Viniční altán po rekonstrukci v roce 2014. Foto Milan Polák

Viniční altán v Grébovce (Vinohrady)

Altán Grébovka

Jedna z nejromantičtějších staveb s poutavým výhledem na Prahu a do parku, kde lze popíjet víno, občerstvit se, uzavřít sňatek nebo zhlédnou výstavu – to je historický dřevěný Viniční altán v Havlíčkových sadech (Grébovce).

Historie:

Uprostřed velké plochy, kde bývaly dříve usedlosti a vinice, si dal ke konci 19. století postavit Moritz Gröbe honosnou novorenesanční vilu a pod ní ve svahu půvabný dřevěný altán. Oboje podle návrhů architektů Antonína Barvitia a Josefa Schulze. Vzorem jim byly italské renesanční paláce a zahrady. Altán vznikal v letech 1871–1888.

Viniční altán sloužil ve své době také jako hudební pavilon, a protože okolní stromy ještě nebyly tak vzrostlé, byl odsud nádherný výhled na zalesněné údolí u Botiče. Kolem altánu dal Gröbe zřídit vinici, která postupem doby velmi proslula lahodným vínem.

Stavba:

Viniční altán stojí na menší kamenné terase, se sídlem bohatého podnikatele M. Gröbeho byl spojen brankou a kamenným schodištěm. Má dvě patra a je vybudován z dřevěných prvků. Po stranách jsou v prvním podlaží dvě symetrická křídla a pergoly. Po druhé světové válce byl tak jako přilehlá vinice, park a některé další objekty poškozen, léta nebyl opravován a hrozilo, že se dřevěná stavba zřítí. Proto byla podepřena. Několik let sloužila jako tajný azyl pro bezdomovce.

Po listopadové revoluci v roce 1989 a následných společenských změnách dostala Městská část Praha 2 celé Havlíčkovy sady do správy. Rozlehlý prostor včetně Viničního altánu byl v havarijním stavu, a z toho důvodu nechal někdejší starosta Prahy 2 Michal Basch vypracovat posudek na přibližný odhad nákladů na revitalizaci parkových ploch a opravu objektů (např. i Grotty a Pavilonu) v celé Grébovce. Záměrem bylo zachovat prostor pro veřejnost, vybudovat restauraci, nebo umožnit činnost nějaké vzdělávací instituce a podobně. Jako investor byla nakonec vybrána společnost CELLI Institut, o.p.s., která chtěla později využívat velkou vilu jako školicí zařízení. Dnes má své prostory také v  Dolní Landhausce. Opravy objektů pak probíhaly v letech 2003–2007. Předcházel jim ještě umělecko-historický průzkum, který provedla Mgr. Věra Müllerová. Její práce posléze sloužila jako podklad pro projekt generální rekonstrukce.

Při opravě Viničního altánu, která začala r. 2003, bylo nutné vytvořit repliku původní dřevěné stavby včetně dekorativních prvků. Má opět dvě výškové úrovně, horní patro, kde se často konají svatební obřady, je zastřešené a celý altán stojí na kamenné terásce. Střecha je břidlicová. Nově přibyl prosklený prostor vinárny po pravé straně objektu určený také pro výstavy a společenské akce i pro kavárnu. Náročná rekonstrukce trvala přes rok a půl a byla to první opravená stavba v Grébovce. Altán byl znovu slavnostně otevřen 24. září 2004. Je kulturní památkou a součástí památkově chráněného souboru Havlíčkovy sady.

Současnost:

Po dvaceti letech po celkové rekonstrukci, bylo třeba altán opravit znovu, protože dřevo poměrně rychle podléhá povětrnostním podmínkám a navíc vzhledem k památkové ochraně nesmí být nijak speciálně ošetřeno. Kromě venkovních oprav došlo i na interiér. Byly opraveny odpady, elektroinstalace, podlahy nebo například kování na dveřích a oknech či fasáda vinárny. Renovací prošla také od vandalů poškozená břidlicová střecha, kdy byly přeloženy její části. Stavba je nyní také důkladně izolována proti zemní vlhkosti. U kamenné zdi u příchozí cesty jsou vysázeny nové popínavé rostliny. Tato poslední rekonstrukce proběhla na jaře roku 2020. V červnu 2020 byl altán slavnostně otevřen. Vzhledem k současné situaci pandemie koronavirem byl však interiér pro veřejnost několikrát uzavřen. Altán slouží pro občerstvení, svatby, kulturní akce i jen pro potěchu z přenádherné vyhlídky a zažití zdejšího genia loci.

Galerie: 
Altán s vinicí, vilou a terasou. Foto M. Polák, 2017
Původní altán na dobové pohlednici
Dřevěná stavba byla opět obnovena v roce 2020. Foto D. Broncová, leden 2021
Ve Viničním altánu je příjemné posezení. Foto D. Broncová, leden 2021
Katastrální území

Umístění: Havlíčkovy sady (Grébovka)

Výstavba: 1888

Rekonstrukce: 2004, 2020

Adresa
Havlíčkovy sady 12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 7.014" N, 14° 26' 38.8752" E
Zvětšit mapu
Štítky: 
Odkazy a literatura:
POLÁK, M. a kol.: Město Královské Vinohrady. Praha : MILPO MEDIA 2009.
Datum poslední aktualizace: 22.6.2023 14:15
Datum vytvoření: 20.1.2021 13:45

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?