Horní Landhauska v zimě 2005 (Foto M. Polák)

Horní Landhauska (Vinohrady)

Landhaska, Halířovský grunt, Pachtův dvůr

Na přelomu 16. a 17. století vznikly na dnešním území Havlíčkových sadů dvě usedlosti, nesoucí později název Horní Landhauska (č.p. 59) a Dolní Landhauska (č.p. 60). V době svého vzniku však byly známy jako Halířovský grunt. Horní Landhausku bychom našli v blízkosti horního vchodu do Grébovky z Rybalkovy ulice a dolní leží v údolí nedaleko Botiče. Po třicetileté válce patřily objekty a pozemky usedlosti jezuitskému řádu, který je využíval jako letní dům – odtud název obou usedlostí.

Historie

V polovině 18 století byla Horní i Dolní Landhauska s poli a vinicemi majetkem Antonína Haniše z Greifenthalu. Počátkem 19. století byly objekty s poli a vinicemi majetkem Františka Václava Pachty z Rájova – odtud další pojmenování Pachtův dvůr.  Dalším majitelem byl Kašpar Wintr, který ji prodal Jakubovi baronu Wimmerovi. Z dalších majitelů zmiňme dvorního radu dr. Josefa Lumbeho (1801–1875), který ji získal v exekučním prodeji majetku zesnulého barona Jakuba Wimmera. Josef Lumbe nechal obě budovy Horní i Dolní Landhausky stavebně upravit a část vinice a zahrady proměnil v sady a nechal vystavět obytnou budovu.

Roku 1870 získal takto upravenou nejprve Horní a následně i Dolní Landhausku Moritz Gröbe a přikoupil k nim i části pozemků vinic Vondračky, Hamáčkové a Grünwaldky a na vyvýšené terase si zbudoval novou vilu. Gröbeho vila byla postavena na původních pozemcích Horní Landhausky a uskutečnila se v letech 1871–1888 podle návrhu Antonína Barvitia a Josefa Schulze.

V blízkosti se nacházely další vinice a hospodářské usedlosti, např. Karlovka, Kozačka nebo Kleovka.

Současnost

Na počátku 20. století přešel majetek pražské obci, park byl pro veřejnost znovu otevřen, přejmenován na Havlíčkovy sady a na vinici se opět úspěšně pěstovala vinná réva.

Z Horní Landhausky se dochovaly tři budovy s dvorem a zahrádkou.

Horní Landhauska je v osobním vlastnictví Ing. Jana Palaty, který ji nechal citlivě zrekonstruovat a rozsáhlé, dvěma patry prostupující sklepy pronajímá ke společenským účelům.

Galerie: 
Horní Landhauska v zimě 2005 (Foto M. Polák)
Horní Landhauska v zimě 2005 (Foto M. Polák)
Sklepy nacházejí využití při slavnostních příležitostech (Foto M. Polák)
Horní Landhauska ze střechy Gröbeho vily (Foto M. Polák, 2017)
Katastrální území
Adresa
Havlíčkovy sady 59
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 13.9296" N, 14° 26' 41.4852" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 19.9.2023 16:16
Datum vytvoření: 17.10.2020 17:12

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?