Gröbeho vila (Grébovka) čp. 58 - Havlíčkovy sady (Vinohrady)
Dominantu Havlíčkových sadů navrhli pro podnikatele Moritze Gröbeho stavitelé Antonín Viktor Barvitius a Josef Schulz. Fasádu této třípodlažní budovy z let 1870 až 1874 zdobí bohatá fresková výzdoba. Vila spadá do novorenesančního stylu a spolu s viničním altánem a pavilonem tvoří působivý architektonický celek obklopený přilehlými vinicemi a anglickým parkem, kde se v průběhu roku konají různé společenské akce. Samotná vila slouží k pronájmům pro pořádání konferencí, seminářů a dalších soukromých akcí. Celý objekt je od roku 1964 památkově chráněn.
Historie
Vila, kterou si nechal postavit Moritz Gröbe, patří ke skupině pražských staveb, nejvíce ovlivněných italským prostředím, respektive italskou renesancí. Tyto vily si v poslední třetině 19. století stavěla podnikatelská elita, ke které Gröbe patřil. Narodil se 14. září 1828 v Kahle a již od mladého věku pracoval u firmy Vojtěcha A. Lanny. Později se stal prokuristou a dále společníkem Tomáše Lanny, a následně společníkem firmy Adalbert Lanna ml. a Johann Schebek. Jejich firma tehdy značně zbohatla na výstavbě zdymadel, železničních tratí a mostů. O tom, že s významným podnikatelem a mecenášem Lannou ho nepojil jen pracovní vztah, svědčí zápis v Lannových poznámkách k autobiografii k roku 1891: „5. března. Můj přítel… Moritz Gröbe zemřel“.
Gröbe si po Lannově příkladu ke stavbě své vily vybral architekta Antonína V. Barvitia (1823–1901)*, absolventa vídeňské Akademie výtvarných umění v ateliérech Karla Roessnera, Eduarda van der Nülla a Augusta Sicarda von Sicardsburga. Autorem návrhů interiérů vily byl Josef Schulz, který projektoval i další blízké stavby - Pavilon a Viniční altán.
*Po absolutoriu získal Barvitius v roce 1854 státní stipendium na studijní cestu do Itálie a od roku 1856 se ujal památkové obnovy Palazzo di Venezia v Římě pro rakouské velvyslanectví. V Praze k jeho nejvýznamnějším realizacím patřily Lippmanova a Lannova vila v Bubenči a původní nádraží Františka Josefa I. z let 1869–1871, navržené spolu se švagrem – Ignácem V. Ullmannem.
Roku 1870 zakoupil M. Gröbe pozemky a 3. června 1871 byl položen základní kámen ke stavbě letního sídla "Villa Gröbe". Toto datum je vyznačeno i na pamětní desce v suterénu vily.
Již roku 1871 se započalo s výsadbou vzácných stromů a keřů a se stavbou umělých skal, jeskyň a jezírka, které se nacházejí v západní části parku. Na vzniku tohoto komplexu se podílel sochař Josef Vorlíček. Skály a umělé pařezy při cestách byly vytvořeny z kamenů, přivezených z Třebenic u Chrášťan. V dolní části parku vznikla vodní nádrž–kašna se sochou Neptuna od Bohuslava Schnircha. Gröbe do svého areálu zahrnul a přebudoval i klasicistní usedlost Horní Landhauska č.p. 59 (z 1863). Park byl dokončen v roce 1888.
Po smrti Gröbeho (5. 3. 1891) jeho dědicové areál neužívali a na jeho údržbu si vydělávali provozováním zahradnictví a zpřístupněním parku veřejnosti za poplatek. Ve vile se v letech 1902–1905 ubytovala vnučka císaře Františka Josefa I. Alžběta spolu se svým chotěm Karlem Ottou knížetem Windischgrätzem. Později byl Karel Otto převelen do Vídně a rodina vilu opustila. V roce 1905 Gröbeho dědicové objekt odprodali vinohradské obci (již předtím zde pěstovali zeleninu a za vstupné pouštěli do parku). V roce 1906 (16. května) byl park otevřen veřejnosti a přejmenován na Havlíčkovy sady, Gröbův skleník byl přeměněn v akvaristickou a teraristickou expozici se zvěřincem. Vila pak sloužila Vysoké škole lesnické, která se částečně přestěhovala do italizující usedlosti Dolní Landhauska č.p. 60 (z 1871). V roce 1937 zde byla zřízena Baxova domovina dětských zájezdů, roku 1939 vilu obsadil Hitlerjugend. Celý areál – vilu, vivárium ad. – pak fatálně poškodilo bombardování v roce 1945. Vilu poté v letech 1950–1953 rekonstruovali podle projektu architekta Pavla Smetany pro Ústřední dům pionýrů a mládeže. Po roce 1989 ve vile několik let sídlila Soukromá taneční konzervatoř.
V letech 1992–1999 došlo postupně k převodu jednotlivých částí areálu do správy Městské části Praha 2. Samotná Gröbeho vila přešla na Prahu 2 až 13. března 1997. V roce 2001 se nájemcem stala společnost Ceeli Institut. která roku 2003 zahájila opravy.
V letech 2007–2010 byl Městskou částí Prahy 2 rekonstruován Pavilon a přestavěn na kavárnu podle projektu Jiřího Javůrka a Vladimíra Thiele. Již v devadesátých letech však byla omlazena vinice, a v letech 2002–2004 podle projektu ateliéru dum architekti opraven a dobudován Schulzův viniční altán.
Celý areál Havlíčkových sadů rekonstruovala městská část Praha 2. Rekonstrukce byla dokončena v roce 2013. Park je oblíbeným místem pro odpočinek i různé akce. Gröbeho vila je přístupná s omezením - při kulturních akcích nebo pravidelných komentovaných prohlídkách.
Popis
Vlastní Gröbeho vila je svými třemi nadzemními podlažími na podélném půdorysu posazena na rozsáhlé terase z navážek (uvádí se až 60 000 povozů) tehdy budovaného vinohradského tunelu. Vstupní bosované průčelí vily charakterizuje pětiosý pilířový podjezd, na němž je umístěna zámecká „vítací“ terasa a malý balkón ve 2. patře. Vilu kryje nízká přesahující střecha, pod kterou je výrazná lunetová římsa zdobená freskovým pásem s motivy dětí od vídeňského malíře Kuglera. Interiéry – celkem 30 prostorných pokojů v patrech přístupných reprezentativním mramorovým schodištěm s kazetovým stropem – navrhoval architekt Josef Schulz (1840–1917).
Objekt je od roku 1964 památkově chráněn.
Architekti
Český architekt, významný představitel novorenesance Antonín Viktor Barvitius se narodil 14. července 1823 v Praze na Malé Straně, zemřel 20. července 1901 v Praze.
Významný český architekt, restaurátor, designér a pedagog Josef Schulz se narodil 11. dubna 1840 v Praze a zemřel 15. července 1917 ve Špindlerově Mlýně. Mezi Schulzova největší díla patří rekonstrukce Zítkovy stavby Národního divadla v Praze po požáru v roce 1881, výstavba Rudolfina společně s Josefem Zítkem, budova Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, budova Národního muzea či na území Prahy 2 Gröbeho vila a Pavilon v Havlíčkových sadech.
UMÍSTĚNÍ: Havlíčkovy sady, Praha 2 - Vinohrady
STAVITEL: Antonín Viktor Barvitius, Josef Schulz
VÝSTAVBA: 1870–1874 (vila), 1871–1888 (park)
Datum vytvoření: 20.7.2018 11:42
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba