Nájemní dům Josefa Svobody, Šubertova čp. 1353/4 (Vinohrady)
Domovní blok mezi Šubertovou, Římskou, Blanickou a Slezskou ulicí vznikal postupně a tento vývoj se podepsal i na architektonické podobě domů. Nejstarší západní část bloku vyrůstala od počátku 20. století, domy se vyznačují novobarokním výrazem, a to platí i pro prostřední dům v Šubertově ulici.
Historie
Dům si nechal postavit Josef Svoboda podle plánů architekta Josefa Pospíšila a dále na původní projektové dokumentaci domu nalezneme podpisy Josefa Červenky, mistra tesařského, Josefa Fulína, mistra kamenického i Pankráce Rokose, mistra zednického. Projektová verze se mírně liší od realizace, neboť například nižší balkóny nemají kovové zábradlí. Městská rada výstavbu schválila v březnu roku 1905. Roku 1913 dům koupila Marie Vávrová, pocházející z mlynářského prostředí, se svými dětmi a od té domy je dům spojen s touto rodinou a v domě též pobývali herci Karel a Jaroslav Vávrové i Jan Pivec. Z dalších významných obyvatel domu lze jmenovat Jarmilu a Dobroslava Líbalovi, Otto Munelese i Miladu Vilímkovou.
Popis
Řadový novobarokní dům s mansardovou střechou stojí uprostřed ulice a celému pětiosému průčelí dominuje arkýř, nesený dvojicí atlantů. Před krajními osami jsou ve 2. a 3. patře balkóny s kovaným zábradlím. Štít mezi balustrádovou atikou prolamuje jedno okno v ose arkýře. Mezi okny současného 2. a 3. patra se v arkýři nachází kartuše s medailonem „J S“, který nepochybně zobrazuje iniciály původního majitele Josefa Svobody. Na fasádě domu se též nachází pamětní deska Dobroslava Líbala a uvnitř vinárny busta herce Karla Vávry.
V interiéru domu jsou v každém podlaží z podesty přístupné dva byty klasické trojtraktové dispozice, pouze ve 2. patře se díky rozdělení jednoho bytu nacházejí celkem tři jednotky. V interiérech jako nejzajímavější prvky působí leptaná skla ve dveřích. Celý dům vertikálně propojuje kamenné schodiště s kovaným novobarokním zábradlím, zdobeným rostlinnými motivy. K domu v zadní partii přiléhá dvůr a zahrada, zaujímající prakticky celé centrum vnitrobloku.
Stavba má téměř identické dvojče s fasádou též navrženou Josefem Pospíšilem, a to Dům U Hubičky v Gorazdově ulici čp. 332/20.
Autor
Architekt Josef Pospíšil, autor podoby severní části náměstí Míru, je v této Encyklopedii zmíněn v samostatném medailonu.
Současnost
Ve sníženém přízemí, resp. suterénu se nachází vinárna U Vávrů, ale jinak má dům převážně bytovou funkci.
Datum vytvoření: 8.12.2022 21:34
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba