitých 85. let paní Havlové takto vysazeno na různých místech 85 stromů dobré vůle, které mají připomínat osobnost a charitativní aktivity bývalé první dámy.

Zahrada má rozlohu 2,95 ha a leží v nadmořské výšce 225–232 metrů. Do parku lze vejít více  vchody – z rohu Kateřinské, z ulice Ke Karlovu u Neurologické kliniky a z rohu Apolinářské.

Od roku 1958 jsou budovy psychiatrické léčebny, kostel, konvent i zahrada památkově chráněny. V současnosti patří zahrada Všeobecné fakultní nemocnici v Praze 2.

Galerie: 
U psychiatrické kliniky
Park před kostelem
Branka do menší zahrady
Strom Olgy Havlové, pamětní deska
Strom O. Havlové - jírovec žlutý
Staré vzácné tisy
Katastrální územíHistorie
Klášterní zahrada augustiniánek 1367– 1784
Kateřinská zahrada 1833 – dosud

ZAJÍMAVOST:

Park leží ve výšce 225–232 metrů.

Je veřejnosti přístupný.

Adresa
Kateřinská 30, Ke Karlovu 13, Viničná 2
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 23.2104" N, 14° 25' 32.7252" E
Odkazy a literatura:
Pacáková-Hošťálková, Božena a kol.: Pražské zahrady a parky. Praha 2000.
Datum poslední aktualizace: 2.6.2020 18:04
Datum vytvoření: 21.11.2019 19:39

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?

Mohlo by vás zajímat