Dolní Landhauska v roce 2014 (Foto M. Polák)

Dolní Landhauska (Vinohrady)

Na přelomu 16. a 17. století vznikly na dnešním území Havlíčkových sadů dvě usedlosti, nesoucí později název Horní Landhauska (č.p. 59) a Dolní Landhauska (č.p. 60). V době svého vzniku však byly známy jako Halířovský grunt. Horní Landhausku bychom našli v blízkosti horního vchodu do Grébovky a dolní leží v údolí nedaleko Botiče. Po třicetileté válce patřily objekty a pozemky obou usedlostí jezuitskému řádu, který je využíval jako letní dům – odtud název obou usedlostí.

Historie

Počátkem 19. století byly objekty s poli a vinicemi majetkem Františka Václava Pachty z Rájova – odtud další pojmenování Pachtův dvůr. Dalším majitelem byl Kašpar Vintr, který prodal dvůr se všemi budovami, zahradami, živým i mrtvým inventářem Jakubovi baronu Wimmerovi. Z dalších majitelů zmiňme dvorního radu dr. Josefa Lumbeho (1801–1875), který ji získal v exekučním prodeji majetku zesnulého barona Jakuba Wimmera. Josef Lumbe nechal obě budovy Horní i Dolní Landhausky stavebně upravit a část vinice a zahrady proměnil v sady a nechal vystavět obytnou budovu.

Roku 1870 získal takto upravenou nejprve Horní a následně i Dolní Landhausku Moritz Gröbe a přikoupil k nim i části pozemků vinic Vondračky, Hamáčkové a Grünwaldky a na vyvýšené terase si zbudoval novou vilu. Po smrti Moritze Gröbeho byl v roce 1896 park zpřístupněn veřejnosti, ale již v roce 1902 byla vila pronajata vnučce císaře Františka Josefa I. a jejímu manželovi Karlu Ottovi knížeti Windischgrätzemu, kteří areál zase uzavřeli.

Na počátku 20. století přešel majetek pražské obci, park byl pro veřejnost znovu otevřen, přejmenován na Havlíčkovy sady a na vinici se opět úspěšně pěstovala vinná réva.

Popis

Dolní Landhauska je dvoupatrová novorenesanční budova s bohatě zdobeným průčelím, datovaná letopočtem 1871 a postavená současně s Grébovkou na místě starší usedlosti. V jejím sousedství se tyčí zalomená opěrná zeď s nikami na křídlech a zaklenutými schodišti po stranách, která nese terasu pod vinící. Od roku 1964 je Dolní Landhauska vedena jako památkově chráněná.

Dolní Landhausku zrekonstruoval citlivě CEELI Institut, který zde zřídil ubytovací zařízení pro své potřeby.

Galerie: 
Dolní Landhauska v roce 2014 (Foto M. Polák)
Ještě se starou fasádou v roce 2005 (Foto M. Polák)
Zeď se schodištěm na terasu (Foto M. Polák, 2014)
Dolní Landhauska v roce 2014 (Foto M. Polák)
Zdobená fasáda (Foto M. Polák, 2014)
Iniciály M. G. prozrazují jméno stavebníka, M. Gröbeho (Foto M. Polák)
Dobová pohlednice, partie před Dolní Landhauskou
Katastrální území

Název: Dolní Landhauska

Umístění: Pod svahem vinice u Botiče

Výstavba: 1871

Stavebník: Moritz Gröbe

Adresa
Havlíčkovy sady 60
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 6.474" N, 14° 26' 50.6652" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 17.9.2023 17:07
Datum vytvoření: 17.10.2020 17:24

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?