Místa Noci literatury 2019 v Encyklopedii Prahy 2

Chcete vědět více o místech Prahy 2, která lze navštívit v rámci Noci literatury 2019?

Literární happening Noc literatury se uskuteční v Praze 2. Již po třinácté se představí současná literatura, netradiční místa i známé herecké osobnosti. V roce 2019 ve spolupráci s městskou částí Praha 2. Devatenáctka v letopočtu je pro tento ročník symbolická: 19 herců bude číst na 19 místech ukázky z 19 zahraničních knih v nových překladech. Rok 2019 je také rokem několika výročí a to hlavní, 30 let od Sametové revoluce, inspirovalo letošní Noc literatury při výběru čtecích míst, která částečně kopírují trasu studentské demonstrace 17. listopadu 1989.

Kompletní seznam míst s programem i plánkem najdete na webu projektu https://bit.ly/2GRasp9.

Pokud se chcete dozvědět více o navštívených místech nebo jejich okolí, kterým budete procházet, naleznete informace o řadě z nich v internetové Encyklopedii Prahy 2 https://encyklopedie.praha2.cz. V encyklopedii naleznete také údaje o zajímavých osobnostech české literatury, které jsou spjaty s Prahou 2 a okolím míst Noci literatury. Vyzkoušejte, funguje to i na chytrém telefonu!

Přehled míst Noci literatury v Encyklopedii Prahy 2:

1. Muzeumm Antonína Dvořáka (Vila Amerika resp. Michnův letohrádek)

2. Kaple sv. Kříže (areál Zemské porodnice u Apolináře)

3. Doprava a sklad dekorací Národního divadla (v blízkosto kostela sv. Apolináře)

4. Hrdličkovo muzeum člověka  (v ulici Viničná)

Sametová revoluce (Albertov)

5. Velká geologická posluchárna Přírodovědecké fakulty UK (Albertov)

6. Chlupáčovo muzeum historie Země (Albertov)

7. Jedličkův ústav - stará budova (R. T. Jedlička, pamětní deska, Vyšehrad)

8. Galerie Pecka (Vratislavova)

9. Kavárna Čekárna (Vratislavova)

10. Sequensova vila – Fokus (Vnislavova, Na Libušince)

11. Gymnázium Botičská (Botičská)

12. VOŠ, SPŠ a SOŠ Podskalská (Podskalská)

13. Galerie Display (Dittrichova)

14. Hlávkova kolej

15. Benediktinské opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích (Emauzy)

16. CAMP (Emauzy)

17. Faustův dům, Akademický klub 1. LF UK

18. Galerie Tančící dům

19. Parník Vyšehrad (Rašínovo nábřeží)

Osobnosti české literatury spjaté s místy Noci literatury

Alespoň namátkou několik jmen: František Palacký, Božena Němcová, Karel Hynek Mácha, Eduard Bass, Jan Drda, Otakar Batlička, Alois Jirásek, Josef Václav Sládek, Josef Lada. Z doby nedávné a současné pak například Václav Havel, Pavel Kohout. Literárním osobnostem jsou na domech věnovány pamětní desky, někteří mají pomník nebo je po nich pojmenována ulice či náměstí. Stačí prohlédnout v Encyklopedii výpis pod heslem k danému místu nebo využít funkci „v okolí najdete“. Nebo zadejte jméno osobnosti do vyhledávacího políčka.

Přejeme úžasný literární zážitek a možná i trochu nového poznávání!

Datum poslední aktualizace: 9.7.2019 16:19
Datum vytvoření: 8.5.2019 12:49