Osazenstvo Vivária v kresbách pro časopis Naše Praha zachytil Rudolf Švajdler v letech 1927 a 1928.

Vivárium, Havlíčkovy sady (Vinohrady)

Vivárium se nacházelo v horní části Havlíčkových sadů naproti bývalé usedlosti Horní Landhauska, v místech dnešního dětského hřiště u vchodu z Rybalkovy ulice.

Historie

Naproti bývalé usedlosti Horní Landhauska nechal Mořic Gröbe zřídit k potěše své i svých hostů rozsáhlé skleníky, v nichž se pěstovaly cizokrajné okrasné rostliny a dřeviny. V té době byl vrchním zahradníkem na Grébovce František Knoll. Po Gröbeho smrti se zde úspěšně pěstovala ve velkém zelenina pro obchodní účely. Po první světové válce byl velký skleník přeměněn na výstavní pavilon vinohradských výtvarníků. Tomuto účelu však z mnoha důvodů nevyhovoval, tak byly v roce skleníky 1927 pronajaty Akvaristické společnosti Leknín v Praze.

Vivárium

Akvaristická společnost Leknín v Praze přeměnila skleníky na malou zoologickou zahradu a celý podnik nesl oficiální název Vivárium. Pro školy byl vstup volný, dospělí platili 1,50 Kč, studenti a vojáci 1 Kč a děti do deseti let 50 haléřů. V období mezi oběma světovými válkami se Vivárium stalo jednou z hlavních atrakcí Havlíčkových sadů. Skládalo se ze čtyř oddělení. Nejmenší, za vchodem do pokladny, bylo úzké a dlouhé. Chovaly se zde černobílé myšky, pakobylky, zrzavé veverky a nechyběli ani křečci. Nacházel se zde též bazén obrostlý exotickými rostlinami a před ním na písčitém prostranství bylo možno shlédnout nilského krokodýla a tři aligátory štikohlavé. Střední oddělení na čtvercovém půdorysu obsahovalo terária s nejrůznějšími živočišnými druhy, například se zde chovali nejedovatí plazi, ještěrky, obojživelníci, ale i želva a některé druhy raků. V největším oddělení Vivária se nacházelo na padesát větších i menších akvárií s cizokrajnými barevnými rybami. V každé nádrži bylo chováno též několik vodních plžů. Zde byl svět ticha, na rozdíl od čtvrtého oddělení, které bylo pro návštěvníky nejatraktivnější. Ozývali se zde skřehotavými hlasy papoušci, velkou klec sdíleli spolu dva klokani s domácím králíkem. Klokany přivezli fotbalisté Bohemians ze svého turné po Austrálii a jednoho si dali též do znaku klubu. Další čtyři voliéry hostily opice. Žily zde opice mandril Ferda a Micinka z Afriky, vedle bydlel kočkodan zelený Minduška společně s jihoasijským makakem obecným Matesem. Na jejich kleci viselo upozornění  Nebezpečné! Kousavé! Vedle nich pak žili svůj život v zajetí babuoni žlutí Honza a Lízinka a makak šedý Fricek. Ve čtvrtém opičinci byla dvojice javanských makaků Zrzek a Bělka. Bělka jednoho dne utekla a vběhla do klece obývané Matesem, který ji roztrhal a Zrzek pak žil v kleci sám. Svého času zde chovali i párek mývalů a v další kleci statnou lvici. Většina klecím měla svou vnitřní a venkovní část, takže zvířata mohla trávit za hezkého počasí čas venku. Poslední dvě voliéry obývali ptáci mnoha druhů. Osazenstvo této malé, ale co se týče živočišných druhů pestré, zoologické zahrady se samozřejmě časem měnilo. Interiéry Vivária byly vyzdobeny cizokrajnými rostlinami, například palmami. Na stěnách visely přírodopisné obrazy.

Zánik Vivária

Popečení středa dne 14. února 1945 byla tragickým dnem pro Pražany a shodou okolností i nejčernějším dnem pro Gröbeho vilu a Havlíčkovy sady. Nálet necelé čtyřicítky spojeneckých bombardérů B-17, kterým se říkalo létající pevnosti, znamenal zmaření mnoha lidských životů a zkázu mnoha budov. Omylem shozené bomby napáchaly největší škody na Vyšehradě, v Nuslích, ale především na Novém Městě pražském a na Královských Vinohradech. Do Havlíčkových sadů dopadlo několik zápalných bomb. Přímo byla zasažena Gröbeho vila a následný požár ji velmi poškodil. Jedna z bomb dopadla do těsné blízkosti Horní Landhausky a poničila vinné sklepy, stejně jako vchodovou bránu do skladů. Zničeny byly i skleníky a s nimi i Vivárium. Mnozí jeho obyvatelé se tak dostali neplánovaně na svobodu a rozprchli se po parku. Zařízení již obnoveno nebylo, a to ve svých důsledcích znamenalo nejen konec zde chovaných zvířat, ale i zánik provozovatele, Akvaristické společnosti Leknín. Zvířata, která přežila, byla předána do zoologické zahrady v Troji.

Současnost

Dnes se přibližně v místech někdejších skleníků a Vivária nachází hojně využívané dětské hřiště.

Galerie: 
Osazenstvo Vivária v kresbách pro časopis Naše Praha zachytil Rudolf Švajdler v letech 1927 a 1928.
Osazenstvo Vivária v kresbách pro časopis Naše Praha zachytil Rudolf Švajdler v letech 1927 a 1928.
Přibližně v místech Vivária je dnes dětské hřiště (Foto D. Broncová)
Katastrální území

Název: Vivárium

Umístění: Havlíčkovy sady

Zřizovatel: Akvaristická společnost Leknín

Rok zřízení: 1927

Rok zániku: 1945

Adresa
Havlíčkovy sady 12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 14.1996" N, 14° 26' 38.8392" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Hrubeš J., Hrubešová E.: Grébovka, Zlatá perla Královských Vinohrad, MILPO, Praha 2005
Datum poslední aktualizace: 17.9.2023 17:07
Datum vytvoření: 20.10.2022 10:24

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?