NP2-2022-11

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, listopad 2022

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. Tématem listopadového čísla je představení nového či spíše staronového vedení radnice po komunálních volbách. Titulní stránka připomíná úspěšný festival světel Sigla Festival s návratem projekce na průčelí baziliky sv. Ludmily. Těma Co se chystá je věnováno rekonstrukci vinice v Havlíčkových sadech. Velký rozhovor je tentokrát se spisovatelkou Blankou Kovaříkovou. Opět najdeme obvyklá okénka s pozvánkami na Vyšehrad či do Novoměstské radnice, tradiční klubové rubriky, stránky o kultuře, výlety do historie a fotosoutěž. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články v Novinách Prahy 2.

str. 1 – TITULNÍ

• Signal Festival zářil do noci, Vinohrady byly na nohou. Článek o festivalu světel, který se po pauze ve svém desátém ročníku vrátil na Prahu 2 (projekce na baziliku sv. Ludmily, kostel sv. Kateřiny aj.) a zaplnil ve dnech 13.-16. října zdejší ulice a náměstí.

Encyklopedie: náměstí Míru, bazilika sv. Ludmily, kostel sv. Kateřiny

str. 2 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Praha 2 si připomene Den válečných veteránů. Avízo již tradiční akce, která bude 11. listopadu na náměstí Míru.

Encyklopedie: Den válečných veteránů.

str. 3 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Na Albertově se k oslavám sejdou studenti. Avízo další tradiční akce připomínající chvíle, kdy Prahou 2 procházely 17. listopadu dějiny.
  • Vyšívané prapory sokolů zavlály na radnici. Ohlédnutí za pietním aktem k 8. říjnu, Památnému dni sokolstva.

Encyklopedie: Sametová revoluce – Albertov 1989. Památný den sokolstva.

str. 4 – CO SE CHYSTÁ

• Nový pohled na vinici: jako za Gröbeho. Článek o dokončované rekonstrukci vinice a okolí v Havlíčkových sadech, Grébovce.

Encyklopedie: Havlíčkovy sady. Vinice v Havlíčkových sadech.

str. 5 – ROZHOVOR

• Blanka Kovaříková: Jsem holka z Podskalí. Rozhovor s novinářkou a spisovatelkou Blankou Kovaříkovou, která se v Podskalí narodila a vyrůstala.

Encyklopedie: Toulky, vzpomínky a příběhy – část 1, část 2, část 3.

Str. 8 a 9 – TÉMA – Noví zastupitelé Prahy 2

Stručné představení nového vedení městské části Prahy 2.

str. 10 a 11– KULTURA

• Výstavy, Akce, Koncerty, Kina
    Okénko do Novoměstské radnice, Vyšehradské okénko

Kulturní a společenské akce, na které se můžeme přijít podívat.
  • Odešel Josef Somr. Krátký nekrolog k odchodu známého herce, který žil v Praze 2.
  • Tip redakce: Bernard Shaw: Člověk nikdy neví! Tip na představení do Divadla na Vinohradech.
  • Dvojka pro přátele kultury. Klubová rubrika. Obvyklé ohlédnutí, plány na aktuální měsíc a kvíz.
  • Z Encyklopedie Prahy 2 – Mikoláš Aleš. Medailonek význačného českého malíře z tzv. Generace Národního divadla, který se narodil před 170 lety.
  • Vzpomínka na Gustava Oplustila. Vzpomínka na další kulturní osobnost Prahy 2, která v říjnu zemřela.

Encyklopedie: Josef Somr. Mikoláš Aleš. Gustav Oplustil.

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• Psalo se před sto lety – Dnes o tramvajích. Pokračování série článků s citacemi z dobového tisku (M. Frankl).
  • O původu názvů ulic – U Zvonařky: Pokračování další série (J. Gross).
  • Výročí měsíce listopadu. Výběr z kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.

Encyklopedie: Městská elektrická dráha. Tramvajová trať na Karlov. U Zvonařky. Zvonařka. Antonín Chmel. Osobnosti a výročí měsíce listopadu.

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: Busta herce Jaroslava Průchy, který žil v Londýnské č. 672/20.

Encyklopedie: Jaroslav Průcha (osobnost). Jaroslav Průcha, Londýnská (pamětní deska).

Více v Noviny Prahy 2, listopad 2022 (PDF, komplet)

obrázek obrázzek

Datum poslední aktualizace: 10.11.2022 11:58